Przejdź do treści
Blog.
Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko handlowca w Columbus Elite będzie dla Ciebie miłym doświadczeniem, jeśli tylko odpowiednio się do niej przygotujesz. Warto jednak pamiętać o dobrym przygotowaniu. Podpowiadamy, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i zrobić wrażanie na pracodawcy?

Przede wszystkim zapoznaj się z profilem klienta docelowej firmy. Dość często nasz potencjalny pracodawca wykorzystuje okazję przy rozmowie rekrutacyjnej do sprawdzenia, czy wiesz, do kogo tak naprawdę będziesz musiał dotrzeć. To jest moment, w którym możesz popisać się swoimi umiejętnościami sprzedażowymi, nie zmarnuj tej okazji 😉

Zapoznaj się dokładnie z naszymi działaniami. Możesz znaleźć informacje na temat firmy na naszej stronie, social mediach. Mile postrzegana jest również wiedza na temat publikacji, w jakich ukazała się firma np. Forbes. Ta wiedza pokaże Twojemu przyszłemu pracodawcy, że od samego początku jesteś zaangażowany oraz starasz się być na bieżąco z rozwojem firmy. Jednym z ulubionych pytań rekruterów jest: dlaczego chce Pan/i tu pracować? Tutaj pokaż swoje zmotywowanie i chęci do pracy.

Kultura osobista to podstawa każdego spotkania

Poszanowanie czasu drugiego człowieka to podstawa, dlatego spóźnienie się na rozmowę rekrutacyjną stawia Twoją osobę na przegranej pozycji. Pamiętaj, nie spóźniaj się, tyczy się to również w przyszłość umówionych spotkań z klientami.

Jak mówi przysłowie “jak Cię widzą tak Cię piszą” na rozmowę ubierz się schludnie, w stonowane kolory i bardziej elegancki krój. Bardzo ważne jest to, jak prezentuje się przedstawiciel handlowy. Rozmowa kwalifikacyjna jest Twoim pierwszym ważnym spotkaniem w tym zawodzie, więc zwróć uwagę także na tę kwestię.

To jakiego języka używasz w trakcie rozmowy, świadczy o Twojej kulturze i inteligencji. Staraj się jasno precyzować swoje myśli, unikaj wulgaryzmów i nie pokazuj lekceważącego stosunku do rozmowy.

Otwartość na rozmowie kwalifikacyjnej jest ważna

Bądź otwarty na rozmowie, pokażesz swojemu potencjalnemu pracodawcy, że potrafisz nie tylko sprzedać, ale i zbudować silną relację z klientem. Pamiętaj o uśmiechu i kontakcie wzrokowym, dzięki temu osoba, z którą rozmawiasz, czuje, że poświęcasz jej swoją całą uwagę. W pracy handlowca jest to bardzo ważny aspekt.

Stres w trakcie rozmowy rekrutacyjnej to coś normalnego, ale staraj się go nie pokazywać, nie baw się długopisem, rękami. Mowa ciała jest bardzo ważnym aspektem komunikacyjnym — jako handlowiec na pewno będziesz ją wykorzystywał w rozmowie z Klientem. Zadbaj więc, by już na rozmowie kwalifikacyjnej, pokazać się w tej kwestii od jak najlepszej strony.

Zwróć uwagę na wygłaszane opinie

To, w jakim sposób uda nam się zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej, zależy także od tego, co mówimy. Warto w tym kontekście pamiętać, by nie mówić źle o konkurencji. Z pewnością poszukując pracy w danej branży na określonym stanowisku, nie wysyłasz CV tylko do jednego miejsca. Dlatego rekruterzy są wrażliwi na wszelką krytykę, która pojawia się w trakcie rozmowy, dotyczącą konkurencyjnych firm tej samej branży. Bo przecież skąd mogą mieć pewność, że kiedy pójdziesz na rozmowę do innej firmy, nie będziesz negatywnie mówić o tej drugiej. Stawia Cię to w złym świetle.

Podobnie działa to w przypadku wygłaszanych opinii na temat swojego byłego pracodawcy. Niezależnie od swoich opinii i przemyśleń, lepiej powstrzymać się od wygłaszania negatywnych opinii lub naszych przemyśleń na temat poprzedniej pracy. Oczywiście, nie warto kłamać i koloryzować rzeczywistości, jednak kultura osobista w tej kwestii to absolutna podstawa.

Nie bój się pytać, czyli jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa rekrutacyjna nie polega tylko na odpowiadaniu na pytania, Ty również je zadawaj. Pokazuje to rekruterowi, że jesteś zaangażowany i zależy Ci na zdobyciu wiedzy o tym, jak będzie wyglądać Twoja praca w firmie. Pamiętaj, że to także Ty wybierasz firmę, dla której będziesz pracował. Na rozmowie kwalifikacyjnej upewnij się, że wartości i podejście pracodawcy Ci odpowiada, a Ty będziesz mógł czerpać satysfakcję z wyboru odpowiedniej firmy.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci się odpowiednio przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej i już niebawem będziesz mógł spełniać się nowej pracy. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wyglądają zadania rekrutacyjne na tym stanowisku lub czym jest scenka sprzedażowa, zajrzyj do naszego bloga.

Czujesz, że jesteś gotowy na nową pracę? Wyślij do nas swoje CV: https://tiny.pl/rnf29

W Columbus Elite czekamy na Ciebie 🙂