Przejdź do treści
Blog.
Samowystarczalny dom

Czy samowystarczalny dom jest możliwy?

Ostatnie lata stanowią dowód na to, jak ważne jest bezpieczeństwo [energetyczne] i samowystarczalność. Ten trend dotyczy także budowy i wyposażenia domu. W końcu coraz częściej możemy się spotkać z pojęciem „samowystarczalny dom”. Co to dokładnie znaczy i dlaczego jest to rozwiązanie przyszłości?

 

Ekologiczny dom – to możliwe!

Pogłębiające się zmiany klimatu i coraz większa świadomość społeczna na temat ekologii sprawia, że coraz więcej osób szuka ekologicznych rozwiązań. Moda na ekologię dosięgła także budownictwa i rozwiązań technologicznych. Chęć posiadania domu przyjaznego dla środowiska z każdym rokiem jest coraz większa, a do opinii publicznej dochodzą nowe pomysły na to, jak stworzyć ekologiczny i samowystarczalny dom.

Co oznacza „samowystarczalny dom”? To nic innego, jak określenie na budynek mieszkalny, który nie wymaga podpięcia mediów. Oczywiście całkowita niezależność wymagałaby samodzielnego pozyskiwania wody i posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków. Niemniej jednak tym określeniem możemy także określać domy, które dzięki odpowiednim rozwiązaniom ekoenergetycznym, ograniczają korzystanie z zewnętrznych źródeł energii.

Domy samowystarczalne w Polsce są możliwe… jednak w pełnym znaczeniu tego słowa to bardzo drogie rozwiązania. Z tego też powodu pozostaje to na razie jedynie marzeniem. Jednak dynamiczny rozwój technologiczny pozwala nam już teraz robić krok w kierunku niezależności energetycznej naszego domu. W jaki sposób?

Ekologiczny dom

 

Jaki powinien być dom samowystarczalny energetycznie?

Jak powinien wyglądać samowystarczalny dom? Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest zapewnienie sobie niezależności energetycznej po przez zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Korzystanie z zielonej energii niesie za sobą szereg zalet – począwszy od pozytywnego wpływu na środowisko naturalne, po uniezależnienie się od innych źródeł energii, które ze względu na cenę i sposób pozyskania stały się w ostatnim czasie dość niepewne.

Fotowoltaika jest z pewnością pierwszym krokiem w stronę domu samowystarczalnego energetycznie. Warto jednak pamiętać także o skutecznym magazynowaniu energii. Odnawialne źródła energii, mimo że zapewniają nam niezależność, są uzależnione od czynników zewnętrznych. Dlatego jeśli dążymy do posiadania domu samowystarczalnego energetycznie, musimy pamiętać, jak ważne jest magazynowanie nadmiaru pozyskanej energii. Magazyn energii nie jest konieczny do efektywnego działania instalacji, ale umożliwia nam maksymalizację uzysków.

Kolejny krok w stronę ekologicznego domu? Termomodernizacja! Dzięki ociepleniu i uszczelnieniu domu, przestajemy niepotrzebnie tracić wcześniej pozyskaną energię. Dodatkowo wymiana starych urządzeń grzewczych, na te bardziej ekonomiczne, niesie za sobą wiele zalet. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

 

Samowystarczalny dom przyszłości

Co jeszcze charakteryzuje samowystarczalny dom przyszłości? Powstaje coraz więcej innowacyjnych projektów, gdzie dzięki odnawialnym źródłom energii jesteśmy w stanie stworzyć domy wprost z przyszłości. System pozyskiwania wody z deszczówki i sposób na jej ponowne wykorzystanie to kolejne aspekty, które już wkrótce mogą stać się codziennością dla wielu z nas. Dodatkowo, posiadanie prywatnych ogrodów, gdzie możemy uprawiać ekologiczną żywność, to kolejny krok do zachowania niemal całkowitej niezależności.

Dom samowystarczalny w Polsce

Warto jednak pamiętać, że nie musimy czekać na samowystarczalne domy, by już teraz wprowadzać ekologiczne rozwiązania w naszym życiu. Na rynku jest wiele akcesoriów, które nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale też stanowią dobrą podstawę do stworzenia ekologicznego domu. Więcej o tym, jak oszczędzać wodę i prąd, pisaliśmy w naszych poprzednich artykułach.

 

Zapewnij sobie niezależność energetyczną z Columbus Elite

Jeżeli zależy Ci na środowisku naturalnym i oszczędności pieniędzy projekty samowystarczalnych domów to coś dla Ciebie. Jednak taka decyzja wymaga profesjonalnego doradztwa – nasi wykwalifikowani Doradcy pomogą Ci w doborze ekoenergetycznych rozwiązań do Twojego domu. Niezależność energetyczna nabiera w ostatnim czasie szczególnej wartości, dlatego warto rozważyć wprowadzenie niezbędnych zmian do funkcjonowania naszych domów.

Kompleksowa obsługa zawiera w sobie nie tylko wsparcie w doborze instalacji, ale także przygotowanie projektu i montaż przeprowadzony przez specjalistów Columbus. Skontaktuj się z nami i miej pewność, że otrzymasz usługę i produkt na najwyższym poziomie.