Przejdź do treści
Blog.
zielony ład Columbus

Likwidacja systemu opustów a wpływ na redukcję CO2

Z początkiem czerwca 2021 do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt zmian w ustawie prosumenckiej i odnawialnych źródeł energii. Projekt zawiera zmiany, które z pewnością najbardziej dotkną osoby, które chcą zdecydować się na instalację fotowoltaiczną po nowym roku. Prosumenci, którzy założyli panele słoneczne przed końcem roku 2021 zachowają korzystne opusty. Grupa Kapitałowa Columbus w związku z realizacją strategii „Zielonego Ładu”, wciąż ulepsza swoją ofertę. Najnowszą propozycją od Columbus jest prokonsumenckie rozwiązanie „Prąd jak Powietrze” dla przyszłych, jak i obecnych klientów.

Zmiany w systemie opustów

Przede wszystkim na celownik został wzięty model rozliczania uzysków z instalacji fotowoltaicznej i pobieranej energii. Co oznacza to dla posiadaczy mikroinstalacji?

Do tej pory rozliczenie z dystrybutorem energii przez prosumentów odbywało się bezgotówkowo. To właśnie ten punkt ustawy ulegnie dość dużej zmianie. Aktualnie w modelu odbierania nadwyżek oddanych do sieci, klienci odzyskują 80% bądź 70% magazynowanej energii. Przez okres 15 lat taki system rozliczeń z mają zagwarantowany osoby, które weszły w posiadanie instalacji przed 2022 rokiem.

Energia pobrana i oddana

W związku z zmianami, nowi prosumenci nadwyżki wyprodukowanej energii będą mogli sprzedać, a w momencie zapotrzebowania odkupić od zakładu energetycznego. Energia pobrana i oddana będzie rozliczana oddzielnie. Umożliwią to specjalne liczniki i system zdalnego odczytu u odbiorców końcowych.

Magazyny energii

Po wprowadzeniu zmian z pewnością wzrośnie zainteresowanie magazynami energii, dzięki którym klienci całą wyprodukowaną energię pozostawiają na własny użytek. Jest to jednak dodatkowy koszt dla potencjalnego posiadacza mikroinstalacji. W nowej odsłonie „Mój Prąd” będzie możliwość złożenie wniosku o dotację również na magazyn energii.

Czy zmiany systemu opustów wpłyną na fotowoltaiczny boom?

Z pewnością wiele osób zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną jeszcze przed 2022 rokiem. Dzięki czemu będą mogły rozliczać się w starym systemie opustów.  W związku z tym w drugiej połowie 2021 roku może zostać odnotowany wzrost inwestycji w mikroinstalacje. Od nowego roku zainteresowanie panelami słonecznymi może odrobinę spaść.

Mimo wszystko, dynamika rozwoju branży OZE nie jest zagrożona. Redukcja CO2 jest konieczna by zatrzymać globalne ocieplenie. Strategia Unii Europejskiej “Zielony Ład” zakłada, że do 2050 roku kontynent Europa stanie się neutralny klimatycznie. Bezsprzecznie Grupa Columbus jest gotowa na zmiany. Wnioskując, przed oficjalnym wprowadzeniem zmian w ustawie prosumenckiej można tylko przewidywać reakcję.