Przejdź do treści
Blog.
praca

Sposoby na stres w nowej pracy

Stres w nowej pracy jest zupełnie naturalny. Nowi ludzie, doświadczenia, miejsce — wszystko trzeba poznać i zbadać. Niestety, wraz z możliwościami przychodzi też odpowiedzialność i stres. Jak sobie z nim radzić? 

Stres w nowej pracy — jak sobie z nim radzić?

Jak pokonać stres w nowym miejscu pracy? To pytanie może spędzić sen z powiek. Nie ma na nie niestety jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim nie daj się zwariować i nie udawaj kogoś, kim nie jesteś! Twoi nowi koledzy i przełożeni chcą Cię poznać i udawanie czegokolwiek nie będzie dobrym rozwiązaniem. Uwierz w siebie i swoje możliwości. Na dłuższą metę dopasowywanie się pod grupę będzie źle oddziaływać na Twoje kontakty w pracy. 

Stres w nowej pracy jest zupełnie normalny. Zmieniasz swoje środowisko, poznajesz nowych ludzi i przygotowujesz się na nowe wyzwania zawodowe. Strach przed zmianą jest normalny, jednak musisz nad nim zapanować. Pierwszy dzień jest najtrudniejszy — postaw więc na naturalność. Nie bój się zadawać pytań. Nawet osoby z bardzo dużym doświadczeniem będą musiały nauczyć się funkcjonowania firmy. Spróbuj przekuć stres przed nową pracą na ciekawość i chęć do działania.

Jak pokonać stres przed nową pracą? Przede wszystkim pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Na pewno Twoim współpracownicy to zrozumieją i wyrozumiale będą patrzeć na Twoje ewentualne potknięcia. Pamiętaj też, że lęk jest w tym wypadku Twoim wrogiem. Im bardziej będziesz się stresował, tym większe prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak.

Przed Tobą nowa praca? Stres nie musi Cię ograniczać!

To, że zgodzisz się na wykonanie każdego zadania, nie znaczy, że wszyscy zaczną Cię lubić. Wręcz przeciwnie, mogą zacząć wykorzystywać Twoją dyspozycyjność do własnych celów. Asertywność i świadomość swojej wartości jako pracownika jest niezmiernie ważna. Jeżeli ludzie zaczną dostrzegać, że jesteś asertywny, automatycznie zaczną Cię szanować i przestaną wykorzystywać.

Bądź jednocześnie realistą. Jeśli nie dasz rady czegoś zrobić albo potrzebujesz pomocy, po prostu o tym powiedz! W przeciwnym wypadku będziesz się głowił, jak rozwiązać coś, czego nie potrafisz. Nie marnuj czasu i energii — wokół Ciebie na pewno jest wiele osób, które z chęcią Ci pomogą. Co więcej, wiele osób lubi czuć się potrzebnymi. Zadawanie pytań, czy drobne przysługi pokażą, że chcesz i potrafisz pracować w zespole. O czym jeszcze warto pamiętać? 

Nie można tylko brać! Dawanie daje więcej radości niż branie. Zapytaj się kolegi z zespołu, jak się czuje, uśmiechnij się, zrób sobie przerwę na krótką pogawędkę. Poznawaj nowych ludzi! Często nawet jeden uśmiech wystarczy, aby komuś poprawić dzień! Staraj się, aby praca była Twoim drugim domem, a współpracownicy stali się Twoimi dobrymi znajomymi. W końcu praca to miejsce, gdzie spędza się dużą część swojego życia, czyż nie?

W pierwszych dniach pracy bardzo ważne jest, by zrobić dobre pierwsze wrażanie. Jeżeli boisz się, że sparaliżuje Cię stres przed nową pracą, spróbuj się jak najlepiej przygotować do tego wydarzenia. Więcej o tym, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie — pisaliśmy w tym artykule.

Pokaż się z najlepszej strony w pierwszych dniach pracy

Pierwszy dzień w nowej pracy już za Tobą i zastanawiasz się, co dalej? By odnieść sukces i zaaklimatyzować się w nowym zespole potrzeba czasu. Jeżeli jesteś ambitny i pracowity na pewno zależy Ci, by nowa praca była początkiem Twojej imponującej kariery. Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać pierwsze dni w nowym miejscu pracy? Rzucaj się w oczy! Otwieraj sobie „furtki” do awansów. Pamiętaj, że Twój przełożony łatwiej Cię zapamięta, jeżeli będzie Cię widział częściej niż innych. Jednak najważniejszy jest umiar. Chyba nie chcesz stać się kimś natrętnym? 

Oczywiście musisz pamiętać o swoich obowiązkach i wykonywaniu swojej pracy najlepiej, jak potrafisz. Jednak nic lepiej nie motywuje niż zachowanie zdrowego balansu między życiem zawodowym i prywatnym. Odpoczynek i zdrowy system pracy jest bardzo ważny. Po każdym sukcesie daj sobie nagrodę. Może to być nawet coś małego, ale coś, co sprawia ci przyjemność! Szczególnie gdy towarzyszy Ci stres przed nową pracą, pamiętaj, by nie być dla siebie zbyt surowy. Każdy dzień w pracy to nowe wyzwanie, ale z czasem na pewno będzie łatwiej!

Z takim bagażem wiedzy, żadna nowa praca nie jest dla ciebie wyzwaniem! Jeżeli szukasz nowej pracy i chcesz się rozwijać w nowoczesnej firmie – dołącz do Columbus Elite