Przejdź do treści
Blog.
ocena swojej osoby

Samoocena- jak dbać o swój rozwój

Samoocena – jak dbać o swój rozwój?

Lepsze samopoczucie, większa odporność na niepowodzenia, więcej chęci do pracy i wyzwań, to tylko niektóre plusy wysokiej samooceny. Oprócz plusów, są też i słabe strony. Co koniecznie musisz wiedzieć o samoocenie i jak o nią dbać? Szczegóły w artykule.

Samoocena buduje naszą motywację i poczucie satysfakcji, co w pracy ma ogromne znaczenie. W końcu radość i przyjemność z wykonywanych czynności napędza nas do osiągania kolejnych celów, a to przekłada się na wyniki i nasze finanse. Jak budować i wzmacniać samoocenę?

Określ swoje kompetencje

Do właściwej samooceny niezbędna jest uczciwa analiza swoich dokonań, możliwości i naturalnych talentów. Realne umiejętności i osiągnięcia, których obecność potwierdzają opinie znajomych, rodziny czy przełożonych, a także wyniki twojej pracy – ilość odbytych spotkań, wykonanych telefonów czy podpisanych umów – to dane wymagający segregacji i właściwej obróbki. Definiując i nazywając swoje kompetencje zdasz sobie sprawę, co jest twoją mocną stroną i z czego możesz być naprawdę dumny. Kolejny krok to szukanie możliwości i sytuacji, które rozwiną i wzmocnią twoje kwalifikacje oraz uwydatnią dobre cechy.

Sporządź listę wartości

Słowa mają moc zmieniania życia. Wystarczy je spisać. Zatem weź kartkę i wypisz cechy, które mają znaczenie w konkretnej sytuacji. Jeżeli klient nie zdecydował się na twój produkt, wypisz cechy, które sprawiają, że jest on wyjątkowy, np. poprawia jakość życia ludzi i dba o środowisko, jest zaawansowany technologicznie i posiada innowacyjne rozwiązania, to inwestycja, która zwraca się z nawiązką. Powtarzanie tego ćwiczenia pomoże odwrócić negatywne emocje wywołane odmową, pozwoli zachować zdrowy osąd sytuacji i nie odbije się negatywnie na twojej samoocenie.

Pozytywna afirmacja

Któż o niej nie słyszał. Przekonywanie siebie w myślach o tym, że jesteśmy w stanie osiągnąć więcej lub sięgnąć po niemożliwe, to często praktyka. Afirmacja może dodać skrzydeł, ale trzeba być ostrożnym. Osoby, które mają niską samoocenę nie uwierzą w górnolotne hasła, a wręcz przeciwnie rozczarują się i poczują jeszcze większą niemoc i smutek. Radą dla nich jest dopasowanie poziomu afirmacji do opinii na własny temat. Zamiast powtarzać sobie “Jesteś najlepszy”, warto pomyśleć “Stać cię na więcej” lub “Będę próbował tak długo, aż się uda”. To zdecydowanie mniej obciąża, niweluje presję i niepotrzebne napięcie.

Przyjmuj komplementy

Najtrudniejsze w poprawie samooceny jest odrzucanie ze strony otoczenia aprobaty naszych działań i dobrych słów na nasz temat. Myśląc o sobie źle nie przyjmiemy szczerych pochwał. Zamiast tego błędnie czytamy między wierszami, doszukujemy się drugiego dna i odmiennych intencji. To strata czasu i naszej energii. Mimo iż komplementy mogą nas wprawiać w zakłopotanie i sprawiać, że czujemy się niezręcznie, to warto zacząć je przyjmować. Wystarczy powiedzieć “Dziękuje” lub “Miło mi, że to zauważasz, doceniasz”. To najszybszy sposób na poprawę i długotrwały wzrost samooceny.

Przestań siebie krytykować

Samokrytyka osłabia naszą samoocenę. Złe komentarze potęgują uczucie bezsilności, piętnują naszą niezaradność i potęgują poczucie winy. Zamiast krytykowania siebie pomyśl, co możesz sobie doradzić, jak możesz sobie pomóc. Dobrym sposobem jest również zamiana ról, czyli wyobrażenie sobie tego, co usłyszałby od Ciebie Twój znajomy, gdyby był na twoim miejscu. Podaruj sobie więcej współczucia, troski i empatii. Błędy popełniają wszyscy, to normalne kiedy działasz, testujesz rozwiązania i metody rozstrzygnięcia nowych problemów.

W Columbus Elite bardzo cenimy rozwój każdego z członków naszego zespołu. Wierzymy, że szkolenie i trening oraz własny rozwój to klucz do sukcesu. Dołącz do nas już teraz i prześlij swoją aplikację


PRZEŚLIJ SWOJE CV JUŻ TERAZ