Przejdź do treści
Blog.
obniż koszty energii dzięki columbus elite

Licznik dwukierunkowy a tradycyjny

Licznik prądu w domu pozwala nam określić, ile energii zużywamy. To na jego podstawie wystawiany jest rachunek za dany okres. Obecnie możemy spotkać się z kilkoma rodzajami liczników: indukcyjnymi, elektrycznymi oraz dwukierunkowymi. Ten ostatni, czyli licznik dwukierunkowy, jest przeznaczony dla wytwórców energii z OZE. 

Spis treści:

  1. Licznik dwukierunkowy a tradycyjny — czym się różnią?
  2. Licznik i jego wymiana — na co zwrócić uwagę?
  3. Jak odczytać potrzebne informacje z licznika dwukierunkowego?
  4. Jak prawidłowo podać stan licznika?

Licznik dwukierunkowy a tradycyjny — czym się różnią?

Licznik dwukierunkowy pozwala na pomiar i zapis energii pobieranej z sieci i do niej oddawanej. Ten typ licznika skierowany jest dla osób, które są zarówno odbiorcami, jak i wytwórcami energii. Ten typ urządzenia jest więc potrzebny właścicielom mikroinstalacji lub małych instalacji. Jeżeli więc posiadasz fotowoltaikę, licznik dwukierunkowy na pewno okaże się niezbędny. Co jako prosument musisz wiedzieć o liczniku energii?

Licznik i jego wymiana — na co zwrócić uwagę?

Wymiana licznika na dwukierunkowy jest konieczna, by uruchomić instalację fotowoltaiczną. Obowiązek jego wymiany spoczywa na operatorze sieci, a sam proces jest bezpłatny. Columbus Elite oferuje kompleksową usługę, dlatego przygotowuje dokumentację i wniosek zgłoszeniowy za klienta. W ciągu 30 dni od złożenia wniosku zakład energetyczny ma obowiązek wymienić licznik jednokierunkowy na dwukierunkowy. 

Wymiana licznika jest bezpłatna. Przed jej wymianą monter z zakładu energetycznego musi zrobić zapis stanu zdejmowanego licznika. Ma też obowiązek odnotować stan początkowy po zainstalowaniu nowego urządzenia pomiarowego. Na nowym urządzeniu powinny także znaleźć się plomby zabezpieczające, a właściciel musi otrzymać dokument potwierdzający wymianę. 

Ile trwa wymiana licznika energii elektrycznej? Proces jest szybki, trwa około 30 minut. 

Jak odczytać potrzebne informacje z licznika dwukierunkowego?

Dane dotyczące ilości energii przesłanej z instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej znajdują się na liczniku dwukierunkowym. Z kolei Ilość wyprodukowanej energii przez instalację fotowoltaiczną można znaleźć w Solis Home. Jest to aplikacja dedykowana do obsługi falowników Solis. Więcej na jej temat możesz przeczytać na naszym blogu.

Licznik pokazuje również dodatkowe informacje. Znajdziesz tam datę, godzinę oraz aktualną taryfę prądu, o której informują kody OBIS.

Kody, które pozwolą Ci odczytać potrzebne informacje z licznika dwukierunkowego:

  • Kod 1.8.0 – Całkowite zużycie energii – ilość kWh pobrana z sieci,
  • Kod 2.8.0 – Całkowita lub sumaryczna ilość energii elektrycznej, przekazanej do sieci energetycznej.

Jak prawidłowo podać stan licznika?

Dokładne dane, zgodne ze stanem faktycznym, musimy przekazać, jeśli rozliczamy się w sposób rzeczywisty i nie posiadamy inteligentnego licznika. Licznik prądu ze zdalnym odczytem różni się dodatkową funkcją, czyli automatycznym przesyłaniem danych pomiarowych. 

Przekazując stan licznika do sprzedawcy energii, należy pamiętać o:

  • podaniu stanu licznika w pełnych kWh,
  • jeśli korzystamy z taryf wielostrefowych, należy podać stan licznika dla każdej ze stref,
  • zaokrągleniu wartości do pełnej liczby 

Jeśli masz pytania, dotyczące fotowoltaiki lub licznika prądu dwukierunkowego, skontaktuj się z naszymi Doradcami Energetycznymi. Zaproponują Ci optymalne rozwiązania dla Twojego domu oraz pomogą przejść wszystkie niezbędne procesy.

Odwiedź nasz profil na Facebooku! 🙂