Przejdź do treści
Blog.
moje ciepło 2022

“Moje Ciepło 2022” – dotacje do pomp ciepła

Na przełomie kwietnia i maja 2022 roku ma zostać uruchomiony nowy program „Moje Ciepło”. Wsparcie na zakup i montaż pomp ciepła w domu jednorodzinnym ma wynieść od 7 do 21 tys. zł. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania? Jakie warunki będą obowiązywać?

Czego będzie dotyczyć dofinansowanie “Moje Ciepło 2022”?

Jak czytamy na stronie gov.pl dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnieniem ciepłej wody użytkowej.  

Co to jest pompa ciepła?

Pompy ciepła są z pewnością jednymi z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła. Niestety nie należą do najtańszych, wraz z montażem to wydatek rzędu 30-50 tys. zł. Pompy ciepła zdobywają istotnie coraz większa popularność. W 2020 roku Polacy kupili aż o 52% więcej urządzeń niż w roku poprzednim!

Skąd to rosnące zainteresowanie pompami ciepła? Przede wszystkim urządzenie można połączyć z panelami fotowoltaicznymi co znacznie obniży nasze rachunki za energię elektryczną. Pompa ciepła to wyjątkowo wszechstronne urządzenie. Służy do ogrzewania budynków, chłodzenia oraz zapewnia ciepłą wodę użytkową. Mimo wysokiej ceny inwestycji to najtańsze źródło ciepła. 

Więcej o korzyściach jakie daje pompa ciepła dowiesz się z poprzedniego artykułu. 

Ile wyniesie wsparcie z programu “Moje Ciepło” w 2022 roku?

Można zauważyć coraz większe zainteresowanie programem „Moje Ciepło”. Dofinansowanie z NFOŚiGW ma stanowić od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. 

Środki na obsługę programu „Moje Ciepło” będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego, czyli nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla – wyjaśnia prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski.

Program opiera się na zasadzie: najpierw inwestycja – potem wypłata.

Jak zaznacza wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski budżet programu „Moje Ciepło” wynosi 600 mln zł. Według wyliczeń NFOŚ, budżet pochodzący z  Funduszu Modernizacyjnego, ma starczyć na dotacje do zakupu i montażu pomp ciepła w 57 tys. domach. Program ma potrwać do 2026 roku.

Dzięki dofinansowaniu z programu Moje Ciepło, będzie można uzyskać:

  • 7 tys. zł – przy zakupie i montażu powietrznej pompy ciepła,
  • 21 tys. zł – przy zakupie i montażu gruntowej pompy ciepła.

Dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. 

Kto może otrzymać wsparcie z programu “Moje Ciepło”? Warunki dofinansowania

Dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych. Program przeznaczony jest wyłącznie dla osób budujących nowe domy. Chcąc wymienić posiadane źródło ciepła w starszym budynku na pompę ciepła, można skorzystać z „Czyste Powietrze”.

Co rozumiemy przez nowy budek? To taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

O dofinansowanie mogą również ubiegać się właściciele nowych budynków mieszkalnych, w odniesieniu do których złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie jednak nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku. 

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła i skorzystać z dofinansowania na “Moje ciepło”?

Wybór systemu ogrzewania budynku to ważna decyzja, którą należy podjąć już podczas projektowania domu. To od tego będzie zależeć nasz komfort jak i ponoszone przez kolejne lata koszty eksploatacji. Ekoenergetyczne rozwiązania dla domów stały się oczywistym wyborem gwarantującym nie tylko oszczędności ale i bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. OZE to ekonomiczne użytkowanie oraz ekologiczne zalety. Dotacje do pomp ciepła, jak i inne formy rządowego wsparcia to dobry sposób na wdrożenie ekoenergetycznych rozwiązań w swoim domu. Pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie dla Twojego domu!

Zalety pompy ciepła to przede wszystkim:

  • wszechstronność użytkowania, 
  • niskie koszty eksploatacji,
  • urządzenie nie wykorzystuje tradycyjnych paliw,
  • uniezależnienie do rosnących cen materiałów opałowych,
  • brak konieczności budowania komina czy kotłowni,
  • długa żywotność urządzenia,
  • podniesienie wartości nieruchomości, 
  • wygoda i bezpieczeństwo użytkowania.

Doradcy Energetyczni Columbus Elite, pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego domu. Wybierz energię z OZE i ciesz się oszczędnościami i komfortem na lata!

Zapraszamy na naszego facebooka.