Przejdź do treści
Blog.
rynek pracy a branża oze

Zmieniający się rynek pracy a branża OZE

Nie jest tajemnicą, że rynek pracy się zmienia. Ponieważ świat dąży do bardziej zrównoważonych przedsięwzięć, zmienia się również rynek energetyczny. Młodzi przedsiębiorcy poszukują zrównoważonego i przyszłościowego rozwoju — zmieniając swoje cele zawodowe i poszukując długoterminowej stabilności w branży OZE.

Co wpływa na rynek pracy w Polsce?

Ostatnie lata to czas przemian dla gospodarek w wielu krajach. Dynamicznie zmienia się podejście do dotychczasowych zawodów i sposobu wykonywania codziennej pracy. Od wielu lat możemy obserwować, że to, co kiedyś była ewenementem –  jak praca zdalna, czy nagła zmiana branży. Teraz staje się codziennością. Warto także zauważyć, że wśród czynników wpływających na rynek pracy możemy wyróżnić zmieniające się oczekiwania zarówno pracodawców, jak i pracowników. 

Co więcej, coraz więcej ludzi kieruje się innymi wartościami przy wyborze pracy niż dotychczas. Młodzi ludzie zwracają uwagę na wartości firmy i atmosferę w zespole. Wiele osób nie traktuje już  pracy jedynie jako formy zarobku, ale przede wszystkim sposobu na życie. Zmiany na rynku pracy zaszły także w kwestii powstawania nowych miejsc pracy. Co jeszcze warto wiedzieć o rynku pracy w Polsce?

Branża energetyczna a rynek pracy 

Branża energetyczna nie tylko przechodzi okres zmian – już się zmieniła. Codziennie widzimy raporty o ulepszeniach lub innowacjach w OZE. Wciąż powstają nowe technologie umożliwiające nam korzystanie z czystej, zeroemisyjnej energii. Niezależnie od tego, czy jest to energia słoneczna, energia wiatrowa, bioenergia, energia geotermalna czy jakiekolwiek inna, schemat jest taki sam: sektor OZE szybko się rozwija i stwarzając nowe możliwości budowania kariery zawodowej. 

Zawód OZE to zawód przyszłości

Coraz większą popularnością cieszą się ekoenergetyczne rozwiązania. OZE to już nie tylko fotowoltaika. Pompy ciepła, magazyny energii biją rekordy popularności. Oprócz ekologicznych aspektów branża OZE stwarza możliwość budowania kariery zawodowej.

Atrakcyjność pracy w ekologicznych sektorach jest już znacząca i nadal będzie rosnąć. Czynniki wpływające na rynek pracy to poziom płac, ale przede wszystkim oczekiwania pracowników. Kandydatów przyciągają długoterminowe, bardziej stabilne możliwości współpracy oferowane przez firmy zajmujące się odnawialnymi źródłami energii. Co więcej, coraz większy odsetek społeczeństwa jest wysoce świadomy zagrożeniem zmian klimatycznych. W rezultacie praca dla firmy zajmującej się odnawialnymi źródłami energii może być postrzegana jako bardziej pożądana społecznie i moralnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy w branży OZE i budowaniu stabilnej kariery? Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł. 

Zmiany na rynku pracy a szansa na rozwój zawodowy

Idąc ramię w ramię z długoterminowym, stabilnym biznesem, młodzi ludzie szukają możliwości rozwoju zawodowego i szkoleń. Chcą rozwijać swoje umiejętności i wiedzę, co sprawi, że będą wartościowymi kandydatami na rynku pracy. Firmy oferujące wysokiej jakości szkolenia, silne programy motywacyjne, takie jak Columbus Elite pomagają rozwijać karierę w przyszłościowej branży OZE.

Niezaprzeczalnie Columbus Elite w ciągu 2 lat stał się największą spółką dystrybucyjną OZE w Polsce. Dzięki odpowiedniej organizacji, skupieniu na celach i długofalowej strategii konsekwentnie przechodzimy przez przeszkody obronną ręką – zamieniając je w szanse biznesowe. Konsolidacja i zmiany rynku OZE, w których bierzemy czynny udział, dają perspektywę na kolejne spektakularne wzrosty – prezes Columbus Elite Paweł Bednarek dla magazynu Forbes.

Szybko rozwijająca się branża odnawialnych źródeł energii oznacza ogromne możliwości dla młodych przedsiębiorczych osób. To przede wszystkim ekscytujące nowe perspektywy i kariera, która nie wymaga wielu umiejętności technicznych. Jako Doradca Energetyczny musisz przede wszystkim cechować się łatwością w nawiązywaniu kontaktów oraz otwartością. 

Jakie cechy są istotne na zmieniającym się rynku pracy? Przede wszystkim:

  • otwartość,
  • autoprezentacja,
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
  • samodzielność,
  • autentyczność,
  • chęć rozwoju,
  • determinacja.

Rynek pracy w Polsce po pandemii

Pandemia okazała się trudnym okresem dla wielu firm, które doświadczyły załamania popytu. Rynek pracy po pandemii uległ znacznym przemianom jednak w Columbus Elite nie przestaliśmy rekrutować nowych współpracowników. Ten trudny czas wykorzystaliśmy na rozwój całej organizacji. Dziś jesteśmy jedną z największych grup sprzedażowych branży OZE w Polsce!

Czas pandemii był dla wszystkich ważną lekcją. Ostatni rok zweryfikował, że podjęte przez Columbus Elite działania i wypracowane procedury są efektowne. Udowodniliśmy, że jesteśmy odpowiednio zorganizowani. Pandemia nie wpłynęła negatywnie na poziom sprzedaży. Wciąż rekrutujemy i szkolimy nowych pracowników, a wszystkie odważne decyzje podjęte w tym czasie przełożyły się na kolejne rekordy sprzedażowe Spółki wiceprezes Columbus Elite Rafał Kołłątaj.

Jedną z nieoczekiwanych, ale pozytywnych konsekwencji Covid-19 była obniżona emisja CO2 na całym świecie. Pandemia nie powstrzymała postępu innowacji w zakresie odnawialnych źródeł energii. Droga do czystszej i bardziej ekologicznej planety jest dla wielu krajów najwyższym priorytetem. Wszystkie narody borykają się z rosnącym zapotrzebowaniem na energię i wszystkie są pod presją znalezienia przyjaznych dla środowiska sposobów jej wytwarzania. Dlatego Zawód OZE, to zawód przyszłości!

Dołącz do lidera branży!

W Columbus Elite rozumiemy, że aby odnieść sukces, ważne jest wsparcie i możliwość rozwoju na każdym etapie kariery. Współpracując z setkami doradców na terenie całej Polski oraz posiadając tysiące zadowolonych klientów, przyczyniamy się do tworzenia czystszego i bardziej ekologicznego świata.

Odnieśliśmy ogromny sukces w branży OZE, ponieważ stawiamy na ludzi. Do naszego zespołu stale dołączają nowe talenty, jak i doświadczeni eksperci oraz managerowie. Budujemy nowe umiejętności i dzielimy się nimi, kierując ścieżką sukcesu osób, które stawiają pierwsze kroki w branży OZE. 

Chcesz sprawdzić, czy praca Doradcy Energetycznego jest dla Ciebie? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o Columbus Elite i o tym, jak możemy pomóc Ci w rozwoju Twojej kariery. Prowadzimy rekrutacje na terenie całej Polski! 

Dołącz do nas na Facebooku! 🙂