Przejdź do treści
Blog.
Rozwój osobisty to podstawa

Rozwój osobisty – co to jest i dlaczego go potrzebujesz?

W ostatnich latach coraz więc osób skupia się nie tylko na rozwoju zawodowym, ale także na osobistym. Wiemy, jak ważne dla samopoczucia jest doskonalenie siebie i ogólny rozwój osobisty. Co to jest i jak wdrożyć go do swojego życia? Podpowiadamy!

 

Rozwój osobisty – co to?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest rozwój osobisty? Definicja wskazuje nam, że jest to szereg działań, które, dzięki odpowiedniemu wdrożeniu, pozytywnie wpływają na wybrany obszar naszego życia. W ostatnich latach to pojęcie stało się bardzo popularne i coraz więcej osób zaczęło zdawać sobie sprawę, że do osiągnięcia sukcesu niezbędne jest zadbanie o kwestie niezwiązane bezpośrednio z pracą zawodową.

Rozwój osobisty – co to jest w praktyce? Nic innego jak udoskonalanie swoich wybranych umiejętności. Co ważne, nie chodzi jedynie o rozwijanie się w swoim zawodzie. W rozwoju osobistym chodzi o działania, dzięki którym polepszysz swoje samopoczucie i poprawisz ogólną jakość życia. Jak to zrobić?

 

Co składa się na rozwój osobisty?

Wbrew pozorom nie ma na to łatwej odpowiedzi. Rozwój osobisty jest procesem, na który składa się wiele czynników – w zależności od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy i czego potrzebujemy od życia. Przede wszystkim rozwój może nam pomóc ulepszyć swoje kompetencje miękkie, odnaleźć nowe obszary, w których chcemy się rozwijać, poprawić nasze samopoczucie, czy odzyskać motywację do działania.

Rozwój osobisty - jak zacząć?

Rozpatrując temat rozwoju osobistego, musimy zwrócić uwagę, że dotyczy on kilku sfer – mentalnej, emocjonalnej, psychologicznej, społecznej czy zawodowej. Twoja droga w samorozwoju będzie więc zależeć od sfery, która jest dla Ciebie szczególnie istotna. Niezależnie jednak od drogi i działań, które chcesz podjąć, podstawą rozwoju osobistego jest wyjście ze swojej strefy komfortu.

 

Rozwój osobisty – od czego zacząć?

Coraz więcej osób docenia znaczenie rozwoju osobistego. Od czego zacząć swoją drogę, by przyniosła ona najwięcej efektów? Przede wszystkim warto wybrać przestrzeń, która jest dla nas problematyczna. W przypadku rozwoju zawodowego może to być polepszenie kontaktów z Klientami, z kolei w kwestii społecznej – zwiększenie pewności siebie. Gdy wybierzesz sferę, na której chcesz się skupić, przychodzi pora na działanie. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na rozwój, niezależnie od dziedziny, jest nauka od osób, które mają większą wiedzę niż my. Dlatego sięgnij po polecane pozycje książkowe, zapisz się na kursy i zobacz, jak osoby postronne mogą Ci pomóc.

 

Nie poddawaj się!

Rozwój osobisty, jak każda inna nauka, jest długą i niekiedy trudną drogą. Bardzo dużo zależy od naszej motywacji i samozaparcia. Cel, który sobie wyznaczyłeś, nawet jeśli odległy, jest wart osiągnięcia. Dlatego nie trać czasu i zacznij od razu. Prokrastynacja jest największym wrogiem rozwoju, dlatego naucz się mądrze zarządzać swoim czasem. Przygotuj się także na to, że na efekty trzeba czasami długo czekać. Bądź więc cierpliwy i skup się na drobnych sukcesach. Te wszystkie rzeczy pozwolą Ci rozpocząć swoją przygodę z rozwojem osobistym i nieco zmienić sposób myślenia. Wyjście ze swojej strefy komfortu jest trudne, jednak z czasem zauważysz satysfakcjonujące efekty.

Rozwój osobisty w pracy

Rozwój zawodowy w pracy to składowa samorozwoju

Nasza praca zawodowa stanowi znaczną część naszego życia, dlatego rozwój osobisty w pracy jest równie ważny, co ten w życiu prywatnym. Na czym powinieneś się skupić, jeśli zależy Ci na rozwoju osobistym w pracy? Przede wszystkim wybierz obszar działania, który naprawdę sprawia Ci satysfakcję. Nie każda praca jest dla każdego, a próba rozwoju w zawodzie, który nas męczy lub unieszczęśliwia, może być nie tylko trudny, co niemożliwy.

Dobrym pomysłem na rozwój osobisty w pracy jest wychodzenie poza swoje standardowe obowiązki. Być może masz możliwość nauczenia się czegoś, co Cię interesuje, a przydałoby Ci się w Twojej pracy? Na rynku znajdziesz wiele kursów, szkoleń, czy literatury, która pozwoli Ci rozszerzyć swoje kompetencje. Rozwijaj swoje pasje i szukaj sposobu, by każdego dnia robić coś nowego. W każdej pracy zdarza się rutyna, jednak warto szukać nowych pomysłów i obszarów, w których możemy się rozwijać.

Rozwój zawodowy to także kompetencje miękkie. Dlatego każdego dnia staraj się je trenować – przede wszystkim komunikatywność, otwartość, czy kreatywne myślenie. Te cechy są bardzo przydatne, niezależnie od zawodu, który wykonujesz.

Szukasz pracy, gdzie możesz się rozwijać?

W takim razie dołącz do Columbus Elite. W naszej organizacji przykładamy szczególną wagę do rozwoju osobistego i zawodowego. Zależy nam, by nasi współpracownicy mieli przestrzeń do doskonalenia swoich umiejętności i czerpali satysfakcję z wykonywanej pracy. Wyślij nam swoje CV już dziś i zobacz, jak pracuje się z liderem branży OZE!

Chcesz wiedzieć, jak wygląda nasza praca na co dzień? Odwiedź nas na Instagramie!