Przejdź do treści
Blog.

Brak pewności siebie Cię ogranicza? Sprawdź, jak temu zaradzić!

Niemal w każdym zawodzie jest wiele umiejętności miękkich, które determinują nasz sukces. Jedną z nich jest pewność siebie. Świadomość własnych wad i zalet i wiara w nasze umiejętności każdego dnia pomagają nam stawać się lepszymi specjalistami w danej dziedzinie. Jednak co zrobić, gdy brak pewności siebie ogranicza nasze możliwości?

Spis treści:

  1. Dlaczego brak pewności siebie jest poważnym problemem?
  2. Jak sprawdzić, czy brakuje Ci pewności siebie?
  3. Jak zwiększyć pewność siebie w kontaktach z ludźmi?
  4. Ćwiczenia na pewność siebie, które musisz znać!

Dlaczego brak pewności siebie jest poważnym problemem?

Zanim odpowiemy na to pytanie, spróbujmy sprecyzować, na czym tak naprawdę polega pewność siebie? Definicja Słownika Języka Polskiego mówi nam, że jest to „zdecydowanie, sprawność w działaniu” oraz „całkowita wiarygodność”. To doskonale pokazuje, że główne cechy, jakimi powinien charakteryzować się skuteczny handlowiec, to przede wszystkim zdolność budowania dobrych relacji z klientem i wzbudzanie jego zaufania. Nie jest ona możliwa bez wiary w swoje umiejętności. Wprawny obserwator od razu zauważy, że nie jesteśmy wiarygodni i może nie być zainteresowany dalszą współpracą.

Pewność siebie u handlowca powinna także reprezentować nasze zaufanie do prezentowanej oferty. By skutecznie zachęcić Klienta do zakupu, niezbędna jest doskonała wiedza o produkcie i wartości, jaką jesteśmy w stanie dać naszemu Klientowi. Warto więc pamiętać, jak ważnym elementem jest w tym przypadku dobre pierwsze wrażenie. Musimy sprawić, że nasz rozmówca będzie wierzył w naszą rzetelność i zaangażowanie w dany temat.

jak poprawić pewność siebie 

Jak sprawdzić, czy brakuje Ci pewności siebie?

Zastanawiasz się, co zrobić, jeśli męczy Cię brak pewności siebie? Jak to zmienić, skoro czujesz, że przekłada się to na Twoje wyniki w życiu zawodowym i prywatnym? By się o tym przekonać, najpierw odpowiedz sobie na kilka krótkich pytań:

  • Czy znasz swoje mocne strony i pokazujesz je światu?
  • Jesteś asertywny i nie boisz się odmówić, jeśli nie możesz lub nie chcesz czegoś zrobić?
  • Nie masz problemu z zainicjowaniem rozmowy z obcą osobą?
  • Bez trudu podejmujesz nawet trudne decyzje i bierzesz za nie odpowiedzialność?
  • Prowadzisz rozmowę w sposób wyraźny i zrozumiały dla Twojego rozmówcy?
  • Lubisz wyzwania i często je podejmujesz?

Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, z pewnością nie masz problemu z brakiem pewności siebie. Jeśli jednak sytuacje przedstawione w części tych pytań stanowią dla Ciebie jakiś kłopot, koniecznie sprawdź, jak poprawić pewność siebie w codziennym życiu.

 

Jak zwiększyć pewność siebie w kontaktach z ludźmi?

Brak pewności siebie nie jest jednak przeszkodą, o ile chcemy nad sobą pracować. Istnieje bowiem wiele sposobów na to, jak wpłynąć na swoje postrzeganie samego siebie i uwierzenie w swoje możliwości.  

„Patrząc zawsze przed siebie, myśląc o tym, jak zrobić jeszcze więcej, osiągniesz stan umysłu, w którym nie ma rzeczy niemożliwych.” — H. Ford

Przede wszystkim nie zapominaj o swoich mocnych stronach i osiągnięciach. Brak pewności siebie może wynikać między innymi z nieuświadomienia sobie, w czym jesteśmy dobrzy i jak powinniśmy wykorzystywać te cechy w swojej codziennej pracy. Wypunktowanie swoich zalet pozwoli Ci zobaczyć czarno na białym, co Cię wyróżnia i tym samym łatwiej uwierzysz w swoje możliwości. Podobnie działa przyjmowanie komplementów i pochwał – nie traktuj ich jako zbędnej uprzejmości, ale realnego docenienia Twoich osiągnięć. W końcu zarówno z pozytywnego feedbacku, jak i konstruktywnej krytyki, możesz wyciągnąć cenne informacje, które pozwolą Ci na doskonalenie swojej pracy.

Kolejnym elementem, który korzystnie wpłynie na Twoją śmiałość, jest pozytywne nastawienie do życia. Optymistyczne podejście do życia i wyzwań, które stoją przed Tobą w codziennej pracy, może okazać się najlepszą drogą do doskonalenia swoich umiejętności zawodowych.

brak pewności siebie

 

Ćwiczenia na pewność siebie, które musisz znać!

Brak pewności siebie w pracy bardzo często wynika ze strachu przed porażką. Najlepszym sposobem, by się pozbyć tego lęku, jest… wystawianie się na ewentualne niepowodzenia. W pracy handlowca odmowa klienta jest czymś naturalnym i nie warto obierać jej jako oceny naszych umiejętności. Powinniśmy za to wyciągać wnioski z każdej przeprowadzonej rozmowy. To pomoże Ci ulepszać cały proces sprzedażowy, a tym samym stawać się lepszym specjalistą.

„Bezczynność rodzi wątpliwości i strach. Działanie rodzi zaufanie i odwagę. Jeśli chcesz zwyciężyć strach, nie siedź w domu, rozmyślając o nim. Wyjdź i zacznij działać.” – Dale Carnegie

Zastanawiasz się, jak zwiększyć pewność siebie? Przede wszystkim stawiaj na ciągły rozwój. Szkolenia branżowe, doskonalenie swoich umiejętności i dbanie o ciągły progres swoich wyników w pracy, pozwoli Ci uwierzyć w swoje możliwości i przełoży się na realne zmiany  – nie tylko w Twoim życiu zawodowym.

Zawsze pamiętaj także, że każdy sukces jest okraszony ciężką pracą. Jeżeli nie masz doświadczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, byś go zdobył. Wiedza, którą nabędziesz w tym czasie, wpłynie także na Twoją śmiałość. Pamiętaj jednak, że każda branża – nie tylko handlowa – wymaga czasu i determinacji. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i sukcesywnie dąż do wyznaczonego celu.

 

W Columbus Elite pokażemy Ci, jak poprawić pewność siebie, by stała się Twoim atutem w pracy z Klientem. Dowiesz się także, jak pracować nad swoimi umiejętnościami tak, by z każdym dniem zwiększać swoją skuteczność jako Doradca Energetyczny. Nie czekaj, uzupełnij formularz – skontaktujemy się z Tobą!