Przejdź do treści
Blog.

Ulga termomodernizacyjna – jak zaoszczędzić?

Sprawą oczywistą jest to, że każdy remont domu wiąże się z wydatkami. Po zakończeniu prac, efekt finalny jest wart poniesionych kosztów, jednak budżet domowy zostaje nadszarpnięty. Przeczytaj, jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i przeprowadzić remont oraz uzyskać zwrot poniesionych kosztów. W artykule dowiesz się więcej na temat ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna – krok po kroku

Od stycznia 2019 roku podatnicy, którzy zdecydowali się na dokonanie zmian termomodernizacyjnych w domu jednorodzinnym, mogą odliczyć poniesione koszty w corocznym zeznaniu podatkowym. Wystarczy poprawnie wypełnić jeden z następujących arkuszy: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28. Warto zastanowić się nad tą opcją, ponieważ kwota odliczenia to nawet 53 000 zł. Pamiętaj, że niezbędne będzie okazanie się dowodem zakupu, więc pilnuj faktury jak oka w głowie. Każdy wydatek należy rozliczać w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono wydatki. Gdyby zdarzyło się tak, że kwota wydatków, nie miałaby pokrycia z dochodami, wówczas podatnik może rozliczyć faktury później, jednak nie powinno to zająć dłużej niż 6 lat od dnia końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z termomodernizacją. O tym, jakie prace przeprowadza się w nieruchomości decyduje jej właściciel. Nie ma obowiązku przeprowadzenia audytu domu. Jest to dobra informacja, ponieważ minimalizuje to wydatki i pozwala na swobodne ustalenie przebiegu prac remontowych.

Przydatną informacją jest to, że w przypadku małżonków będącymi współwłaścicielami nieruchomości, obojgu przysługuje zwrot kosztów uzyskanych w wyniku zakupów na poczet termomodernizacji. Wystarczy, że każdy potwierdzi poniesione koszty imiennymi fakturami VAT. Program Mój Prąd nie wyklucza skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Od kwoty instalacji fotowoltaicznej, należy odjąć 5 000zł (dotacja Mój Prąd), a otrzymany wynik rozliczyć ze Skarbem Państwa.

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Pierwszym i najważniejszym kryterium decydującym o przyznaniu ulgi jest posiadanie domu mieszkalnego. Nie ma znaczenia czy jest on w zabudowie bliźniaczej, grupowej, szeregowej lub jest po prostu domem wolnostojącym jednorodzinnym. Należy pamiętać o tym, że nieruchomość musi być ukończona, ponieważ wsparcie nie dotyczy budynków, które są w trakcie budowy, konieczne jest posiadanie potwierdzenie odbioru budowy. Ulgę termomodernizacyjną mogą rozliczyć osoby opłacające PIT według skali podatkowej lub jednolitej 19% stawki podatku liniowego oraz osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Czas na przeprowadzenie modyfikacji jest również z góry określony. Właściciel nieruchomości powinien ukończyć je w ciągu trzech lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek w związku z inwestycją. Jest to ważna informacja, ponieważ w przypadku niedotrzymania tego terminu, konieczny będzie zwrot uzyskanej gotówki.

Co wchodzi w skład termomodernizacji?

Ulga termomodernizacyjna została wdrożona po to, by w Polsce zmniejszyć ilość zapotrzebowania na energię. Co za tym idzie, instytucje państwowe rekomendują wprowadzanie w gospodarstwach domowych ekoenergetycznych rozwiązań. Może się okazać, że Twój portfel praktycznie nie odczuje kosztów, które poniesiesz podczas remontu. Poniżej znajdziesz listę czynności, które uprawniają do skorzystania z ulgi podatkowej. Pełną listę znajdziesz na podatki.gov.pl.

  • zainwestuj w pompę ciepła i osprzęt do niej
  • zainstaluj panele fotowoltaiczne
  • wymień okna, drzwi wejściowe lub garażowe
  • zdecyduj się na system wentylacji mechanicznej
  • wykonaj analizę termograficzną
  • kup materiały budowlane do ocieplenia domu
  • wymień grzejnikiWarto skorzystać z tego rodzaju świadczenia, ponieważ daje ono szerokie możliwości jeśli chodzi o sposoby na docieplenie swojego domu. Warunki, które trzeba spełnić są bardzo przystępne i nie wymagają skomplikowanej formalności. Jeśli masz pytania dotyczące ulgi termomodernizacyjnej skontaktuj się z naszymi Doradcami Energetycznymi. Chętnie udzielimy Ci odpowiedzi na zadane pytania.

Widziałeś już profil Columbus Elite na Facebook’u?