Przejdź do treści
Blog.

Oszczędzanie energii to pełniejsza skarbonka!

Przed wyjściem z domu do pracy sprawdzamy czy mamy klucze do auta, telefon i słuchawki. Wychodzimy na kilka godzin i wracamy biedniejsi o kilka złotych. Dlaczego? Z tego powodu, że grzaliśmy puste mieszkanie, ładowarka od telefonu była cały czas wpięta do gniazdka, a kontrolka od telewizora radośnie migała na czerwono. Całe szczęście, że żelazko wyłączyliśmy. Z pozoru błahe rzeczy mają wpływ na to, że nasze pieniądze uciekają nie wiadomo kiedy. Warto nad tym zapanować, przeczytajcie artykuł i poznajcie nasze sposoby na skuteczne oszczędzanie.

Mała rzecz, a droga!

XXI wiek stoi pod znakiem elektroniki. Każdy z nas posiada przynajmniej 3 sprzęty, które potrzebują stałego dostępu do prądu. Weźmy pod lupę telefon, laptop i lodówkę. Umówmy się, bez prądu nie będą funkcjonalne dłużej niż dobę. Jest to przerażające, ponieważ doszliśmy do takiego momentu, że jesteśmy całkowicie zależni od tego typu gadżetów. Z jednej strony pomagają nam w codziennym życiu, zaś z drugiej, bez nich tracimy zdolność do przetrwania w tym zwariowanym świecie.

Ładowarka do telefonu – 60 groszy rocznie!

Brzmi naiwnie? Faktycznie, może i 60 groszy rocznie dla jednego gospodarstwa domowego nie wpływa jakoś znacząco na budżet. Ale gdy milion osób zostawi ładowarkę w gniazdku, wtedy ta kwota wzrośnie do 60 000 zł rocznie. A to już nie jest takie obojętne dla środowiska, choć trzeba wziąć pod uwagę, że ładowarki należą raczej do tych najmniej szkodliwych ze wszystkich sprzętów, ponieważ potrzebują minimalną ilość mocy do działania. Co nie zmiania faktu, że nawet w trybie uśpienia pobierają energię.

Ekspres do kawy – 95 zł – 170 zł rocznie!


Kawa o poranku to rytuał, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie dnia. Uwielbiamy kawę z ekspresu i te codzienne dylematy: latte czy raczej cappuccino? Wiecie, że ten ekskluzywny dodatek do życia to istny pochłaniacz energii? Codzienna, półgodzinna praca ekspresu rocznie kosztuje nas od 95 zł do 170 zł. To są ukryte koszty, o których żaden sprzedawca w supermarkecie nie powie Wam wprost, warto brać je pod uwagę podczas zakupu tego urządzenia. Zobaczycie, oszczędzanie wejdzie Wam w nawyk!

Płyta indukcyjna – 650 zł rocznie!

Gotowanie odstresowuje Was i pomaga się wyciszyć? Jeśli tak, to może lepiej nie czytajcie tego punktu, aby nie osiwieć za wcześnie. Posiadacze płyty indukcyjnej cenią ją za błyskawicznie ugotowaną wodę na makaron i bezproblemowe czyszczenie. Niestety za takimi rewelacjami, stoją koszty, które mogą spowodować ból głowy. Nawet 650 zł rocznie to koszt wygodnego i sprawnego gotowania i to tylko na trzech palnikach, czyli niepełnej mocy tego urządzenia. Ale kto głodnemu zabroni. 🙂

Duża rzecz, większe oszczędności

Nawet najbardziej energooszczędny telewizor czy zmywarka nie będą w stanie obniżyć wydatków za prąd. Szczególnie, gdy znajdują się w nieocieplonym budynku, w którym są nieszczelne okna. W tym wypadku oszczędzanie trzeba zacząć od solidnego remontu, którego koszt zwróci się w niedalekiej przyszłości. Jest to pierwszy krok do tego, aby ciepło z kotłowni nie uciekało przez cienkie ściany lub słabej jakości okna. Gdy zadbamy o te dwie rzeczy, ilość potrzebnej energii do zapewnienia optymalnej temperatury w domu, będzie zdecydowanie mniejsza. Pełną kontrolę nad wydatkami za energię zdobędziemy wtedy, kiedy będziemy całkowicie niezależni od sieci energetycznej. Wyobraźcie sobie tę euforię, która pojawia się, gdy kupujecie komputer stacjonarny z potężną mocą obliczeniową, a ilość pochłanianej przez niego energii Was totalnie nie interesuje. Ten błogi stan jest do osiągnięcia, dzięki panelom fotowoltaicznym. Zapewniają one wytwarzanie prywatnego prądu, który zaspokoi potrzeby domu, w którym mieszka posiadacz elektrycznej gitary oraz fan gier RPG.

W każdym domu kryje się mnóstwo pułapek, które pochłaniają prąd i pieniądze. Warto udać się na wycieczkę po mieszkaniu i zastanowić się, czy sprzęt który posiadamy działa na naszą korzyść czy niekorzyść. Dzięki temu będziemy mieć pełną kontrolę nad wydatkami. Jeśli jednak mamy sentyment do wszystkich urządzeń elektrycznych, rozważmy instalację paneli fotowoltaicznych, dzięki nim będziemy mieć większą radość podczas korzystania z elektroniki.

Widziałeś już nasz profil na Facebook’u. Jest na nim więcej pomysłów na oszczędzanie energii.