Przejdź do treści
Blog.

Praca przedstawiciela handlowego a zrozumienie klienta

Praca przedstawiciela handlowego to nieustanny kontakt z Klientami. Bez względu na to czy rozmawiasz przez telefon czy podczas bezpośredniego spotkania warto wypracować w sobie umiejętność rozpoznawania osobowości Klientów. Poniżej znajdziesz charakterystykę czterech najbardziej popularnych typów konsumentów, przeczytaj koniecznie!

  1. Klient lubiący konkrety

W tym wypadku nie ma miejsca na długie wprowadzenia do tematu. Ten Klient potrzebuje dostać merytoryczną ofertę do rozważenia. Ceni sobie niezależność w podejmowaniu decyzji, ponieważ zazwyczaj jego zakupy są świadome i przemyślane. 

Podczas rozmowy bądź pewny siebie, patrz prosto w oczy Klientowi. Postaraj się dostarczyć komplet informacji od razu, raczej to nie jest Klient, który lubi otrzymywać informacje: muszę porozmawiać z Przełożonym; zobaczymy co da się zrobić; będzie pan zadowolony. Konkrety!

  1. Klient lubiący ludzi

Ten Klient lubi otaczać się ludźmi, jest towarzyski i potrzebuje dużo uwagi. Zazwyczaj unika konfliktów, raczej stara się godzić niż dzielić. Jaki z tego wniosek dla Przedstawiciela Handlowego? Warto stać się kompanem do rozmowy z takim Klientem, znajdź wspólny z nim temat. Może odkryjesz, że łączy Was hobby albo doświadczenia? Wykorzystaj to w rozmowie, nawiąż relację, która zaowocuje nowym zleceniem. 

  1. Klient lubiący spokój

Ten Klient to prawdziwa oaza spokoju, cierpliwie Cię wysłucha po czym będzie zadawać pytania. Jednak niech Cię nie zwiedzie ten spokój i życzliwość. Ciężko jest zdobyć zaufanie u takiej osoby, przez co budowanie relacji może być ciekawym procesem. 

  1. Klient lubiący szczegóły

Ten Klient potrzebuje cały zestaw informacji, w tym wypadku Twój rozmówca będzie chciał mieć dużo czasu do namysłu, aby przeprowadzić swoje dogłębne analizy. Ten Klient prawdopodobnie doceni wszelkie materiały dotyczące produktu. Będzie to dla niego przydatne źródło informacji.

Poszukujemy Sprzedawców, którzy potrafią wsłuchać się w potrzeby Klienta i zaproponować mu optymalne rozwiązanie – to Ty? To znak, że praca przedstawiciela handlowego jest dla Ciebie! Z nami Twoja ścieżka kariery w reszcie nabierze odpowiedniego tempa.

Więcej informacji o nas znajdziesz na naszym profilu Facebook’owym.