Przejdź do treści
Blog.

Zwiększająca się ilość dotacji na OZE

Strategia Unii Europejskiej dotycząca neutralności klimatycznej do 2050 roku. Mobilizuje kraje do zwiększania środków finansowych na tworzenie programów wspierających odnawialne źródła energii. Dzięki temu w Polsce funkcjonuje kilka programów dotacyjnych: Ulga inwestycyjna Rolnicy, Agroenergia, [nadchodząca nowa tura] Mój Prąd, Ulga Termomodernizacyjna, Czyste Powietrze. Umożliwiają one znaczne zredukowanie kosztów np. instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, termomodernizacji. Wśród programów dotacyjnych powstał również STOP SMOG, który pod koniec marca 2021 roku rozpoczął swoją drugą odsłonę. 

II Tura

31 marca 2021 ruszyła druga tura programu STOP SMOG. O dotację mogą się starać osoby wymieniające bądź likwidujące źródła ciepła na bardziej przyjazne środowisku. Środki można również wykorzystać na przeprowadzenie termomodernizacji budynków mieszkalnych. Program realizowany jest przez gminy, od tej edycji również przez powiaty bądź związek międzygminny.  Program STOP SMOG pozwala na uzyskanie nawet 70% dofinansowania na inwestycję. Koszt inwestycji nie może jednak przekroczyć 53 000zł.

O dotację mogą ubiegać się osoby zamieszkujące tereny, na których obowiązuje “uchwała antysmogowa”. Program skierowany jest przede wszystkim do właścicieli bądź współwłaścicieli budynków jednorodzinnych w trudnej sytuacji finansowej, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu. STOP SMOG ma trwać do 2024 roku, pula jaka przeznaczona jest na dotacje to 142mln zł. 

Zmiany w STOP SMOG

W drugiej edycji programu zostało wprowadzonych kilka zmian, które ułatwiają uzyskanie dotacji:

  • rozszerzenie dofinansowanych modernizacji m.in. instalacja fotowoltaiczna
  • wydłużenie czasu realizacji z 3 do 4 lat
  • możliwość przeprowadzenie termomodernizacji również w budynkach mieszkalnych w posiadaniu gminy
  • zmniejszenie obostrzeń dotyczących możliwości składania wniosków o dotację
  • zmniejszenie minimalnej ilości budynków umożliwiających aplikowanie do programu 

Dzięki dofinansowaniom wiele osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej i pompę ciepła. Pomoc finansowa pozwala również na wybór lepszej stabilnej firmy, która zapewnia wieloletnią gwarancję i kompleksową usługę. Columbus Elite gwarantuje swoim klientom najwyższej jakości technologię i kompleksową obsługę. Dzięki działającemu programowi Columbus Care nasi klienci nie muszą się o nic martwić i posiadają pełen wgląd w swoje uzyski. Mogą na nas liczyć również w nagłych wypadkach gdyż infolinia całodobowa działa w weekendy i święta. Nasi Klienci otrzymują również “Bilet do przyszłości” 5000zł na kolejny produkt z naszej oferty. Przemiana swojego domu na przyjazny środowisku jeszcze nigdy nie było tak proste i tanie.