Przejdź do treści
Blog.
Mój Prąd 3.0 - koniec naboru wniosków

Mój Prąd 3.0 – koniec naboru wniosków

W 06.10.2021 zakończyła się możliwość składania wniosków do programu Mój Prąd 3.0. 

Fotowoltaika to rozwiązanie na rosnące ceny prądu

Fotowoltaika jako jedno z podstawowych i najbardziej popularnych odnawialnych źródeł energii. Własna instalacja pomaga nam w znacznym stopniu zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Mimo zakończenia programu Mój Prąd, popularność ekoenergetycznych rozwiązań z pewnością nadal będzie rosła.  W przeciwieństwie do konwencjonalnych źródeł energii  fotowoltaika przyczynia się do poprawy jakości naszego środowiska. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na długie lata, dzięki której nie musimy przejmować się stale rosnącymi cenami za prąd. Jednak przede wszystkim oferuje nam niezależność energetyczną i obniżenie rachunków do kilkunastu zł miesięcznie. 

Koniec programu Mój Prąd 3.0

Trzecia edycja programu Mój Prąd rozpoczęła się w lipcu tego roku i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem prosumentów. Po zaledwie dwóch tygodniach od wystartowania programu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odnotował prawie 50 tysięcy wniosków o dofinansowanie.

W rezultacie dotacje szybko się wyczerpały, istotnie w zaledwie 3 miesiące od wystartowania programu. NFOŚiGW ogłosiło, że nabór kolejnych wniosków o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych zostanie wstrzymany z powodu wyczerpania budżetu. Nabór wniosków trwał od 1 lipca 2021, a przewidywana data zakończenia była wyznaczona na 22.12.2021 r. Już w pierwszych dniach trzeciej edycji programu, do NFOŚiGW wpłynęło tysiące wniosków. W rezultacie można było przewidzieć że budżet wyczerpie się prawdopodobnie dużo szybciej.

Zmiany w systemie prosumenckim 

Celem programu Mój Prąd było przede wszystkim zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikrostacji fotowoltaicznych w naszym kraju. Na to przedsięwzięcie przeznaczono budżet o wysokości 534 000 000 zł. 

Na ogromne zainteresowanie trzecią edycją programu Mój Prąd miała niewątpliwie wpływ informacja Ministerstwa Klimatu i Środowiska o likwidacji opustów dla prosumentów, którzy zainwestują w fotowoltaikę po 1 stycznia 2022 roku. 

Czy istnieją inne sposoby otrzymania dofinansowania oprócz Mój Prąd?

Reasumując, osoby montujące panele fotowoltaiczne póki co nie mogą skorzystać z dofinansowań programu Mój Prąd. Jednak warto zwrócić uwagę, że nadal można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.  Dostępny jest również  program Czyste Powietrze.

Przypomnijmy, że program Mój Prąd przeznaczony jest dla osób produkujących energię elektryczną na własne potrzeby.  O programie mogliście przeczytać na naszym blogu. Prosumenci posiadający instalacje o mocy od 2 do 10 kW, podłączone do sieci OSC mogli ubiegać się o dofinansowanie nawet do 3 tys. zł. W trzeciej edycji programu, z dofinansowania do zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej mogło skorzystać 178 tys. rodzin. 

O bieżącym statusie zgłoszonych wniosków NFOŚiGW będzie informował Klienta drogą mailową. Bezpośrednio na podany przez niego adres e-mail.

Chcesz być na bieżąco z newsami? Zapraszamy na naszego Facebooka