Przejdź do treści
Blog.
motywacja a rozwój zawodowy

Motywacja – skuteczne sposoby na jej zwiększenie

Utrzymanie zaangażowania i motywacji współpracowników nie należy do łatwych zadań.  Liderzy i managerowie muszę potrafić ocenić swoje praktyki w celu stworzenia kultury firmy, która zapewni zadowolenie i produktywność. Łatwo powiedzieć, jednak jak to osiągnąć? Czy motywacja jest istotnym czynnikiem pracy? W jaki sposób poprawić pracę w zespole? Jak zwiększyć morale i zaangażowanie współpracowników? 

Spis treści:

Dlaczego odpowiednia motywacja jest tak ważna?

Techniki motywowania  są niezbędne dla sukcesu firmy. Kiedy wiesz, jak zmotywować swój zespół, wydobędziesz z niego to, co najlepsze. Zmotywowani współpracownicy będą ciężej pracować i poświęcić się misji firmy. Będąc na stanowisku lidera, prawdopodobnie doskonale zdajesz sobie sprawę z negatywnych skutków z braku zaangażowania. Być może jednak nie wiesz, jak je zwiększyć aby osoby, z którymi na co dzień, chciały nie tylko spełniać swoje obowiązki, ale także przekraczać oczekiwania. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak możesz podnieść motywację w swoim zespole!

Brak motywacji. Co dalej?

Zastanów się nad tą sytuacją, w której jeden z Twoich najlepszych współpracowników. nie wydaje się już zmotywowany. Wykonuje minimum pracy, nie osiąga dobrych wyników, nie wchodzi w interakcje z zespołem. Wydaję się, że chcę być gdzie indziej. Dowiedz się, na czym polega problem! Umów się na nieformalny czat lub spotkanie i spytaj, dlaczego osobie, która wcześniej tak ciężko pracowała, brakuje motywacji. Następnie wspólnie spróbujcie rozwiązać problem i odwrócić sytuację. Pamiętaj, że niezależnie od problemu, wspieranie daje impuls do działania.

Istnieją dwa główne rodzaje motywacji:

  • Wewnętrzna – wyzwania osobiste, satysfakcja z pracy, samorealizacja
  • Zewnętrzne – nagrody fizyczne, wynagrodzenie, premie, prezenty

Rolą lidera jest badanie i pracowanie nad zaangażowaniem i motywacją współpracowników w zespole. Najprostszym sposobem jest rozmowa i dowiedzenie się, czego tak naprawdę potrzebują, by praca dawała im satysfakcję i chęć do rozwoju.

Jakie są korzyści z posiadania zmotywowanego zespołu?

Posiadanie wspaniałych pracowników, którzy są w Twoim zespole od jakiegoś czasu, to ogromny plus. Utrzymywanie motywacji pracowników, zwłaszcza w trudnych czasach, jest ważną częścią sukcesu każdej firmy. Wieloletni współpracownicy znają wszystko od podszewki, a także sprawiają, że prowadzenie zespołu jest o wiele przyjemniejsze.

„Inwestowanie w technologie i wypróbowywanie nowych strategii ma kluczowe znaczenie dla wyprzedzenia konkurencji. W Columbus Elite wiemy, że równie ważne jest inwestowanie w ludzi. To oni są największym kapitałem naszej organizacji.”  Rafał Kołłątaj

Odpowiednia motywacja podnosi poziom zaangażowania 

Istnieje bezpośrednia korelacja między poziomami motywacji i zaangażowania. Pracownik, który jest wysoce zmotywowany, jest także znacznie bardziej zaangażowany w swoją pracę. Jasna komunikacja prowadzi do pozytywnych rezultatów. Kiedy jasno określacie swoje role i co powinniście robić, czujecie się zmotywowani do działania. Posiadanie celów ułatwia koncentrację nad konkretnym zadaniem, a jeśli Twój zespół wspólnie uważa go za wartościowy łatwiej będzie Wam odnieść sukces!

„Praca wypełni ci dużą część życia. Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy. A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich dla ciebie jest miłość do tego, co się robi.” – Steve Jobs

Ważnym czynnikiem motywującym pracowników jest jasne określenie celów firmy. Jeśli współpracownik wie, dlaczego wykonuje swoją pracę i jak przyczynia się ona do realizacji celów firmy, czuje się pewnie w swojej roli i będzie pracował wydajniej.

Jak motywacja wpływa na naszą pracę? Zwiększa wydajność i jakość!

Jeśli ktoś z Twojego zespołu czuje się pozbawiony motywacji, negatywnie wpłynie to na jakość jego pracy.  Niski poziom motywacji oddziałuje na naszą wydajność. Zmotywowani doświadczamy wyższego poziomu produktywności, ponieważ aktywnie nadajemy priorytet swojej pracy, zamiast odkładać zadania z powodu braku motywacji. Wykonujemy wysokiej jakości pracę, która z powodzeniem spełnia, a nawet przekracza oczekiwania pracodawców. 

Odpowiednia motywacja pozwoli Ci na utrzymanie zespołu

Zmotywowani współpracownicy mają tendencję do dłuższego pozostawania w firmach, ponieważ widzą w nich potencjał przyszłego rozwoju. Brak motywacji jest głównym czynnikiem powodującym, że szukamy pracy gdzie indziej w nadziei na znalezienie brakującej motywacji.

Sposoby na zwiększenie motywacji w Twoim zespole

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, w jaki menedżerowie mogą zwiększyć motywację swoich bezpośrednich podwładnych, jest efektywna komunikacja. 

Ponad  91% specjalistów HR  uważa, że ​​uznanie i nagrody zwiększają prawdopodobieństwo utrzymanie motywacji w zespole. Według innego badania, pracownik, który został doceniony, ma o 63% większe szanse na pozostanie w swojej obecnej pracy w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy.

Spotkania z zespołem, a motywacja

Spotkania umożliwiają rozmowę o projektach i problemach. W większości firm są codziennością oraz ważnym narzędziem komunikacji i motywacji.

Spotkania w miejscu pracy są istotnym elementem zarządzania biznesem. Umożliwiają komunikowanie się, dzielenie informacjami, rozwiązywanie problemów, poprawę wydajności oraz budowanie pracy zespołowej. 

praca zespołowa

Zachęcaj do pracy zespołowej

Praca zespołowa jest kluczem do lepszej motywacji pracowników. Sprawia, że ​​każdy czuje się wartościowy i przyczynia się do osiągnięcia celu. Oznacza to również, że możesz dzielić się pomysłami, rozwiązywać problemy z członkami zespołu.  Taka wymiana doświadczeń może pomóc Ci w zdobyciu wiedzy i sprzyja budowaniu więzi. Spotkanie może mieć formę czatu w intrenecie  lub spotkania twarzą w twarz.

Daj współpracownikom miejsce na rozwój!

Jeśli Twoja firma szybko się rozwija, zapewnienie współpracownikom możliwości rozwoju jest ogromnym motywatorem. 

Ważne jest stworzenie środowiska pracy, w którym zachęca się do rozwoju zawodowego. Jeśli rozwój nie jest priorytetem, pracownicy mogą czuć się niepewni swojego potencjału rozwojowego i tracić motywację do dalszej nauki. Zapewnij swoim pracownikom szkolenia, których potrzebują, aby robić postępy w karierze i zdobywać wiedzę na temat najnowszych technologii i nowości branżowych. Członkowie Twojego zespołu będą bardziej wartościowi dla Twojej organizacji i dla siebie samych, gdy będą mieli możliwość zdobycia nowych umiejętności.

Dziel się pozytywną opinią i motywuj do pokonywania kolejnych wyzwań!

Wspaniale jest czuć się spełnionym w pracy! W rzeczywistości jest to jeden z kluczowych czynników satysfakcji z pracy. Tworzenie kultury uznania jest ważne nie tylko dla motywowania pracowników, ale również kluczowe dla ogólnego sukcesu firmy. Chociaż „dziękuję” jest miłe (i powinno być standardową praktyką), wdrożenie solidnego programu lub inicjatyw doceniania pracowników będzie miało znacznie większy wpływ na utrzymanie motywacji i zaangażowania w Twoim zespole. Kiedy ktoś mówi nam, że wykonaliśmy dobrą robotę, czujemy się zmotywowani do dalszej dobrej pracy. Świadomość, że jesteśmy doceniani, dodaje pewności siebie .

Dlaczego feedback jest ważny? Przeczytaj na naszym blogu.

motywacja pracowników

Czasami ludzie chcą tylko uznania za swoją dobrze wykonaną pracę. Jeśli Twój współpracownik poświęcił duża czasu na pracę nad osiągnięciem danego celu, nie wahaj się go pochwalić. Nie chodzi tylko o akt uznania, ale o zasadę: Jeśli ludzie czują, że ich wysiłki są doceniane, poczują się zachęceni do dalszej pracy. 

Pracownicy, których osiągnięcia zostały docenione, odczuwają większą radość z wykonywanej pracy. Ale jeśli czują, że ich długie godziny i osobiste poświęcenia poszły na marne, jest mało prawdopodobne, że ich motywacja nadal będzie na tak wysokim poziomie. 

Bądź liderem, którego warto naśladować

Jako lider,  współpracownicy będą liczyć na Ciebie, aby dać przykład reszcie grupy. Liderzy zwykle nadają firmie ton i wartości. W ten sposób może to mieć znaczący w pływ na mentalność zespołu. Jeśli jako lider dasz przykład pozytywnego myślenia, współpracownicy pójdą w Twoje ślady, a cała kultura pracy stanie się bardziej motywująca.

Celebrujcie mniejsze i większe sukcesy

Niezależnie od tego, czy są to urodziny, rocznica pracy, czy zakończenie projektu, świętowanie to świetny sposób, aby pracownicy czuli się zmotywowani i docenieni. Istnieje wiele sposobów na celebrowanie sukcesów w miejscu pracy. Pokazując współpracownikom, że są doceniani, dajesz im inspirację i motywację do ciągłego sięgania po więcej!

Odkryj, co motywuje każdego współpracownika

Pieniądze i nagrody rzeczowe nie zawsze zachęcają do cięższej pracy. Oczywiście pomagają, ale nie wszyscy są zmotywowani w ten sam sposób. Niektórzy ludzie uważają, że ich ścieżka kariery jest ważniejsza niż zachęty.

Każda osoba pracująca w zespole jest indywidualnością i tak powinna być traktowana. Oznacza to rozmowę z ludźmi i pytanie, co ich motywuje, co buduje zaufanie. Zrób to twarzą w twarz lub za pomocą ankiety, która zawiera serię pytań do programu motywacyjnego.

Pracując nad znalezieniem najlepszych motywatorów dla swojego miejsca pracy, pamiętaj, że będziesz musiał wprowadzić poprawki i zmiany, gdy odkryjesz, co działa, a co nie. Będąc liderem musisz pomóc pracownikom znaleźć ich „dlaczego” i zdefiniować cel, do którego pracują i chcą się rozwijać. Nie ma jednego uniwersalnego modelu motywowania pracowników. Każda firma jest inna; niektóre z tych pomysłów mogą zadziałać w Twojej firmie, podczas gdy inne metody mogą okazać się niewłaściwe.

Doskonal swoją strategię motywacyjną, poznając osoby w Twojej firmie, a nagrodzą Cię one większym zaangażowaniem i pozytywną perspektywą na przyszłość firmy. Nie zapominaj, że pracownik, który lubi przychodzić do pracy, jest wartościową inwestycją.

Dołącz do nas na Facebooku!