Przejdź do treści
Blog.

Dopłaty do OZE – jak to działa w praktyce?

W dłuższej perspektywie energia wytwarza dla swoich potrzeb w domowym zaciszu jest tania i ekologiczna. Warto zainwestować w nią, zwłaszcza teraz, kiedy dla chętnych są dostępne dopłaty do oze, m.in na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Przeczytaj o programach, które sprawią, że ogrzewanie domu za pomocą ekoenergetycznych rozwiązań będzie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

2 możliwości wsparcia – wybierz najlepszą dla siebie

Aktualnie w Polsce są aktywne dwa programy wspierające rozwój branży OZE. To dobra propozycja dla osób myślących o zmniejszeniu opłat za rachunki za prąd czy ogrzewanie domów i firm. Programy mają na celu zachęcić społeczeństwo do montowania paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Ilość osób, które przekonały się do nowoczesnych technologii w domu, stale rośnie. Jest to dostrzegalne po zatrważającej ilości Klientów, z którymi Columbus Elite współpracuje.

  1. Mój prąd

Program jest dedykowany mikroinstalacjom fotowoltaicznym produkującym prąd od 2kW do 10kW, czyli dla domów jednorodzinnych, tj. dla osób fizycznych. Celem dotacji jest zwiększenie ilości wytwarzanego prądu za pomocą odnawialnych źródeł energii. W ramach projektu Prosumenci* otrzymują zwrot 50% poniesionych kosztów na rzecz inwestycji w panele fotowoltaiczne. Jednak kwota ta nie może być większa niż 5 tysięcy złotych. Jednym z warunków otrzymania dotacji jest to, że właściciel nieruchomości powinien okazać się podpisaną umową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej, która potwierdzi, że w domu jest zamontowany licznik. Po instalacji paneli, pierwotny licznik zostanie wymieniony na dwukierunkowy.

Program trwa tylko do 18 grudnia 2020 roku. Rekomendujemy złożenie wniosku jak najszybciej to możliwe, ponieważ ilość zainteresowanych osób programem jest niebywale duża i limit założonego budżetu może się wyczerpać szybciej niż to zakładano. Co ważne, wnioski można składać wyłącznie online. Dzięki temu zdobycie dofinansowania jest jeszcze  prostsze. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

2. Czyste powietrze

Wszyscy, którzy chcą dbać o środowisko i mają dość dymu z komina, mogą starać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Po spełnieniu określonych warunków dotacja w wysokości nawet do 32 000 tysięcy złotych w pakiecie standardowym i nawet 37 tysięcy złotych, gdy Inwestor decyduje się również na zakup paneli fotowoltaicznych, jest bardzo realna. Program ma na celu zminimalizowanie ilości pieców na węgiel czy ekogroszek. Dlatego jednym z warunków jest całkowite zrezygnowanie z tego typu ogrzewania w domu, na rzecz pompy ciepła. To ona stanowi punkt kulminacyjny tego programu. Zapewnia ciepło w pomieszczeniach równie efektywnie jak piec, a przy tym jest przyjazna dla środowiska, ponieważ nie powoduje smogu i innych zanieczyszczeń.

Należy pamiętać, że z tej dopłaty do oze można skorzystać w dowolnym momencie: przed zakupem, w trakcie zakupu, po zakupie pompy ciepła. Jednak wniosek musi być złożony nie później niż 6 miesięcy po realizacji (ale finalizacja była nie wcześniej niż przed 15.05.2020r.). Aby stać się Beneficjentem tego programu wystarczy złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub do Twojego Urzędu Gminy, jeśli współpracuje z WFOŚiGW. Więcej informacji o programie znajdziesz tu.

Niesamowitą wygodą jest to, że obie formy pomocy łączą się ze sobą. Przy jednoczesnej decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła, można zyskać większą kwotę dofinansowania. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie zarówno dla Ciebie jak i środowiska.

Możesz na nas liczyć!

Jeśli przed zakupem fotowoltaiki czy pompy ciepła potrzebujesz fachowej porady, napisz lub zadzwoń do nas. Chętnie podpowiemy Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu. Gdy zdecydujesz się na współpracę, Doradca Energetyczny krok po kroku wyjaśni z jakiej dopłaty do oze możesz skorzystać.

*Prosumenci – osoby, wytwarzające i konsumuje prąd na własny użytek.