Przejdź do treści
Blog.
pompa ciepła

Pompa Ciepła w Twoim domu!

Komfort ciepła zimą i chłodu latem w domu, jest w dzisiejszych czasach podstawą. Rozpoczynając budowę domu musimy podjąć decyzję na jaki rodzaj ogrzewania się decydujemy, by móc zaplanować rozmieszczenie wszelkich potrzebnych instalacji ułatwiających przyszły montaż już w projekcie. 

By możliwości Pompy Ciepła były wykorzystywane maksymalnie, dom powinien spełniać standardy budownictwa energooszczędnego. Jakość wykonanej termoizolacji wpływa na dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła. W momencie kiedy termoizolacja domu nie zostanie odpowiednio przeprowadzona, sprawność pompy może ulec znacznemu obniżeniu.

Moc Pompy jest zawsze obliczana na podstawie OZC – obliczenia zapotrzebowania cieplnego budynku. Określają one ilość zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania domu. Źle obliczona moc skutkuje brakiem możliwości odpowiedniego nagrzania pomieszczenia bądź jego chłodzenia. 

Chcesz zamontować Pompę Ciepła?

By móc bezproblemowo zamontować Pompę Ciepła przy budowie nowego domu zwróć uwagę na:

     Miejsce na Pompę Ciepła:

  • odległość pompy (części zewnętrznej) od ściany budynku wynosi minimum 30 cm. Zapewnia nam to swobodny przepływ powietrza oraz zabezpiecza przed ewentualnym przegrzaniem. 
  • podstawa / platforma, na której będzie pompa ciepła (część zewnętrzna) powinna znajdować się minimum 50 cm od gruntu. Pozwala to na uniknięcie ewentualnych podtopów przy większych opadach śniegu czy deszczu.
  • wentylator pompy ciepła może wydawać z siebie delikatne dźwięki, dlatego dla własnego komfortu snu, należy go zainstalować ponad 4 metry od okna sypialnianego
  • gdy montujemy pompę ciepła typu SPLIT położenie jednostki zewnętrznej od wewnętrznej nie powinna przekraczać 12-15 metrów. Biorąc pod uwagę wszelkie zmiany w kierunkach i spady podłoża. 

    Przygotowanie instalacji elektrycznej:

  • pamiętajmy o doprowadzenie zasilania z odpowiednim okablowaniem do miejsca, w którym zostanie zamontowana pompa ciepła 
  • w przypadku gdy w pompie ciepła są zastosowane grzałki elektryczne powinien zostać doprowadzony kabel trzyżyłowy lub pięciożyłowy w zależności od mocy grzałki. 
  • warto również w projekcie domu zaplanować przynajmniej 1 gniazdo elektryczne w okolicach pompy np. dla podłączenia wifi
  • ważnym elementem są zabezpieczenia przepięciowe dla pompy ciepła 

W Columbus Elite oferujemy naszym klientom najlepszą technologię Pomp Ciepła. Nie czekaj, spraw by Twój dom był ekologiczny i ekonomiczny, nasi doradcy pomagają Ci w doborze odpowiedniego modelu pompy.

Zadbaj o swój komfort już dziś z Columbus Elite