Przejdź do treści
Blog.

Jak być bardziej produktywnym? 4 sprawdzone sposoby

Niezależnie od zawodu, jaki wykonujemy, często zastanawiamy się, jak być bardziej produktywnym w swojej pracy i przekładać nasze zaangażowanie na realne wyniki. W dzisiejszym artykule podpowiemy, co zrobić, by zwiększyć swoją produktywność, a tym samym szybciej osiągnąć swoje cele zawodowe.

 

Produktywność – co musisz o niej wiedzieć

Produktywność to nic innego jak dostarczanie satysfakcjonujących wyników w określonym czasie pracy. Możemy ją odnosić zarówno do naszych prywatnych celów i pasji, jak i kwestii zawodowych, na których to dzisiaj się skupimy. Jak być bardziej produktywnym i zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego? Podpowiadamy!

Skup się na swoich zadaniach

Najważniejszą kwestią w tym, jak być bardziej produktywnym jest jasne ustalenie naszych celów i wszystkich pośrednich czynników, które musimy wziąć pod uwagę na drodze do ich osiągnięcia. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim musisz zrobić listę rzeczy, które chcemy w danym dniu zrobić. Następnie ustal priorytety – z pewnością część zadań będzie trudniejsza, bardziej czasochłonna lub po prostu muszą być wykonane w pierwszej kolejności.

Dobra rada! Unikaj zostawiania takich zadań na sam koniec dnia. W ten sposób jedynie hamujesz swoją produktywność i demotywujesz się do dalszej pracy, mając cały czas nad głową rzeczy problematyczne lub stresujące. Gdy wstajesz rano i masz najwięcej energii i motywacji, zajmij się nimi od razu. To też doskonale wpłynie na Twoją samodyscyplinę.

produktywność

Jak być bardziej produktywnym? Wyznacz czas pracy

W czasach, gdzie bez przerwy jesteśmy zasypywani wiadomościami, powiadomieniami, mailami i telefonami, trudno jest skupić się na jednym zadaniu. Dlatego tak ważne jest, by wyznaczać sobie ścisły czas swojej pracy. Gdy wiesz, że potrzebujesz skupić się na ważnym zadaniu, unikaj za wszelką cenę rozpraszaczy – muzyki, (chyba, że właśnie ona ułatwia Ci pracę) przeglądania mediów społecznościowych, sprawdzania wiadomości, czy skrzynki mailowej. Dzięki temu szybciej wykonasz powierzone Ci zadanie. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie aplikacji, które ułatwiają trenowanie produktywności. Dzięki nim możemy kontrolować, np. jak często sięgamy po telefon i ile naszego cennego czasu tracimy na przeglądanie internetu.

Jak już wspomnieliśmy, czas jest bardzo ważny i nie warto go marnować na bezsensowne rozpraszacze. Jeżeli chcesz mieć jeszcze większą kontrolę nad swoją produktywnością, dopasuj do wyznaczonych zadań czas na ich wykonanie. Pamiętaj też o przerwach, które są bardzo ważne, jeśli chcesz zachować swoją produktywność na wysokim poziomie przed dłuższy czas.

jak być bardziej zorganizowanym

Bądź zgodny z samym sobą

Gdy zastanawiamy się, jak być bardziej zorganizowanym i produktywnym, często na myśl przychodzi multitasking. Wbrew pozorom multitasking, czyli wykonywanie wielu zadań w jednym czasie, jest najgorszą drogą do zwiększenia produktywności. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie poświęcać takiej samej ilości uwagi i energii wielu zadaniom naraz. Co więcej, nadmiar obowiązków w jednym momencie może bardzo szybko doprowadzić do przemęczenia i wypalenia zawodowego. Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu produktywności, poświęcaj swój czas i uwagę jednej wybranej rzeczy, a wszystkie kolejne wykonuj we wcześniej ustalonej kolejności. Doprowadzenie swoich zadań do końca da Ci poczucie kontroli nad swoją pracą i czasem, i pozytywnie wpłynie na Twoją ogólną produktywność.

Zwróć także uwagę na to, kiedy pracujesz. Nie każdy jest najbardziej produktywny bladym świtem. Jeśli czujesz, że Twoja produktywność jest najlepsza nieco później – bądź dla siebie wyrozumiały. Najważniejsze byś mógł czerpać ze swojej pracy przyjemność i największe korzyści.

Zadbaj o przestrzeń wokół siebie

Często zapominamy, jak duży wpływ mają na nas osoby, z którymi pracujemy. Nic tak dobrze nie wpływa na naszą produktywność, jak przebywanie z ambitnymi i pracowitymi osobami. Zadbaj, byś mógł ze swojego miejsca pracy czerpać, jak najwięcej dobrej energii i motywacji do działania. Pamiętaj też, by Twoja chęć rozwoju i optymistyczne podejście do wyzwań działało pozytywnie na Twoich współpracowników.

produktywność w pracy

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak być produktywnym w miejscu pracy – wdróż w miarę możliwości pracę zespołową. Do doskonały sposób na to, by podnieść produktywność w zespole i wykorzystać pozytywną energię swoich współpracowników w osiąganiu wspólnych celów zawodowych. Więcej na temat pracy zespołowej pisaliśmy tutaj. Na produktywność ogromny wpływ ma także miejsce, w którym pracujemy. Jeśli wykonujemy pracę zdalną, zadbajmy o wyznaczoną przestrzeń do pracy, która pozwoli w pełni skupić się na zadaniach.

 

Jak być bardziej produktywnym? Pracuj z nami!

Zależy Ci na rozwoju zawodowym, jesteś ambitny i chcesz wykorzystać drzemiący w Tobie potencjał? Koniecznie dołącz do nas! Dzięki regularnym i efektywnym szkoleniom sprzedażowym masz szansę zostać ekspertem branży OZE i podnieść swoje kompetencje zawodowe.

Prowadzimy aktywną rekrutację na terenie całej Polski i szukamy osób, którym zależy na intensywnym rozwoju. Nauczymy Cię jak pozyskiwać klientów, jak się zorganizować i pracować efektywnie, jak przeprowadzić spotkanie z klientem i przede wszystkim – co zrobić, by osiągać imponujące efekty jako przedstawiciel handlowy. Columbus Elite to silna marka ze stabilną pozycją na rynku – napisz do nas i przekonaj się, czy praca dla handlowca to coś dla Ciebie.