Przejdź do treści
Blog.

Praca w Columbus – budowanie zespołu

Sekret budowania mocnych i efektywnych zespołów tkwi nie tylko w wiedzy i umiejętnościach. Poznaliśmy tajemnicę profesjonalnych liderów i menadżerów! Dowiedz się jak tworzyć wokół siebie sprzyjające okoliczności, by z powodzeniem budować zwycięskie zespoły i pracować z najlepszymi handlowcami w Polsce. Praca w Columbus Elite czeka na Ciebie!

– Zdolności przywódcze da się rozwijać, a to oznacza, że da się ich także nauczyć – uważa Paweł Bednarek współzałożyciel i Prezes Zarządu Columbus Elite S.A., największej w Polsce organizacji dostarczającej technologie z branży odnawialnych źródeł energii, która zatrudnia dziś ponad 500 handlowców. – Cechą wspólną dla charyzmatycznych liderów jest ich elastyczność. Nie da się zarządzać ludźmi nie poznając ich nawyków i stylu pracy. Efekty osiąga się nie w momencie, kiedy zmieniasz ludzi, a wtedy kiedy oni zmieniają ciebie, kiedy pracując razem wspólnie kreujecie przyszłość, kiedy dzień po dniu inspirujesz ich do osiągania konkretnych celów. Musisz pamiętać, że jesteś częścią zespołu, który prowadzisz – przypomina prezes Paweł Bednarek.

Regularne spotkania

Regularne spotkania, szkolenia i warsztaty sprzedażowe budzą ducha zespołu. Dają też siłę, wsparcie i poczucie bycia jednością. Jaka jest odpowiednia częstotliwość spotkań? Dobrze jeżeli widzicie się jak najczęściej, minimum raz w tygodniu. To motywuje zespół, wyrabia samodyscyplinę i chęć do pracy, a tobie daje możliwość kontroli postępów i tego, w którym kierunku podąża twoja drużyna.

Praca w Columbus Elite to regularne szkolenia

Szkolenia to obowiązek menadżera. Twój zespół musi mieć aktualną wiedzę produktową, sprzedażową, a jeżeli to potrzebne także kompetencyjną. Organizuj treningi i warsztaty, wykorzystuj scenki sytuacyjne, a także sięgaj po case study swoich sprzedawców. Omawiaj każdy problem i wspólnie szukajcie rozwiązania.

Wspieraj talenty

Różnorodność w zespole, to jego największy atut. Identyczni sprzedawcy, ten sam model działania, to taktyka, która w końcu pożre swój ogon. Spektrum charakterów, umiejętności i predyspozycji, to perpetum mobile dobrze działającego zespołu. To niekończące się możliwości rozwoju całej grupy i paliwo, na którym jako lider dojedziesz daleko. Wspieraj naturalne talenty i pozwalaj, aby twoi ludzie mogli sprawdzić się w działaniu.

Bądź wzorem

Bycie autorytetem to ciężka sprawa. Na szacunek trzeba zapracować, a to nie dzieje się z dnia na dzień. Mimo wiedzy i doświadczenia zachowaj ludzką twarz i daj coś powiedzieć swoim handlowcom. Zachęcaj do dzielenia się opinią, słuchaj i daj odczuć, że rozumiesz to, co słyszysz. Przekazuj swój optymizm, daj wszystkim poczuć, że masz do nich zaufanie i pozwalasz na samodzielną pracę i podejmowanie decyzji.

 

Wejdź na naszego Facebook’u!