Przejdź do treści
Blog.

Jak długie powinno być CV?

Istnieją błędy, przez które możesz nie dostać pracy. Jednym z nich jest długość twojego życiorysu. Co powinno znaleźć się w mistrzowskim CV, a co zdecydowanie warto z niego usunąć?

30 sekund. Tyle, jak wynika z praktyki, zajmuje rekruterom przeglądanie pojedynczego CV. Czy więcej zawsze oznacza lepiej? Nie w tym przypadku, bo choć długa lista kwalifikacji i dotychczasowych pracodawców może imponować znajomym, to na rekrutera nie działa. Jedno jest pewne. Znużony rekruter prędzej odrzuci twoją aplikację w połowie lektury, aniżeli znajdzie w sobie chęć, by dobrnąć do ostatniej kropki. Już wiesz dlaczego telefon milczy?

Skup się na konkretach

Co jest w ogłoszeniu o pracę? Kim jest idealny kandydat, czyli jakie powinien mieć umiejętności i doświadczenie? Wszystko czego potrzebujesz znajdziesz właśnie w treści ogłoszenia. Wystarczy, że w kolejnym kroku wykreślisz z CV wszystko to, co nie pasuje do opisanych wymagań. Jak obszerne ma być CV? Dobre jest to jedno czy dwustronne? Długość nie ma znaczenia, bo najważniejsza jest treść. Pamiętaj, że wszystkie informacje poboczne, niezwiązane z profilem stanowiska, na które właśnie postanowiłeś aplikować, odbierają cenny czas z puli 30 sekund, które poświęca ci rekruter. Chcesz zwiększyć szanse na telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną? Bądź zatem konkretny i precyzyjny. Takie podejście do sprawy pokaże też twój profesjonalizm i szacunek dla pracy innych. Czy nie taki właśnie powinien być idealny pracownik?

Bądź profesjonalny

Komponując CV przemyśl czym należy się pochwalić. Wymień maksymalnie trzech ostatnich pracodawców i hasłowy zakres obowiązków. Pisząc o edukacji wymień ostatnią szkołę, którą ukończyłeś. Nie cofaj się do podstawówki, ani do pierwszej wakacyjnej pracy lata temu. 

Uczciwość przede wszystkim

Pamiętaj, że wymienione w CV informacje mogą być zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pochyl się nieco dłużej nad zakresem dat oraz przypomnij sobie maksymalnie dużo faktów związanych z poprzednim zajęciem. Pytanie o dotychczasowe obowiązki padnie niemal na 100 procent. 

Kandydat bez doświadczenia?

Jeżeli twoje doświadczenie zawodowe jest nieduże, nie sil się na pisanie w nieskończoność. Jedna strona CV jest wystarczająca. Z niej także wynika, że możesz być dobrym pracownikiem. 

Z pewnością widziałeś już nasz profil na Facebook’u?