Przejdź do treści
Blog.
Przygotuj się na rekrutację

Rekrutacja – 5 sposobów na rozmowę kwalifikacyjną

Statystycznie tylko 10% spośród wszystkich kandydatów, rekrutacja kończy się pozytywnym finałem. Jesteś wśród nich? Jeśli nie, to polecamy zapoznać się z naszymi radami dotyczącymi tego, jak pozytywnie wypaść w oczach rekrutera.

1. Zbierz informacje o firmie

Bez wiedzy o tym czym zajmuje się firma, do której aplikujesz, nie pójdzie Ci dobrze. Zdobądź zatem najważniejsze informacje, bo taka wiedza, to murowany sukces. Dowiedz się w jakiej branży funkcjonuje przyszły pracodawca, jaką ma profesję czy  wąską specjalizację, która jest jego atutem, a nawet przewagą konkurencyjną. Dowiedz się na temat produktów, usług, nagród i wyróżnień, które otrzymał. Prześledź doniesienia medialne i wzmianki w mediach społecznościowych. Dowiedz się jaki sukces osiągnął w ostatnim czasie i co buduje markę twojego przyszłego pracodawcy. Zbierz całą możliwą wiedzę łącznie z tym, kto jest największym rywalem na rynku.

2. Przygotuj się na pytania

Przeczytaj ponownie ofertę pracy. Niewątpliwie powinieneś skupić się na zakresie obowiązków, wymaganiach i umiejętnościach, których oczekuje od ciebie przyszły pracodawca. Z pewnością rekruter zada pytania, które sprawdzą twoje kwalifikacje właśnie pod tym kątem. Przygotuj konkretne i ciekawe przykłady potwierdzające twoją widzę i umiejętności. Ułóż odpowiedzi według schematu: co zrobiłeś, jak to zrobiłeś, jaki był efekt. Przećwicz odpowiedzi na głos.

3. Przemyśl, ile chcesz zarabiać

Kiedy pada pytanie o oczekiwania finansowe, nie możesz się wahać i zastanawiać. Kwota musi być określona i zamknięta. Jeżeli decydujesz się na przedział, licz się z pytaniem o uzasadnienie, czyli podanie powodów, dla których zrobiłeś widełki. Pytanie o zarobki, to świetna okazja do negocjacji. Jeżeli podwyżka jest sprawą zamkniętą, to zawsze możesz powalczyć o pozapłacowe benefity – samochód służbowy, telefon, karnet na siłownię.

4. Rekrutacja to czas na zadawanie pytań

Przygotuj kilka pytań, które zadasz pod koniec rozmowy. Dzięki temu dowiesz się o rzeczach, których nie było w ofercie pracy, a które być może budzą twoją ciekawość lub wątpliwości. Takie zachowanie to równocześnie sygnał, że jesteś zainteresowany, profesjonalny i poważnie podchodzisz do procesu rekrutacji.

spotkanie rekrutacyjne

5. Rekrutacja to spoko akcja

Strój to Twoja wizytówka. Dopasuj schludne i czyste ubranie do sytuacji oraz dress code’u obowiązującego w firmie, do której aplikujesz. Pamiętaj, że rekrutacja to sytuacja oficjalna i nie przystoi założyć krótkich spodni i trampek. Zadbaj także o dobry nastrój. Przygotuj wszystko dzień wcześniej i postaraj się nie „zarwać” nocy. Stres może wszystko popsuć, dlatego zastanów się co może pójść nie tak. Ułóż kilka scenariuszy planu awaryjnego i nie daj się wytrącić z równowagi.

Jeżeli pasjonuje Cię sprzedaż i chciałbyś znaleźć pracę, która może być początkiem sukcesów zawodowych, aplikuj do Columbus Elite już teraz, ponieważ rekrutacja na stanowiska związane ze sprzedażą trwają cały czas!


PRZEŚLIJ SWOJE CV JUŻ TERAZ