Przejdź do treści
Blog.
zbyt wysokie napięcie w sieci

Zbyt wysokie napięcie w sieci

Zbyt wysokie napięcie w sieci – czyli dlaczego zaburzona zostaje praca inwertera w słoneczne dni? Za oknem coraz cieplejsze dni. Wszyscy z radością obserwujemy, jak promienie słońca padają na nasze instalacje fotowoltaiczne, które produkują jeszcze więcej energii elektrycznej. 

Należy jednak zwrócić uwagę, że tak słoneczne dni mają też swoją ciemniejszą stronę. Na rynku OZE coraz częściej słyszy się o nieprawidłowościach w działaniu instalacji fotowoltaicznych. Jest to związane ze zbyt wysokim napięciem w sieci energetycznej.

Czy Twój falownik w ciągu dnia kilkakrotnie wyłączył się lub spadła jego moc? Wyświetla się na nim komunikat informujący o zbyt wysokim napięciu w sieci? Dlaczego tak się dzieje i co możemy zrobić, aby rozwiązać problem z fotowoltaiką? Już wyjaśniamy!

Zbyt wysokie napięcie w sieci – jaka jest tego przyczyna?

Warto podkreślić, że jest to problem ogólnopolski. Związany w głównej mierze z dużą ilością powstających instalacji fotowoltaicznych oraz problemami z modernizacją infrastruktury sieciowej.

W okresie najintensywniejszej produkcji energii przez instalacje fotowoltaiczne, nadwyżki trafiają do sieci. Jeżeli w danej lokalizacji występuje skumulowana, duża ilość instalacji, które w tym samym czasie do sieci oddają ogromną ilość energii elektrycznej wartość napięcia w sieci podnosi się, co może spowodować, że napięcie na którejś z faz wzrośnie powyżej 253V. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja inwerter wyświetli błąd/alarm, obniży swoją moc pracy, bądź wyłączy się. Zarówno spadki produkcji, jak i wyłączenia inwertera mogą być chwilowe, ale jednocześnie powtarzające się. Kiedy parametry w sieci powrócą do normy, inwerter ponownie zacznie pracę. Tu warto podkreślić, że jest to prawidłowe działanie inwertera. Inwerter chwilowo zmniejszając swoją moc lub wyłączając się, działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Wszystko to związane jest z kwestiami bezpieczeństwa.

Wyłączenie się inwertera, które jest znaczącym problemem wynikającym ze zbyt wysokiego napięcia w sieci, powoduje spadek produkcji energii do zera. Co to oznacza? Nadwyżki energii nie zostaną wprowadzone do sieci, co więcej nie skorzystamy z produkcji na bieżące zużycie energii elektrycznej.

Dlatego trzeba działać szybko!

Za wysokie napięcie w sieci – co robić?

Pierwszym krokiem, który jak najszybciej należy wykonać, jest zgłoszenie problemu do Zakładu Energetycznego. W sytuacji takiej Zakład Energetyczny zobowiązany jest do podjęcia działań skutkujących szybkim i efektywnym rozwiązaniem problemu. Zakłady Energetyczne świadome są występującego problemu, dlatego oferują realną pomoc.

Podpowiadamy jakie działania może podjąć Zakład Energetyczny, aby rozwiązać problem ze zbyt wysokim napięciem w sieci:

  • zainstalować analizator parametrów sieci – aby zweryfikować i ustalić przyczyny problemu,
  • obniżyć napięcie o kilka volt na najbliższej sieci transformatorowej,
  • wykonać modernizację sieci, co jednak w większości przypadków związane jest z długim czasem oczekiwania na realizację.

Problemy z fotowoltaiką. Czy jestem w stanie uniknąć tego problemu?

Odpowiadamy – tak. Nie zawsze jest to możliwe ze względu na stan sieci energetycznej, jednak działania poboczne w znacznym stopniu mogą wpłynąć na ograniczenie występowania problemu. Najprostszym sposobem, dzięki któremu mamy niewątpliwy wpływ na problem za wysokiego napięcia w sieci jest zwiększenie autokonsumpcji – bieżącego zużycia energii. Automatycznie, zużywając więcej energii w okresie kiedy jej produkcja jest najbardziej intensywna, mniej jej oddajemy do sieci. Warto więc planować działanie urządzeń o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną chociażby pralki, suszarki czy piekarnika.

Warto również podkreślić, że realnym sposobem wpływającym na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia problemu zbyt wysokiego napięcia w sieci jest inwestycja w Magazyn Energii. Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną najpierw przeznaczona zostanie na bieżące zużycie, następnie zasili ona „domową elektrownię”, a po jej pełnym naładowaniu nadwyżki będą trafiały do sieci. To rozwiązanie dodatkowo zapewni nam niezależność energetyczną w czasie kiedy instalacja nie będzie produkowała energii. 

Dobrze dobrany magazyn energii pozwoli nam cieszyć się wyprodukowaną przez nas energią przez długie lata i szybko zapomnimy o problemach z fotowoltaiką. 

Śledź nas na Facebooku oraz Twitterze!