Przejdź do treści
Blog.

Menadżer wie jak motywować zespół

Zarządzasz zespołem? W takim razie, jako dobry menadżer, wiesz, że od twojej wiedzy, postawy, planów i decyzji zależy niejeden biznesowy cel. Jak kierować ludźmi, by sukces gonił sukces? Czym są kompetencje menadżerskie i jaki wpływ mają na osiągane przez ciebie wyniki? Odpowiedzi znajdziesz w treści artykułu.

 

Nie jest zaskoczeniem, że ambitne cele i terminowa realizacja, to marzenie każdego menadżera. Przebojowość, tempo i świętowanie szampanem kolejnych sukcesów, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Bycie podziwianym liderem, to umiejętność patrzenia z szerszej perspektywy. Odwaga, budowanie zaangażowania, rozpalanie pasji, motywowanie, aż w końcu skrupulatne planowanie i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji. To wszystko buduje twój autorytet w oczach pracowników.

 

Menadżer i jego kompetencje

Pozyskiwanie i przetwarzanie informacji. Od nich zaczyna się planowanie, czyli wyznaczanie celów i dobór działań, które przybliżą twój zespół do zdobycia „zawodowych szczytów”. Jesteś skrupulatny, drobiazgowy? Jeżeli nie, czas to poprawić, bo dbałość o utrzymanie standardów, tempa pracy i monitorowanie postępów zespołu, to umiejętność, która w pracy menadżera jest obowiązkowa. A co ze wsparciem? Motywowanie pracowników, tworzenie odpowiedniej atmosfery pracy, integracja zespołu, zdobywanie zaufania i budowanie zaangażowania w wykonywanie obowiązków służbowych, to również twój obowiązek. Zapomnieć nie można o odporności psychicznej, umiejętności radzenia sobie ze stresem i zdolności do obiektywnej oceny pracy. Wszystko to pokazuje, że nagradzany brawami menadżer, zanim od ludzi, najpierw sporo musi wymagać od siebie.

Jak rozwijać kompetencje menadżerskie

Menadżer to odpowiedzialna i wymagająca praca. Jeżeli chcesz być w niej najlepszy, to musisz rozwijać umiejętności personalne, przywódcze i organizacyjne. Zdobywanie nowej wiedzy to w tej profesji chleb powszedni. Jednym ze sposobów na rozwój kompetencji są szkolenia. Spotkań i okazji do nauki w Columbus Elite nie brakuje.

– Świat zmienia się nieustannie stawiając nam nowe wymagania, a bez dostępu do aktualnej wiedzy i możliwości korzystania z doświadczenia innych, łatwo o pomyłkę i błąd, który może narazić na straty firmę lub klientów – zauważa Paweł Bednarek, Prezes Zarządu Columbus Elite S.A. – W naszej organizacji szkolenia odbywają się cyklicznie. Systematycznie organizujemy webinaria, e-learningi, konferencje online i specjalistyczne spotkania, w których uczestniczy zarząd, dyrektorzy i menadżerowie każdego szczebla – informuje prezes Bednarek.

 

Byłeś już na naszym profilu na Facebook’u?