Przejdź do treści
Blog.

Fotowoltaika na dachu – co musisz o niej wiedzieć?

Rozważając zakup paneli fotowoltaicznych, może pojawić się pytanie, dlaczego najpopularniejszym miejscem ich montażu  jest dach. Ma to związek z odpowiednim nachyleniem paneli fotowoltaicznych, co przekłada się na większe uzyski z instalacji. Fotowoltaika na dachu – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Spis treści:

  1. Panele fotowoltaiczne na dachu – zalety
  2. Dlaczego rodzaj dachu jest ważny?
  3. Fotowoltaika na dachu płaskim czy spadzistym – różnice
  4. Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z blachodachówki?
  5. Czy fotowoltaika na dachu może go… uszkodzić?

Panele fotowoltaiczne na dachu zalety

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim oszczędza miejsce na gruncie wokół naszego domu. Nie wymaga zazwyczaj wykorzystania specjalnej konstrukcji – za wyjątkiem dachu płaskiego. Ze względu na to, że znajduje się na znacznej wysokości, nie musimy się obawiać, że zostanie zacieniona przez drzewa lub inne budynki. Panele fotowoltaiczne na dachu mają też inne zalety – są one stosunkowo tańsze w montażu niż te ulokowane na ziemi. 

Dlaczego rodzaj dachu jest ważny?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup paneli fotowoltaicznych, bardzo ważny jest wybór optymalnego miejsca montażu, który zapewni nam najbardziej satysfakcjonujące uzyski energetyczne. Warto pamiętać, że nasz dach musi być w dobrym stanie technicznym – bez tego montaż paneli jest niemożliwy. Fotowoltaikę możemy zamontować niemal na każdym dachu spadzistym, płaskim, pokrytym dachówką, blachodachówką czy też blachą trapezową.  Istnieją również pokrycia dachowe, które wykluczają wykonanie montażu i są nimi np. pleksa, ondulina, eternit. 

fotowoltaika na dachu płaskim

Rodzaj pokrycia dachowego w przypadku instalacji fotowoltaicznej jest także istotny z innego powodu. W zależności od jego rodzaju wykorzystywany jest inny system montażowy. Dlatego też warto wiedzieć, na co się przygotować.

 

Fotowoltaika na dachu płaskim czy spadzistym – różnice

Bardzo często, obserwując okoliczne domostwa, możemy zauważyć dwa rodzaje dachów – płaskie i spadziste. Czym różni się wybór i montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym w porównaniu z płaskim?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że instalacja na dachu skośnym (spadzistym) nie wymaga stosowania elementów podnoszących konstrukcję paneli. Wszystko przez fakt, że dach spadzisty ma już własny kąt nachylania, który jest niezbędny do działania paneli fotowoltaicznych. Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim jest możliwa? Oczywiście! Jednak fotowoltaika na dachu płaskim jest równie wydajnym i skutecznym rozwiązaniem. Jedyne, czego wtedy potrzebujemy, to odpowiedniej konstrukcji, która ustawi nasze moduły pod odpowiednim kątem i w odpowiednim kierunku.

Bardzo ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest to, że mimo iż montaż na dachu płaskim jest nieco bardziej skomplikowany, to niesie za sobą dodatkową korzyść. Jaką? Montaż fotowoltaiki na dachu płaskim daje nam większą elastyczność w kwestii dostosowania nachylenia i usytuowania. Pozwala nam to znacznie lepiej wykorzystać potencjał paneli fotowoltaicznych.  

 

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z blachodachówki i innych pokryć?

Nieważne, jaki mamy typ dachu – najważniejszy jest odpowiedni montaż paneli. Jak powinien wyglądać? W przypadku dachu płaskiego musimy zadbać o odpowiedni kąt nachylenia. Dzięki temu zagwarantuje nam to optymalne nasłonecznienie, a tym samym najlepsze wykorzystanie potencjału paneli. W naszej szerokości geograficznej odpowiednie będzie ustawienie modułów na około 30-40 stopni. Jednak ze względu na bezpieczeństwo najlepszym rozwiązaniem jest montaż pod kątem 15 stopni – uchroni to panele przed ekstremalnymi czynnikami zewnętrznymi np. silnym wiatrem. 

panele fotowoltaiczne na dachu

Jak się montuje panele fotowoltaiczne na dachu spadzistym? Wszystko zależy od jego pokrycia. Najczęściej spotykanym pokryciem dachowym w Polsce jest  blachodachówka. Powód jest prosty – jej cena. Ma ona również inne zalety, jest lżejsza i łatwiejsza w transporcie i montażu. W tym miejscu warto odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z blachodachówki? Do tego zadania wykorzystuje się śruby dwugwintowe, które wkręcamy w konstrukcję dachu.

Z kolei, jeżeli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką, jedyną różnicą jest to, że wykorzystujemy tam uchwyty do krokwi lub typu “S” – zaczepiane są one o łaty i dokręcane. 

Wymieniając najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych, warto także wspomnieć o blasze trapezowej. Jak więc wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z blachy trapezowej? Wszystko zależy od jej grubości. Jeżeli przekracza 0,5 mm, możemy zastosować tzw. mostki trapezowe, czyli inaczej szyny. Do niej mocowane są następnie klemy, czyli uchwyty do ram paneli, aż w końcu same panele.

 

Czy fotowoltaika na dachu może go… uszkodzić?

Instalacja PV to bardzo poważna decyzja i powinniśmy znać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, zanim dokonamy zakupu. Jednym z takich pytań, które może pojawić się, gdy decydujemy się na instalację paneli fotowoltaicznych, jest to, czy fotowoltaika na dachu może go uszkodzić. Uspokajamy – poprawnie zamontowane, wysokiej jakości panele fotowoltaiczne nie mogą uszkodzić nam powierzchni dachowej. Nie musimy więc obawiać się przeciekania ani innych przykrych sytuacji. 

Przy instalacji PV warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa i wybrać firmę, która zagwarantuje nam najwyższej jakości produkt oraz usługę. Skontaktuj się z nami i sprawdź ofertę Columbus Elite lub odwiedź nas na Facebook’u!