Przejdź do treści
Blog.
Od czego zależy roczny uzysk energii z fotowoltaiki?

Od czego zależy roczny uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej?

To, czy roczny uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej zamontowanej w naszym gospodarstwie domowym, spełni nasze oczekiwania, zależy od kilku czynników. Dzisiaj przedstawimy Wam najważniejsze kwestie dotyczące wydajności paneli fotowoltaicznych. 

Jak obliczyć roczny uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej?

Pierwszą kwestią, o której musimy pomyśleć, zanim zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych, jest to, czy faktycznie opłaca się ona w przypadku naszego gospodarstwa domowego. O ile w większości przypadków jest to jak najbardziej dobry wybór, może się zdarzyć, że w Twoim przypadku inwestycja nie ma sensu. Głównym elementem decyzyjnym będzie to, ile energii elektrycznej zużywamy w ciągu roku. Mówiąc prościej – jeżeli Twoje rachunki za prąd nie przekraczają miesięcznie 100 zł, inwestycja w fotowoltaikę może nie być opłacalna. 

Kolejną kwestią jest roczny uzysk energii z fotowoltaiki. Jako kolejny krok rekomendujemy wykonanie prostego obliczenia, by przekonać się, czy w naszym domu instalacja fotowoltaiczna będzie spełniała swoje zadanie. 

By obliczyć roczny uzysk energii z  instalacji fotowoltaicznej, należy posłużyć się tym prostym wzorem:

Od czego zależy roczny uzysk  energii z instalacji fotowoltaicznej?

Gdzie: wspKor to współczynnik, pozwalający przeliczyć dane o nasłonecznieniu na pochyloną powierzchnię generatora fotowoltaicznego – informacje na ten temat znajdziemy na mapie nasłonecznienia Polski. Nat. prom. (STC) oznacza natężenie promieniowania słonecznego. Z kolei WW to inaczej współczynnik wydajności. Dzięki niemu możemy uwzględnić poziom strat z naszej instalacji.

Od czego zależy roczny uzysk energii z fotowoltaiki?

Na wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce składa się kilka podstawowych czynników. Po pierwsze jest to położenie geograficzne gospodarstwa domowego. W różnych rejonach Polski możemy odnotować inny poziom nasłonecznienia. Najwyższe jest na południowych krańcach Polski – najniższe na północnym-wschodzie. Między tymi lokacjami dochodzi do różnicy nawet 100-150 kWh, co w rocznym rozrachunku może znacząco wpływać na wydajność paneli i oczekiwane uzyski. 

Kolejnym aspektem jest odpowiednie ustawienie paneli fotowoltaicznych. Optymalną orientacją w Polsce jest kierunek południowy. Warto także zadbać o najkorzystniejszym nachylenie, czyli od 30 do 45 stopni. Co jednak, gdy dach w naszym domu jest płaski? W przypadku fotowoltaiki na gruncie lub na dachu płaskim z pomocą przychodzi stelaż, który pomoże ustawić panele w odpowiedniej orientacji.

Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

By roczny uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej, był jak najbardziej satysfakcjonujący, warto zadbać także o kwestie, które dla wielu wydają się prozaiczne. Jednym z nich jest zacienienie. Szczególnie w przypadku fotowoltaiki na gruncie zacienienie drzewami lub budynkami może spowodować spadek wydajności paneli, a tym samym gorsze efekty ich działania. Warto więc wybrać takie miejsce, które zagwarantuje nam pełne nasłonecznienie. 

Wydajność paneli fotowoltaicznych?

O czym jeszcze warto pamiętać, jeżeli chodzi o roczny uzysk energii z fotowoltaiki? O odpowiednim czyszczeniu. Wbrew pozorom deszcz nie jest w stanie wyczyścić stałych zabrudzeń na panelach, a nagromadzone zanieczyszczania mogą wpłynąć na spadek wydajności instalacji. Dlatego, jeśli zależy Ci na pełnym wykorzystaniu potencjału swojej instalacji, pamiętaj o utrzymywaniu ich w czystości. 

Jak wybrać odpowiednie panele fotowoltaiczne? 

Najlepszym sposobem na zagwarantowanie sobie wysokich uzysków z instalacji fotowoltaicznej jest wybór odpowiednich modułów. Najwydajniejsze są panele monokrystaliczne, które gwarantują od 2-3% wyższe uzyski. Dokładnie ten model oferujemy w Columbus Elite.

Jeżeli rozważasz inwestycję w panele fotowoltaiczne, upewnij się, że wybierasz najlepszą opcję dla swojego gospodarstwa domowego. W wyborze odpowiedniego rozwiązania pomogą Ci przedstawiciele handlowi Columbus Elite, którzy dostosują ofertę do Twoich potrzeb i oczekiwań. Nie czekaj i skontaktuj się z nami już dziś!