Przejdź do treści
Blog.
fotowoltaika jesienią i zimą

Fotowoltaika – jak działa jesienią i zimą?

Koszty pozyskiwania energii konwencjonalnej zarówno węglowej, gazowej czy elektrycznej stale rosną. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w odnawialne źródła energii, a coraz częstszym wyborem staje się fotowoltaika.  OZE pozwala nam nie tylko zadbać o środowisko ale również uniezależnić się od dostawców energii. Dlatego osoby prywatne mieszkające w domach, jak i przedsiębiorcy decydują się na instalację fotowoltaiczną. 

Od kilku lat na rynku energetycznym, możemy zaobserwować dynamiczne zmiany. Dzięki dotacjom i projektom takim jak Zielony Ład, popularność energii odnawialnej wzrasta. Polacy coraz chętniej decydują się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, najczęściej stawiając na fotowoltaikę.  Z roku na rok przybywa instalacji fotowoltaicznych na dachach Polaków.  Rok 2021 okazał się rekordowy pod względem sprzedaży paneli i pomp ciepła.

Wiemy, że panele doskonale sprawdzają się w miesiącach o dużym nasłonecznieniu. Co jednak podczas sezonu jesienno-zimowego? Czy nasza instalacja działa gdy dni są krótsze a intensywność promieni słonecznych mniejsza? Co z opadami śniegu, deszczu i niskimi temperaturami?

Fotowoltaika jesienią i zimą?

Niektórzy uważają, że w Polsce jest za mało słonecznych dni a warunki pogodowe są zbyt zmienne aby instalacja fotowoltaiczna mogła zaspokoić potrzeby na energię i być opłacalna. Panele fotowoltaiczne mogą działać nawet przy zachmurzeniu, nadal pobierają energię słoneczną i są w stanie wytworzyć odpowiednią ilość prądu, a wygenerowane zyski można czerpać przez cały rok. Jest to możliwe dzięki magazynowaniu energii, którą można później wykorzystać. Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok. W okresie jesienno-zimowym, gdy słońca jest coraz mniej a dni są krótsze są jednak mniej wydajne. Wiosną i latem instalacja produkuje najwięcej energii, więcej niż wynosi zapotrzebowanie użytkownika. Uzyskana nadwyżka jest przekazywana do sieci energetycznej i magazynowa. Możemy ją wykorzystać w dowolny momencie, zazwyczaj zostają ona wykorzystana zimą. Posiadając panele fotowoltaiczne korzystamy z nich przez cały rok. Niezależnie od pory roku mamy zapewnione bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. 

Fotowoltaika to system całoroczny

Często uważa się, że przy wysokich temperaturach wydajność fotowoltaiki jest największa. Nie jest to prawdą ponieważ uzyski zależą od promieni słonecznych, a nie temperatury. Słoneczny zimowy dzień korzystnie wpłynie na produkcję energii bez względu na panującą temperaturę.  Panele fotowoltaiczne doskonale działają również w pochmurne dni i doskonale poradzą sobie także z opadami. Są dostosowane tak, by nie mogły im zaszkodzić opady śniegu czy gradu. Jedyne o co musimy zadbać, to by śnieg nie zasłonił całkowicie paneli – to może zmniejszyć wydajność naszego systemu. Instalacje są jednak montowane pod kątem 30-40’, dzięki temu śnieg sam zsuwa się z paneli, bez konieczności naszej interwencji. Dlatego ważne jest by wybrać firmę która zagwarantuje nam profesjonalny montaż. Ponieważ to właśnie sposób montażu wpływa na trwałość i wydajność instalacji, szczególnie w okresie mniej korzystnych warunków atmosferycznych. 

Obniż swoje rachunki za prąd z fotowoltaiką od Columbus Elite

Inwestycja w fotowoltaikę jest kosztowna w momencie zakupu, jednak pozwala nam uniezależnić się od miejskiej sieci elektrycznej i obniżyć rachunki za prąd do kilkunastu złotych. Fotowoltaika jako jedno z podstawowych i najbardziej popularnych odnawialnych źródeł energii pomaga nam w znacznym stopniu zaoszczędzić na rachunkach za prąd.   Dzięki naszym profesjonalnym monterom Klient może mieć pewność że instalacja zostanie zamontowana sprawnie i solidnie. W Columbus Elite stawiamy na kompleksowość usługi. Klient może liczyć na wsparcie w każdym momencie, nawet po zamontowaniu PV. 

Zaufało nam już ponad 18 000 klientów! Nasi Doradcy Energetyczni odpowiedzą na każde pytanie i wątpliwości, pomogą Ci przeanalizować dotychczasowe rachunki i zaproponują najlepsze rozwiązanie. 

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do nas na facebooku