Przejdź do treści
Blog.

Niższy VAT na pompy ciepła i fotowoltaikę

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. wymaga przede wszystkim większego udziału energii odnawialnej i większej efektywności energetycznej. Unia Europejska zdecydowała się przyjąć dyrektywę, umożliwiającą obniżenie podatku VAT na produkty i usługi związane z ochroną środowiska. Czy obniżenie podatku na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła pozwoli nam na szybszą transformację energetyczną? 

Ulga podatkowa na pompy ciepła – promowanie rozwiązań ekologicznych systemów grzewczych 

Na początku kwietnia tego roku, została opublikowana dyrektywa w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Dzięki nowym przepisom stawka VAT dla zgodnych z polityką Unii Europejskiej produktów i usług działających w zakresie ochrony środowiska i zdrowia ma wynieść od 0% do 5%. Dla jakich produktów i usług będzie można zastosować obniżony VAT? Jak wynika z dyrektywy nr 2022/542, ulga obejmie m.in. panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.

Ulga podatkowa, która obejmie między innymi pompy ciepła wpłynie na końcową cenę inwestycji i może wpłynąć na wzrost zainteresowania tymi urządzeniami.

Niższymi stawkami VAT zostaną objęte m.in.:

 • dostawa i montaż niskoemisyjnych systemów ciepła spełniających standardy emisji,
 • sieci ciepłownicze i chłodnicze,
 • biogaz wytwarzany z naturalnych surowców,
 • ekologiczne systemy związane z dostawami energii elektrycznej.
 • do dnia 1 stycznia 2030 roku – gaz ziemny i drewno wykorzystywane jako drewno opałowe.

Mniejszy podatek na pompy ciepła – od kiedy?

Państwa członkowskie UE do 7 lipca 2022 mają przekazać do Komitetu ds. VAT Komisji Europejskiej tekst przyjętych przez siebie przepisów prawa krajowego oraz stosowania stawek obniżonych.

Zgodnie z tymi dyspozycjami nasz rząd ma jeszcze dwa i pół miesiąca na podjęcie decyzji w sprawie obniżek VAT na panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. 

Przypomnijmy, że obecna stawka VAT dla osób indywidualnych montujących instalację fotowoltaiczną na dachu lub na gruncie wynosi 8%. Obniżenie podatku wpłynie zatem na końcową cenę inwestycji w fotowoltaikę lub pompę ciepła osób fizycznych nie odliczających VAT-u. 

Zmiany w unijnych przepisach wspierają Zielony Ład i promują korzystanie z OZE

Unia Europejska stawia na promowanie odnawialnych źródeł energii. Europejski Zielony Ład to plan działania, mający na celu przekształcenie UE w nowoczesną, ekologiczną i zasobooszczędną gospodarkę. Niedawno na naszym blogu pisaliśmy, o zakazie sprzedaży samochodów spalinowych, który ma wejść w życie w 2035 roku. Ponad 75% emisji gazów cieplarnianych do atmosfery pochodzi z produkcji i wykorzystania energii. Zielony Ład zakłada osiągnięcie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, dlatego tak ważne jest przejście na ekologiczne źródła energii. Europejski Zielony Ład opiera się głównie na założeniu dotyczącym przejścia na czystą, zieloną energię. Aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych UE zakłada wsparcie ekoenergetycznych rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach, tj. pompy ciepła. 

Pompa ciepła dla Twojego domu

Pompa ciepła to przede wszystkim wszechstronne urządzenie pozwalające na wygodne i bezpieczne użytkowanie. Urządzenie to, pozwala nam na ogrzewanie jak i chłodzenie domu. Dodatkowo służy również do przygotowywania ciepłej użytkowej wody. Dzięki temu użytkownicy pomp ciepła mają zapewniony komfort termiczny przez cały rok bez konieczności inwestowania i montowania dodatkowych urządzeń. 

Pompa ciepła – zalety:

 • wielofunkcyjność,
 • oszczędność,
 • wygoda i bezpieczeństwo użytkowania,
 • niezależność energetyczna,
 • ekologiczne źródło ogrzewania,
 • łatwy i szybki montaż,
 • długa żywotność.

Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób na ogrzewanie domu i wody. Mimo dość wysokiej ceny, pompy ciepła zyskują coraz większą popularności. Zmniejszony podatek VAT z pewnością pozwoli na obniżenie kosztów inwestycji. 

Szukasz najlepszej oferty na pompy ciepła i fotowoltaikę? Doradcy Energetyczni Columbus Elite pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego domu! Ciesz się zieloną, darmową energią dzięki ekoenergetycznym rozwiązaniom od Grupy Columbus! 

Interesuje Cię branża OZE? Szukasz pracy jako przedstawiciel handlowy? Sprawdź oferty pracy na pracadlahandlowca.pl 

Zapraszamy na naszego Facebooka.