Przejdź do treści
Blog.

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych w 2022 roku

Rolnictwo powinno korzystać z rozwiązań jakie oferuje OZE. Zielona energia przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Jest także szansą na zredukowanie kosztów utrzymania gospodarstwa. Fotowoltaika to doskonała inwestycja dla osób posiadających gospodarstwo rolne. Jakie korzyści oferuje fotowoltaika w rolnictwie? Czy są dostępne dofinansowania do ekoenergetycznych rozwiązań dla gospodarstw na wsi?

Jakie korzyści oferuje fotowoltaika dla rolnictwa? 

Fotowoltaika przede wszystkim pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną oraz uniknąć podwyżek cen prądu. Gospodarstwa rolne zużywają duże ilości energii elektrycznej, koniecznej do uprawy roślin czy hodowli zwierząt. Średni koszt prądu jaki ponoszą osoby zajmujące się działalnością rolniczą w skali roku wynosi nawet do 20 tys. zł. Od lat ceny energii w Polsce rosną, a w ostatnim czasie osiągają rekordowe kwoty. Przyszłe miesiące mogą przynieść kolejne podwyżki – niektórzy szacują że w 2030 roku nasze rachunki za prąd mogą wzrosnąć nawet o 80%

Droższy prąd przekłada się na droższą produkcję rolną

Podwyżki cen prądu są szczególnie bolesne dla rolników. Dotykają nie tylko domowego budżetu ale bezpośrednio przekładają się na opłacalność prowadzonej działalności rolnej. 

Nic dziwnego, że rolnicy poszukują alternatywnych źródeł energii niezbędnej do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd w swoich gospodarstwach. Fotowoltaika dla rolnika staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem i jest doskonałą inwestycją. 

Instalacje fotowoltaiczne można montować na:

 • budynkach mieszkalnych,
 • dachach budynków gospodarczych,
 • gruntach rolnych, o klasie gorszej niż IV.

Czy warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł

Korzyści z ekoenergetycznych rozwiązań tj. fotowoltaika w gospodarstwach rolnych

 • Niezależność energetyczna – fotowoltaika to przede wszystkim niezależność od rosnących cen energii elektrycznej. To także sposób na uniknięcie przerw w dostawie prądu.
 • Ochrona środowiska – OZE to czysta energia, której pozyskiwanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Warto także zaznaczyć że, rolnictwo odpowiada za ok. 10% emisji gazów cieplarnianych w UE. Warto zneutralizować negatywny wpływ na planetę, dzięki możliwościom jakie daje nam zielona energia. 
 • Lepszy wizerunek – nowoczesne technologie takie jak instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii czy pompa ciepła wpływa na pozytywne postrzeganie danego gospodarstwa przez innych, zwiększając szanse na zainteresowanie i możliwości współpracy
 • Rozliczenie VAT – rolnicy, którzy są czynnymi podatnikami VAT i mają założoną instalację fotowoltaiczną, mogą w ramach prowadzonej działalności obniżyć kwotę należną o VAT.

Program dofinansowań Agroenergia 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracował program Agroenergia. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym.

Agroenergia 2022 – nowe zasady programu 

Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami lub dzierżawcami gruntów rolnych o powierzchni od 1 ha do 300 ha. Kolejnym warunkiem aby skorzystać dofinansowania, jest prowadzenie gospodarstwa rolnego na przynajmniej rok przed złożeniem wniosku. 

Nabór do programu 2021-2022 różni się od poprzednich edycji. Jedną ze zmian jest to, że został on podzielony na dwie części:

1) Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii.

Rodzaje dofinansowanych przedsięwzięć: instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i pompy ciepła o mocy zainstalowanej powyżej 10 kW i nie większej niż 50 kW, w tym także instalacje hybrydowe oraz towarzyszące magazyny energii elektrycznej. 

2) Biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne.

Rodzaje dofinansowanych przedsięwzięć: biogazownie rolnicze wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego oraz elektrownie wodne o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącymi magazynami energii

Więcej o programie można przeczytać na stronie gov

Fotowoltaika – odliczenie od podatku rolnego

Zgodnie z art. 13 Ustawy o podatku rolnym, płatnikom podatku rolnego, którzy zainwestowali w urządzenia służące ochronie środowiska takie jak np. ekoenergetyczne rozwiązania przysługuje ulga inwestycyjna. Polega ona na odliczeniu od podatku rolnego 25% wartości instalacji. Rozliczenia nie można łączyć z żadną inną formą publicznego wsparcia – pożyczką czy dotacją.

Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga z tytułu wydatków poniesionych na:

 • budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
 • zakup i zainstalowanie:
 • deszczowni;
 • urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę;
 • urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód)

Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja.

Jakie są inne dostępne dofinansowania do OZE w 2022 roku? Przeczytaj na naszym blogu

OZE to przyszłość europejskiej energetyki

Ostatnie miesiące w szczególny sposób pokazały nam jak ważne jest budowanie niezależności energetycznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa gospodarczego. Dzięki dotacjom możemy znacznie skrócić czas zwrotu inwestycji. Dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników w 2022 roku są dodatkową zachętą do montażu fotowoltaiki i inwestycji w inne technologie tj. pompy ciepła czy magazyny energii. 

Szukasz rozwiązań dla swojego gospodarstwa? Skontaktuj się z nami! Columbus Elite to największa sieć sprzedażowa branży OZE w Polsce. Należymy do Grupy Kapitałowej Columbus, dzięki czemu naszym Klientom oferujemy najnowocześniejszą i najlepszą, kompleksową usługę.

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebook’u.