Przejdź do treści
Blog.

Columbus Elite wspiera Zielony Ład

Czy ambitny plan, by Europa stała się jako pierwsza kontynentem w pełni neutralnym klimatycznie do 2050 roku się spełni? Ponad rok temu została opracowana pełna kompleksowa strategia Unii Europejskiej dotycząca ochrony środowiska oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym o nazwie “Zielony Ład”. By plan został zrealizowany trzeba pełnego zaangażowania wszystkich krajów członkowskich. Strategia poza ochroną środowiska ma przede wszystkim chronić życie ludzkie oraz zwierząt i roślin. Jednocześnie wspierać transformację energetyczną poprzez rozwój technologii odnawialnych źródeł energii. Columbus Elite trzyma kciuki za powodzenie założeń Zielonego Ładu!

10 najważniejszych założeń Zielonego Ładu:

  1. Europa wolna od zanieczyszczeń powietrza, wody oraz obranie odpowiedniej taktyki by usunąć zanieczyszczenia przemysłowe
  2. Gospodarka cyrkulacyjna – wprowadzenie planu działania do marca 2020 roku
  3. Redukcja chemicznych pestycydów nawet o 50% do 2030 roku i zwiększenie upraw organicznych
  4. Zielona Wspólna Polityka Rolna
  5. Wsparcie finansowe dla regionalnych programów transformacji energetycznej
  6. Dofinansowywanie na zielone innowacje oraz prośrodowiskowe inwestycje publiczne
  7. Założenia wobec krajów członkowskich o energii – zielonej, przystępnej cenowo i bezpiecznej 
  8. Osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku
  9. Rozwój inteligentnej mobilności, zrównoważony transport, wprowadzenie dyrektyw w sprawie paliw alternatywnych oraz rozporządzenie TEN-T
  10. Strategia Unii Europejskiej na rzecz różnorodności biologicznej do 2030 roku 

 

Polska w obliczu Zielonego Ładu

Największym wyzwaniem dla Polski wydaje się dekarbonizacja gospodarki. Dość sceptyczne oraz powolne odejście od węgla jako paliwa energetycznego, pomimo nieopłacalności wydobycia, nie działa na korzyść kraju. W samym 2020 roku straty poniesione przez państwo na wydobyciu węgla to 4,3 mld złotych. Porównując budżet programu “Mój Prąd” działającego od połowy 2019 roku, dofinansowujący instalacje fotowoltaiczne dla osób fizycznych wynosił łącznie w dwóch turach 1,1 mld złotych. Trzecia odsłona oraz budżet programu wciąż pozostają niepotwierdzone.

Columbus Elite działa w trosce o środowisko!

Wyzwaniem dla firm prywatnych działających w branży odnawialnych źródeł energii jest realizacja norm założonych w strategii Zielonego Ładu i dotrzymanie kroku innym krajom członkowskim. Dla nas w Columbus Elite jako firmy działającej w branży OZE, najważniejsza jest troska o środowisko. Każdy dzień naszej pracy to możliwość dotarcia do kolejnych klientów, którym możemy dostarczyć kompleksowe ekoenergetyczne rozwiązania dla ich domów. Świadomość ludzi dotycząca technologii OZE jest coraz większa i coraz częściej wykorzystywana w domostwach w celu zredukowania kosztów za energię oraz zanieczyszczenia środowiska.

Firmy z innych branż, pomimo wysokich wymagań również podejmują wyzwanie i starają się sprostać nowym normom Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa, które inwestują w produkcję przyjazną środowisku “zero waste” zyskują nowych klientów, którzy to coraz częściej świadomie dokonują wyboru produktu pod kątem ekologicznym, mimo że czasami wiąże się to z wyższą ceną. 

Mamy nadzieję, że Polska wraz z innymi krajami osiągnie neutralność klimatyczną do założonego terminu. Jest jeszcze jednak bardzo dużo pracy przed nami wszystkimi.  

Jako Columbus Elite damy z siebie wszystko, by w 2050 roku móc dumnie powiedzieć, że się udało.  

Zajrzyj na nasz profil facebook’owy!