Przejdź do treści
Blog.

Praca w nowym roku – spełnij to postanowienie!

Jesteś młody i ambitny, masz jasno określone cele, dlatego mierzysz wysoko i chcesz, by Twoja praca dawała Ci liczne powody do zadowolenia. Końcówka roku dla wszystkich jest bardzo intensywna, jednak warto zatrzymać się na moment, by odpowiedzieć sobie na pytanie: Jakie są korzyści z tego, że pracuję w obecnej firmie? To i inne pytania, pomogą Ci precyzyjnie określić, w którym kierunku podąża Twoje zawodowe życie. Zanim położysz wypowiedzenie na biurko przełożonego, zmierz się z poniższymi pytaniami. Dzięki nim, odkryjesz co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne w pracy.

Czy lubię zespół, z którym współpracuję?

Może to wydawać się śmieszne, ale przyjacielska atmosfera w pracy jest bardzo ważna. Bez niej człowiek czuje się skrępowany i niepewny siebie. Dobre relacje z kolegami to klucz do wydajniejszej pracy, ponieważ mamy więcej chęci i zapału do realizowania codziennych zadań. W razie komplikacji i chwilowych problemów możemy liczyć na wsparcie zespołu, jest to nieoceniona pomoc, która buduje silne więzi na lata.

Czy jestem zadowolony z zarobków?

Nikt nie pracuje dla uścisku dłoni prezesa, a Twoje zarobki powinny być adekwatne do pracy, którą wykonujesz. Polecamy być na bieżąco z danymi dotyczącymi średniego wynagrodzenia za pracę na podobnym stanowisku. Dzięki nim będziesz mieć obiektywną wiedzę, która pomoże Ci określić poziom Twoich zarobków. Pamiętasz tą wielkanocną premię od szefa, albo ten aparat fotograficzny za tytuł pracownika miesiąca? Nie zapomnij uwzględnić premii i podwyżek podczas subiektywnej oceny Twoje pensji.

Czy moja praca zapewni mi awans?

Pracujesz już firmie jakiś czas, więc zdążyłeś wybadać jak wygląda kwestia otrzymywania awansu. Jednak niepodważalną skarbnicą wiedzy w tym temacie będą pracownicy, którzy są już zatrudnieni kilka lat. To dzięki nim, zobaczysz oczyma wyobraźni swoją karierę w obecnej firmie po upływie kilkunastu miesięcy. Aby piąć się wyżej po szczeblach kariery, niezbędne jest zdobywanie nowych kompetencji. Czy Twój pracodawca zapewnia Ci szkolenia, dzięki którym rozwijasz się i zdobywasz ciekawe doświadczenia? Ten punkt jest często bagatelizowany przez przedsiębiorstwa. Na szczęście, dla Ciebie jest on ważny, ponieważ wiesz, że do osiągnięcia sukcesu zawodowego niezbędny jest rozwój.

Czy moja praca mnie motywuje do działania?

Oczywiście nie chodzi tu o dopingowanie podobne do tego, jak podczas skoków narciarskich. Raczej mamy tu na myśli docenianie starań, nowych pomysłów, chwalenie za dobrze wykonaną pracę. To są proste rzeczy, które sprawiają, że człowiek po prostu ma ochotę przyjść na kilka godzin dziennie do biura, bo wie że jego praca jest potrzebna i ma ona sens. Motywacja ma też swoje bardziej przedmiotowe oblicze, a mianowicie pracodawcy w trosce o zdrowie pracowników organizują różne benefity, które są miłym gestem dla pracowników. To jak, podczas owocowych wtorków wybierasz banany czy jabłka?

Czy lubię swoje obowiązki?

Podczas rozmowy o pracę Twoje obowiązki były przedstawiane zupełnie inaczej? Miałeś mieć wpływ na rozwój firmy, a wizja realizowania wielkich projektów wywoływała u Ciebie uczucie ekscytacji? Jeśli pracujesz już dłuższą chwilę i wciąż czekasz na nagły zwrot akcji, który pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i wykazać się kompetencjami, to przestań marzyć i uciekaj póki jeszcze jest czas. Właśnie odpowiedziałeś na 5 pytań. Policz teraz sumę pozytywnych i negatywnych odpowiedzi i przeczytaj nasze poniższe sugestie. Więcej pozytywnych odpowiedzi: Nie ma tragedii! Daj sobie czas i porozmawiaj otwarcie z przełożonym o Twoich przemyśleniach i zaproponuj zmiany. Będzie to dla niego jasny komunikat, że któryś trybik w firmie nie działa tak jak należy i wspólnymi siłami możecie wypracować kompromis. Więcej negatywnych odpowiedzi: Nie ma co się oszukiwać, lepiej nie będzie. Oczywiście, możesz spróbować porozmawiać z przełożonym.

Pamiętaj, że nie ma on umiejętności czytania w myślach, więc dobrze jest omówić wszystkie za i przeciw, dopiero wtedy złóż wypowiedzenie.

Koniec roku to idealny moment na zrobienie podsumowania i zaplanowania działań na 2021 r. Przeanalizuj wszystkie słabe i mocne momenty w Twoim życiu zawodowym i wyciągnij wnioski. Jeśli chodzi Ci po głowie zmiana pracy – wyślij CV do Columbus Elite. Stale powiększamy nasze zespoły, wyznaczamy sobie ambitne cele, a każdy pracownik jest dla nas wsparciem i motywacją. Dążymy do tego, aby nasi Współpracownicy na każde z powyższych pytań odpowiadali: TAK.

Jesteśmy na Facebook’u!