Przejdź do treści
Blog.
dotacje

Dotacje na panele fotowoltaiczne – jakie mam możliwości

Ekoenergetyczne rozwiązania takie jak: instalacja fotowoltaiczna, pompy ciepła stały się już niemal naturalnym wyborem przy budowaniu bądź modernizowaniu domów. Dzięki tym rozwiązaniom nie tylko nasz dom jest bardziej przyjazny środowisku, ale również znacznie możemy obniżyć rachunki za prąd oraz osiągnąć niezależność energetyczną. Niestety ich koszt dość często odstrasza potencjalnych nabywców. 

W Polsce funkcjonuje już kilka programów dotacyjnych obejmujące między innymi inwestycję w instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła. Dzięki nim można zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Z jakich dotacji możesz skorzystać? 

Aktualnie działające dotacje to:

Mój Prąd – jest to już trzecia odsłona programu. Dotacja skierowana jest dla osób fizycznych. Po złożeniu odpowiedniego wniosku do NFOŚiGW można otrzymać do 3 tys. zł zwrotu za instalację fotowoltaiczną. Budżet na 2021 rok wynosi 500 mln zł. 

Czyste Powietrze – z tej dotacji mogą skorzystać osoby dokonujące termomodernizacji swojego domu, wymiana źródła ogrzewania np. pompa ciepła, zasilania domu. np. panele słoneczne. 

Ulga termomodernizacyjnamożliwość odpisania od rocznego podatku działań termomodernizacyjnych działa już od 2019 roku. Przy rocznym rozliczeniu osoba fizyczna może odpisać koszta poniesione w inwestycji, nawet do 53tys zł.

Regionalne Programy Operacyjnew wielu regionach uruchamiane są programy, które działają tylko na danym obszarze. Informacje na ich temat można znaleźć na stronach internetowych danej gminy bądź skontaktować się z odpowiednimi organami w urzędzie. Łączny budżet na dotacje to 5,8 mld zł. 

Dotacje dla firm i rolników

Agroenergia – dotacja, z której mogą skorzystać rolnicy planujący zielone inwestycje. Budżet przeznaczony na wsparcie to 200mln zł., z czego aż 150mln podlega bezzwrotnej formie dofinansowania. 

Energia Plus – wsparcie dla przedsiębiorców, którzy mają w planach inwestycję w instalacje fotowoltaiczne o większej mocy. Fundusz na ten program wynosi aż 1,3 mld zł.

Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla rolników – możliwość obniżenia podatku rolnego 

 

Energetyka na całym świecie musi przejść transformację z tradycyjnych paliw na odnawialne źródła energii. Jest to konieczny krok dla uchronienia planety przed zmianami klimatycznymi. Powyższe dotacje to bardzo dobra  droga do #ekotransformacji kraju. Oraz dobry argument dla osób, które powstrzymywały się przed inwestycją z powodu kosztów.