Przejdź do treści
Blog.
Podwyżki prądu

Podwyżki prądu? Kierunek fotowoltaika!

Podwyżki prądu, podobnie jak innych mediów, to narastający problem, który niepokoi wiele osób. Korzystamy z wielu urządzeń na prąd, a jego średnie zużycie jest bardzo wysokie. Dlaczego rosną ceny prądu i jak zapobiec coraz to wyższym rachunkom? 

Drogi prąd w 2021 roku? 

Rok 2021 nie należy do optymistycznych pod względem rachunków za prąd. Zgodnie z zapowiedziami, ceny znacznie poszły w górę. Ponadto w przyszłości prognozuje się dalsze wzrosty, spowodowane opłatami za emisję dwutlenku węgla, które elektrownie ponoszą i które muszą sobie jakoś zrekompensować.

Czy w takim razie istnieje jakakolwiek możliwość, aby zaoszczędzić na rachunkach? Czy fotowoltaika to rozwiązanie na rosnące ceny prądu? Przyjrzyjmy się, jak wyglądał rynek energii elektrycznej w ostatnich latach, aby dowiedzieć się, czy istnieje korzystne dla konsumentów rozwiązanie.

Dlaczego rosną ceny prądu?

To, dlaczego rosną ceny prądu i z roku na rok musimy coraz więcej płacić, zastanawia wiele osób. Poziom taryf za energię elektryczną zatwierdzany jest corocznie przez Urząd Regulacji Energetyki. W 2021 roku gospodarstwa domowe mieszczące się w taryfie G11 (stała stawka przez całą dobę) płacą o 3,5% więcej niż wcześniej. Jednak na tym nie skończyły się zmiany. Kolejny wzrost cen prądu związany jest z opłatą OZE, wprowadzoną w 2015 roku. Miała ona zapewnić adekwatny udział energii z OZE w miksie energetycznym kraju. Obecnie dopłata ta wynosi 2,20 zł/MWh. Dla porównania: w 2017 roku było to 3,70 zł/MWh, a w 2015/2016 koszty z tego tytułu były równe zeru.

Nowością, która pojawiła się na rachunkach za prąd także od tego roku jest tzw. opłata mocowa. Jej wysokość ustala sam Prezes URE (stawki ogłaszane są każdego roku do 31 grudnia). Opłata ta związana jest z bezpieczeństwem energetycznym i dotyczy w większym stopniu firm i zakładów. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie te podmioty zużywają znaczne ilości energii w ciągu dnia. 

Węgiel nadal pokrywa dziś prawie 80% zapotrzebowania polskiej elektroenergetyki. Jest to bardzo wysoki wskaźnik na tle reszty świata i najwyższy wynik na tle Unii Europejskiej. Inwestycje w odnawialne źródła energii sprawiają, że udział ten stopniowo spada. Jednak w dalszym ciągu to węgiel stanowi podstawę dla polskiej energetyki. Jednak ta polityka niesie za sobą wiele zagrożeń szczególnie dla środowiska naturalnego.

Podwyżki prądu to konieczność?

Ceny energii elektrycznej stale wzrastają. Nie jest żadną tajemnicą, że rachunki za prąd będą coraz wyższe i na ten moment raczej nie możemy spodziewać się zmian tej tendencji. Wydaje się, że społeczeństwo przyzwyczaiło się do ciągłych wzrostów cen za energię elektryczną. Traktujemy drogi prąd jako konieczność, ale czy tak musi być? Co zrobić, jeśli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną?

Receptą na podwyżki za prąd jest fotowoltaika 

Jednym z nielicznych rozwiązań, by uniknąć podwyżek, jest instalacja fotowoltaiczna. Panele zainstalowane we własnym domu lub firmie pozwalają korzystać z darmowej energii ze słońca, nie szkodząc przy tym środowisku. Ponadto, istnieje wiele dotacji, które pozwolą zaoszczędzić nam na drodze do zielonej energii. Fotowoltaika to oszczędność i niezależność energetyczna, rozwiązanie warte rozważenia już dzisiaj. Czemu płacić coraz wyższe rachunki za prąd skoro możesz obniżyć je do minimum?

Jeśli ciągle masz wątpliwości  skontaktuj się z nami. Doradcy Energetyczni Columbus Elite podczas rozmowy, pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie na podstawie Twoich bieżących rachunków za prąd.

Chcesz być na bieżąco z newsami? Dołącz do nas na Facebooku