Przejdź do treści
Blog.
farma fotowoltaiczna

Co to jest farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to zbiór paneli fotowoltaicznych (PV). Pochłaniają one energię słoneczną, przekształcają ją w energię elektryczną i wysyłają ją do sieci energetycznej w celu dystrybucji i zużycia przez klientów. Farmy fotowoltaiczne  czasami nazywa się farmami słonecznymi lub elektrowniami fotowoltaicznymi . Są zwykle montowane na gruncie zamiast na dachach i mają różne rozmiary. 

Ponieważ przemysł fotowoltaiczny stale się rozwija, rośnie również popyt na grunty, na których będą znajdować farmy fotowoltaiczne. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na przestrzeń i rosnących inwestycjach, sektor energii odnawialnej, może stwarzać właścicielom gruntów wyjątkowe możliwości ich wykorzystania. Farmy fotowoltaiczne są dużą częścią globalnej ekspansji słonecznej i sprzyjają rozwojowi OZE

Spis treści:

Farma fotowoltaiczna w Polsce

Liczba instalacji fotowoltaicznych rośnie w naszym kraju każdego roku. Ekoenergetyczne rozwiązania staje się coraz bardziej popularne ponieważ pozwalają na realne oszczędności, nie powodują degradacji środowiska oraz zapewniają bezpieczeństwo i niezależność. Farmy fotowoltaiczne w Polsce są dość nowym, ale coraz częstszym rodzajem inwestycji. Galopująca inflacja oraz rekordowe ceny energii sprzyjają rozwojowi inwestycji w OZE. 

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec czerwca 2021 roku w Polsce działały 82 instalacje fotowoltaiczne, których moc była większa lub równa 1 MW. W porównaniu do końcówki 2020 jest to wzrost o 36,7%. Największa z instalacji działających w pierwszym półroczu ubiegłego roku miała moc ok. 8 MW. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o planach budowy kolejnych elektrowni tego typu, ale o mocy już kilkukrotnie wyższej. Wśród inwestorów wymieniani są krajowi operatorzy sieci elektroenergetycznych oraz zagraniczni deweloperzy odnawialnych źródeł energii – czytamy na stronie swiatoze.pl

farma fotowoltaiczna zyski

Farma fotowoltaiczna – gdzie może powstać?

Farma fotowoltaiczna może powstać na działce:

 • o powierzchni 1 ha lub więcej,
 • nieosłoniętej przez budynki i drzewa,
 • z dojazdem utwardzoną drogą,
 • nachylonej na południe lub płaska,
 • z IV lub niższą klasą gruntu.

Farma fotowoltaiczna – zysk i możliwości

Wiele osób zadaje sobie pytanie – ile pieniędzy można zarobić dzięki farmie fotowoltaicznej? Należy zauważyć, że istnieje wiele zmiennych wpływających na inwestycję. 

Poniżej znajdują się czynniki, które wpływają na potencjał zarobkowy farmy fotowoltaicznej dla właściciela gruntu.

 • Ilość ziemi

Farmy fotowoltaiczne są zazwyczaj dużymi projektami i wymagają wielu hektarów ziemi. Wymagana ilość gruntów różni się w zależności od projektu. Pamiętaj, że przy dużych projektach nie potrzebujesz tylko miejsca na panele fotowoltaiczne. Ziemia jest również potrzebna, aby pomieścić urządzenia, takie jak falowniki.  Między rzędami paneli słonecznych należy pozostawić przestrzeń, aby umożliwić dostęp do napraw i konserwacji. 

 • Nasłonecznienie 

Jest oczywiste, że nasłonecznienie i ilość światła słonecznego na danej przestrzeni jest kluczowa, jeśli ma być opłacalna dla farmy fotowoltaicznej. Zabudowa, tereny leśne (tj. drzewa, krzewy) wiążą się z dużą ilością zaciemnienia a to nie jest sprzyja produkcji energii ze słońca. 

 • Infrastruktura

W niedalekiej odległości od farmy musi znajdować się sieć niskiego lub średniego napięcia. Jeśli niezbędna infrastruktura do podłączenia farmy fotowoltaicznej do sieci energetycznej nie jest dostępna, to jest mało prawdopodobne, że projekt będzie mógł się rozwijać. 

 • Jakość gruntu

Należy pamiętać, że farma może powstać na płaskim terenie, na gruncie klasy IV lub niższej.

Oczywiście musimy mieć na uwadze, że zysk różni w zależności od projektu. Farmy słoneczne o powierzchni setek akrów mogą osiągać zyski w setkach tysięcy. 

Korzyści z farm fotowoltaicznych

Farmy fotowoltaiczne to czyste, niezawodne źródła energii, które zapewniają szeroki wachlarz korzyści zarówno właścicielowi gruntów jak i członkom lokalnej społeczności.

 • Czysta energia – Farmy słoneczne wytwarzają zieloną, odnawialną energię, zmniejszając zużycie paliw kopalnych i nieodnawialnych źródeł energii, które wytwarzają szkodliwe substancje i niszczą środowisko. 
 • Gwarantowany dochód – dzierżawa ziemi słonecznej jest dobrą inwestycją dla właścicieli gruntów, ponieważ gwarantuje stałe źródło dochodu przez okres określony w dzierżawie.

farma fotowoltaiczna korzyści

Jak farmy fotowoltaiczne mogą pomóc pszczołom? Zachęcamy do przeczytania naszego bloga! 

Jesteś właścicielem gruntów? Chciałbyś dowiedzieć się więcej o farmach fotowoltaicznych? Odwiedź stronę Columbus Energy i dowiedz się jakie korzyści możesz czerpać z dzierżawy gruntu!

Śledź nas na Facebooku oraz Twitterze!