Przejdź do treści
Blog.
poznaj przydatne cechy sprzedawcy

Jaki zostać dobrym sprzedawcą? 4 cechy profesjonalnego sprzedawcy

Zawód sprzedawcy, to zawód przyszłości. Corocznie znajduje się w czołówce rankingu najbardziej poszukiwanych profesji na rynku. Przez wielu postrzegany jako trudny i niewdzięczny, jednak są i tacy, którym imponuje jego elitarność, prestiż i wysokie zarobki. Jednak, jak zostać dobrym sprzedawcą i cieszyć się z korzyści, jakie przynosi ta praca? Podpowiadamy, jakie są cechy profesjonalnego sprzedawcy!

1. Komunikacja to podstawa

Specjalista do spraw sprzedaży musi być osobą komunikatywną, czyli dokładnie i precyzyjnie wyrażać swoje myśli, używać słownictwa, które jest skrojone na miarę możliwości i poziomu wiedzy odbiorcy – za duża ilość branżowych terminów i specjalistycznego słownictwa, może utrudnić znalezienie wspólnego języka. To, jak być dobrym sprzedawcą wiąże się także z mową naszego ciała. Pamiętaj, że dobry sprzedawca to osoba, która robi dobre pierwsze wrażanie i od razu wzbudza pozytywne emocje. Jeżeli zależy Ci na pracy sprzedawcy, koniecznie trenuj ten aspekt. 

Samo mówienie i autoprezentacja jednak nie wystarczy. Dobry sprzedawca umie również słuchać. Bez zrozumienia prawdziwych potrzeb klienta, handlowiec nie będzie w stanie dobrać i zaproponować odpowiednich rozwiązań, czyli mówiąc wprost, sprzedać konkretnego produktu czy usługi, której klient aktualnie chce i szuka. Optymizm, otwartość, empatia i szczera chęć nawiązania kontaktu otwiera drzwi do profesjonalnej obsługi i udanej sprzedaży.

2. Dobry sprzedawca wie wszystko o produkcie

Sukcesy w sprzedaży osiągają tylko osoby dobrze przygotowane. To, jak zostać dobrym sprzedawcą, bardzo często wiąże się ze specjalistyczną wiedzą o produkcie. Prowadzenie procesów handlowych wymaga od doradcy nie tylko wiedzy o firmie, w której pracuje oraz produktów, które sprzedaje. To także doskonała znajomość sposobów na rozpoczęcie rozmowy, prezentacje produktu, przekonanie klienta do oferty. Umiejętność analizy, negocjacji, zdobywania wiedzy, to fundament sztuki sprzedaży i finalizowania prowadzonych transakcji.

3. Odporność na stres

Dobry sprzedawca, to osoba odporna na stres, umiejąca radzić sobie z presją i napięciem emocjonalnym. W tym zawodzie kontakty z ludźmi są bardzo intensywne, a odmowy i frustracje klientów mogą dać się we znaki początkującym  przedstawicielom handlowym. Umiejętność szybkiego i uczciwego rozstrzyganie sporów, a także podtrzymywanie dobrych relacji mimo niezgodności opinii to cechy prawdziwych mistrzów. Zimna krew, która pomaga w zachowaniu optymizmu i odpowiedniego nastawienia, bierze się bowiem z opanowania, kultury osobistej i cierpliwości.

4. Sprzedawca musi być zdeterminowany

Determinacja i pewność siebie, to kluczowe kompetencje. Ci sprzedawcy, którzy są nastawieni na cel oraz potrafią skutecznie motywować się do pracy.  Bez względu na porażki czy gorszy dzień, osiągają spektakularne wyniki w świecie handlu. Determinacja przejawia się także w zdolnościach organizacyjnych, czyli mądrym zaplanowaniu i skrupulatnej realizacji powierzonych zadań.

Połączenie tych cech sprawi, że odniesiesz sukces finansowy i odczujesz satysfakcję z wykonanej pracy. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zostać sprzedawcą, poznać i uczyć się od najlepszych specjalistów w kraju, a także być częścią zespołu odnoszącego świetne wyniki sprzedażowe, skontaktuj się z nami już teraz i prześlij swoją aplikację na stanowisko Specjalisty ds. Sprzedaży


PRZEŚLIJ SWOJE CV JUŻ TERAZ

Odwiedź nas na Facebook’u