Przejdź do treści
Blog.
mój prąd

Zmiany cen prądu – jaki będzie 2022?

Od kilku lat Polacy mogli już przywyknąć do wciąż rosnących cen prądu. Niestety przyszły rok również nie zapowiada się optymistycznie w sektorze energetyki. Wzrost cen energii jest konsekwencją podwyżek stawek uprawnień do emisji CO2.

Polska energetyka przede wszystkim korzysta z węgla, co wiąże się z dużą emisją CO2. Zakłady energetyczne obciążone są coraz wyższymi karami za emisję, co w konsekwencji prowadzi do podwyższenia cen energii. Cena emisji dwutlenku węgla w tym roku doszła do 50 euro za tonę, to drastyczny wzrost porównując do zeszłorocznej ceny 20 euro.

Ceny za prąd już w pierwszym kwartale tego roku wzrosły o 11,3%. W marcu, koszt megawatogodziny wynosił 308zł, porównując rok wcześniej było to 161zł. Zakłady energetyczne płacą coraz wyższe kary za przekroczenie dozwolonej emisji trujących gazów. Konsekwencję podwyżek odczuwają przede wszystkim zwykli klienci sieci dystrybucyjnych.

OZE

Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski rośnie z roku na rok. Dzięki licznym programom dotacyjnym takim jak: Mój Prąd, Ulga Termomodernizacyjna, wiele osób decyduje się na ekoenergetyczne rozwiązania dla swoich domów jak i firm. Promowanie rozwiązań OZE to jedna z najlepszych dróg do realizacji strategii przyjętej przez Unię Europejską “Zielony Ład”. Strategia zakłada, że do 2050 roku cała Europa stanie się neutralna klimatycznie. Columbus Elite jako jedna z kilkunastu Spółek, która podpisała Kartę Zielonej Transformacji, zobiligowaliśmy się do podjęcia wszelkich działań w kierunku wypełnienia unijnej strategii.

Instalacja fotowoltaiczna – rozwiązaniem na rosnące ceny prądu

Inwestycja w panele słoneczne to dobry wybór dla osób, które chcą stać się niezależnym energetycznie. Mikroinstalacja to świetne rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych, jak również biur.

Obecnie najlepszą ofertę na rynku zapewnia swoim Klientom Grupa Columbus. Bilansowanie 1:1 to prokonsumencki sposób rozliczenia wyprodukowanej energii. Do tej pory posiadacze instalacji fotowoltaicznej za magazynowanie jej w sieci musieli ponieść opłaty w wysokości 20% przesłanych nadwyżek. Od nowego roku zaplanowane są dalsze zmiany w ustawie prosumenckiej, które w ostatecznej wersji mogą być niekorzystne dla prosumentów. Odpowiedzią na nadchodzące zmiany jest właśnie “Bilansowanie 1:1”, które gwarantuje przez cały okres umowy 100% odbioru nadwyżek

Stań się niezależny energetycznie z Columbus Elite

Jeśli chcesz poznać nas lepiej, zajrzyj na nasz profil na Facebook’u!