Przejdź do treści
Blog.

Wymiary paneli fotowoltaicznych – od czego zależą?

Wymiary i waga paneli fotowoltaicznych to ważny parametr dla inwestujących w domowe instalacje fotowoltaiczne. Im mniejszą powierzchnię ma dany moduł, tym więcej można umieścić ich na dachu, łatwiejsze będzie też ich korzystne rozmieszczenie. Jakie wymiary paneli fotowoltaicznych są dobre?

Panele fotowoltaiczne i ich wymiary

Gdy stajemy przed wyborem instalacji PV mogą pojawić się pytania, jak wybrać panele fotowoltaiczne. Wymiary i waga mają bardzo duże znaczenie. Dlaczego?

Wymiary paneli fotowoltaicznych zależą głównie od ich mocy i producenta. Mimo, iż czasem wydaje się, że są to niewielkie różnice, przy dużych instalacjach rozmiar pojedynczego modułu może mieć znaczenie. Każdy panel fotowoltaiczny jest zrobiony z ogniw fotowoltaicznych. Na rynku najczęściej możemy spotkać panele 60 lub 72 ogniwowe. Im więcej ogniw, tym zwiększa się powierzchnia modułu. Nowością są panele o nieparzystej liczbie ogniw – 63, wykonane w technologii half cut o dużej mocy i niewielkich rozmiarach. 

Przykład:

LG Mono X Plus (LG350S2W-A5) – 72 ogniwa, moc 350 Wp, wymiary 2024 × 1024 mm, waga 21,7 kg

10 paneli czyli instalacja 3,5 kWp – powierzchnia – 20,7 m2, waga 217 kg

Panele fotowoltaiczne Sunport Power D6 – 63 ogniwa, moc 350 Wp, wymiary 1772 x 1016 mm, waga 20 kg

10 paneli czyli instalacja 3,5 kWp – powierzchnia – 18 m2, waga 200 kg

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,5 kWp z paneli Sunport zajmuje mniejszą powierzchnię o ponad 2 m2 i jest lżejsza o 17 kg, od instalacji zbudowanej z modułów od LG. Im większą moc będzie miała instalacja, tym różnica powierzchni i wagi będzie większa. 

Panele fotowoltaiczne – waga, wymiary paneli 

Znając wymiary paneli fotowoltaicznych oraz ich wagę, możemy obliczyć, ile będzie ważyła cała instalacja i jaką będzie miała powierzchnię. Wymiary paneli są szczególnie istotne w przypadku niewielkich lub skomplikowanych dachów. Im mniejszy pojedynczy moduł tym więcej możemy ich zamontować i osiągnąć większą moc instalacji.

Z kolei waga ważna jest, gdy konstrukcja dachu na którym ma powstać konstrukcja jest osłabiona. Wymiary paneli i ich waga to, zaraz po mocy i rodzaju ogniw, jeden z kluczowych aspektów przy porównywaniu poszczególnych modułów fotowoltaicznych. Warto sprawdzić przed zakupem karty katalogowe producentów i dobrać takie wymiary paneli fotowoltaicznych, które najlepiej sprawdzą się w naszym domu.

Jeżeli zależy Ci, by dobrać idealne wymiary ogniw fotowoltaicznych, koniecznie skontaktuj się z Doradcami Energetycznymi Columbus Elite. Ich wieloletnie doświadczenie i wiedza pozwolą bez przeszkód wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.

 

Śledź nas na Facebook’u