Przejdź do treści
Blog.
jak napisać CV

Jak napisać dobre CV?

Jak napisać CV?

Pierwsza praca przed tobą, a może masz już doświadczenie zawodowe i rozglądasz się za nowymi ofertami? Mamy dla ciebie poradnik jak napisać CV, na które rekruter odpowie i z miejsca ustali termin rozmowy kwalifikacyjnej.

CV to dokument, którego moc często jest niedoceniana. Ot tam zwykła lista doświadczeń, dokonań i umiejętności. Spisać, kliknąć zapisz i wystarczy. Tak lekkie podejście do sprawy może odbić się nam czkawką w momencie, kiedy nikt na przesłaną przez nas ofertę nie odpowie. Dokumenty aplikacyjne decydują o powodzeniu naszej kandydatury, a wcześniej o rozpoczęciu procesu rekrutacyjnego.

Tych danych nie może zabraknąć

Nasz życiorys to dokument oficjalny, a więc musi być schludny, poprawny językowo i wizualnie. Jednym słowem powinien posiadać właściwie wyedytowany tekst – pogrubienia, punktacje, być wyjustowany. Nie może też w nim zabraknąć zdjęcia, którego obecność rekruterzy bardzo sobie cenią. Zdjęcie powinno być dopasowane do powagi dokumentu, a więc profesjonalnie wykonane, dobre jakościowo, aktualne. W aplikacji powinny znaleźć się dane: imię i nazwisko, numer telefonu, e-mail,  ewentualnie miejsce zamieszkania i link do portfolio.  Sprawą równie istotną, co dane kontaktowe, jest także zakres wykonywanych obowiązków. Sama firma czy zajmowana w niej pozycja może niewiele mówić. Dokładny opis, z wyszczególnionymi z nazwy zadaniami, pomaga bliżej określić profil kandydata. To zwiększy szansę na telefon lub mail z terminem rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętajmy, by podkreślić to, czego oczekuje od nas pracodawca – najlepiej syntetycznie, czyli krótko i konkretnie.

Tych błędów musisz uniknąć

Życiorys to głównie tekst. Zdarza się więc, że popełnimy błąd, dlatego przed wysłaniem CV zwróć uwagę czy dokument wolny jest od błędów stylistycznych, ortograficznych, interpunkcyjnych. Bądź staranny i zadbaj o poprawność językową.  Masz wątpliwości czy wszystko jest okay? Poproś o pomoc osoby trzecie. Świetnie nada się do tego koleżanka, kolega lub ktoś z rodziny, kto przeczyta twoje CV i wyłapie błędy, które mogły ci umknąć.  Zbyt wyszukany język, czy fachowe słownictwo może działać na niekorzyść kandydata. Pamiętaj jednak, że z kolei zbyt potoczny język – skróty, slang, przysłowia czy aforyzmy raczej nie powinny znaleźć się w CV.

Wzorcowe CV

Jeżeli chcesz, aby dokument był łatwiejszy w odbiorze, pomógł i ułatwił jego ocenę przez rekrutera skorzystaj z formatowania tekstu. Wcięcia, podkreślenia, pogrubienia, kursywy, punktory i kolumny – te wszystkie narzędzia poprawiają przejrzystość. Sprawią, że CV dosłownie zacznie nawigować wzrokiem rekrutera. Osoba odpowiedzialna za rekrutacje przegląda kilka, a nawet kilkadziesiąt CV dziennie. W dobrze sformatowanym tekście szybciej wyłapie i dostrzeże interesujące ją informacje i to czy dany kandydat spełnia wymagania oferty. Wykorzystaj tę wiedzę i zwiększ swoje szanse na wymarzoną pracę.

sukces

Jeżeli czujesz, że jesteś dobrym sprzedawcą i chciałbyś znaleźć pracę, która spełni Twoje oczekiwania, przećwicz powyższe porady i prześlij nam swoje CV. Na pewno dostaniesz informację zwrotną. Zapraszamy.


ZNAJDŹ IDEALNĄ PRACĘ