Przejdź do treści
Blog.

Mowa ciała – umiejętność nad którą warto pracować

Jeśli masz pewność, że Twoja prezentacja jest zrozumiała, a mimo to nie możesz dogadać się z potencjalnymi Klientami rozważ co tak naprawdę przekazujesz rozmówcom — nie tylko werbalnie, ale także niewerbalnie. Kiedy myślimy o mowie ciała, wielu z nas myśli o gestach rąk i ramion. Mowa ciała to o wiele więcej – jest to również coś, z czym wszyscy powinniśmy czuć się komfortowo. Wprowadzając małe, łatwe poprawki tego jak stoimy, poruszamy się, a nawet uśmiechamy, możemy sprawić, że Klienci będą nas słuchać, a my będziemy czuć się pewniej!

Kiedy używamy tylko słów aby przekazać nasze przesłanie, zmuszamy naszych odbiorców do zwracania bacznej uwagi na to co mówimy. Systematyczne posługiwanie się gestami, zwłaszcza przy udzielaniu wskazówek sprawia, że ​​słuchacze są mniej uzależnieni od werbalnej części prezentacji. Wizualne przypomnienie tworzone za pomocą gestów umożliwia słuchaczowi zapamiętanie na dwa sposoby: słuchowe i wizualne. Pamiętaj, że celem komunikacji jest jak najjaśniejsze przesłanie wiadomości. Jeśli mówisz np. o wzroście cen prądu, to dobry moment, aby użyć delikatnego ruchu wznoszącego.

Mowa ciała to umiejętność a nie talent

Prawdziwa komunikacja to coś więcej niż słowa, a świetni rozmówcy używają każdego narzędzia aby przekazać swoją wiadomość. Kiedy masz kontrolę nad językiem niewerbalnym, możesz komunikować pewność siebie, wiarygodność i szczerość — czynniki, które pomagają Ci wznieść się ponad konkurencję w świecie biznesu. Umiejętność wpływania na innych i sprawienia, by Klienci naprawdę Cię słuchali, odróżnia Cię od większości w osób Twoim zawodzie. Komunikacja niewerbalna odgrywa kluczową rolę w tym, by tak się stało.

Otwórz się na swoich Klientów

Podczas spotkania z Klientem oprócz prezentacji produktu, musisz potrafić też przedstawić siebie. Nie chodzi tu tylko o imię i nazwisko ale przede wszystkim o to, czym się zajmujesz, w jakiej branży działasz i najważniejsze – w czym pomagasz Klientom. 

Gdy czujemy się zestresowani możemy się zamykać na rozmówcę. Napinamy mięsnie, cofamy się, krzyżujemy ręce. Małe gesty wiele mówią o człowieku, dużo więcej niż możemy sobie wyobrazić. Silne, aktywne skinienia głową jest oznaką zgody, podczas gdy przechylenie wskazuje na zamieszanie lub niezgodę. Ręce, lekkie stukanie w stół i wiercenie się są często oznakami znudzenia lub rozproszenia.

Nie wypełniaj ciszy niepotrzebnymi dźwiękami

To naturalne, że robisz pauzę, kiedy mówisz — daje ci to szansę na odetchnięcie. To, co nie jest naturalne, to wypełnienie ciszy um, ach, uh i innymi dźwiękami. Takie pauzy słowne rozpraszają i mieszają to, co próbujesz powiedzieć. Bezsensowne dodatkowe sylaby lub słowa sprawiają, że wypadasz mniej wiarygodnie. Twoja wiadomość będzie skuteczniejsza, gdy je wyeliminujesz.

Co mówi o Tobie mowa ciała? 

Przede wszystkim zadbaj o swoją postawę i nie krzyżuj rąk! Jest to najczęściej rozumiane jako oznaka zdenerwowania lub dyskomfortu. W biznesie inni często interpretują to jako „nie jestem otwarty na dyskusję” lub „jestem zirytowany”. Ponieważ gest skrzyżowanych rąk jest jednym z najbardziej błędnie interpretowanych niewerbalnych słów, nie rób tego. Postawa jest zwykle kojarzona z pewnością siebie – im lepszą masz postawę, tym bardziej pewny siebie wydajesz się Klientowi.

Mów głośno, wyraźnie i pewnie

Głośność Twojego głosu może również wskazywać, jak pewny jesteś swojej odpowiedzi. Upewnij się, że mówisz wyraźnie i unikaj mamrotania. Zwróć również uwagę na swój rytm, ponieważ zbyt szybka rozmowa może zdezorientować klientów i pozostawić im więcej pytań niż odpowiedzi.

Pewność siebie w połączeniu z odpowiednim przygotowaniem mogą być przepustką do sukcesu. Doradca handlowy musi wierzyć w siebie i swój produkt. W Columbus Elite nasi Doradcy Energetyczni oferują nie tylko produkt lecz gotowe rozwiązanie na problemy Klienta. 

Pracuj z najlepszymi!

Szukasz pracy jako doradca handlowy?  Dołącz do Columbus Elite! Jesteśmy największą siecią sprzedażową branży OZE w Polsce. Jako Doradca Energetyczny możesz zarobić nawet 6 000 zł w pierwszym miesiącu. 

Nie czekaj, uzupełnij formularz  – skontaktujemy się z Tobą! Prowadzimy rekrutacje na terenie całej Polski, możesz także pracować z dowolnego miejsca! 

Zapraszamy na nasz profil na Facebook’u!