Przejdź do treści
Blog.
Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Panele fotowoltaiczne to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania energii w polskich gospodarstwach domowych. Niestety, nadal często mylimy panele fotowoltaiczne z kolektorami słonecznymi. Jak działają te systemy? Czym się różnią panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne? 

Panele fotowoltaiczne a kolektory — różnice 

Jakie są podstawowe różnice między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi? Fotowoltaika i kolektory słoneczne różnią się przede wszystkim tym, że fotowoltaika wytwarza energię elektryczną, a kolektory zmieniają energię słoneczną na cieplną. W przypadku kolektorów słonecznych, gdy promienie padają na absorber, zostają przekazane czynnikowi składającemu się najczęściej z glikolu i wody. Roztwór ten oddaje ciepło w postaci ciepłej wody. Za sprawą krzemu energia słoneczna staje się energią elektryczną.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne — podobieństwa 

Fotowoltaikę i kolektory słoneczne łączy to, że obydwa systemy wykorzystują energię słoneczną. Zarówno kolektory, jak i panele fotowoltaiczne mogą być umieszczane na dachach lub na konstrukcjach gruntowych i są do siebie wizualnie podobne. 

Panele fotowoltaiczne — rodzaje

Na rynku fotowoltaiki w Polsce najpopularniejsze są dwa rodzaje fotowoltaiki — polikrystaliczne i monokrystaliczne. Polikrystaliczne panele zbudowane są z krzemu polikrystalicznego, który powstał z wielu monokryształów krzemu. W porównaniu do monokrystalicznych niebieskie panele są mniej sprawne i mniej efektywne przy wysokich temperaturach, są jednak tańsze. Produkcja paneli monokrystalicznych odbywa się za pomocą dużych monokryształów krzemu, charakteryzują się trwałością i wysoką wydajnością. W Polsce najczęściej spotykamy się z prosumenckimi instalacjami fotowoltaicznymi na domach i firmach. Fotowoltaiki używa się również do budowy farm słonecznych. 

Kolektory słoneczne — rodzaje 

Kolektory słoneczne dzielimy ze względu na konstrukcje. Wyróżnia się konstrukcje płaskie i próżniowe. W przypadku płaskich kolektorów słonecznych element pochłaniający energię słoneczną ma formę metalowej płyty. Od dołu płyta ta styka się z rurkami, w których płynie płyn solarny ogrzewający wodę. Całość izoluje wełna mineralna. W próżniowych kolektorach słonecznych absorber podzielony jest na części. Każda z nich znajduje się w szklanej rurze. Rury połączone są za pomocą szyny zbiorczej. W niej płynie płyn solarny, który odbiera ciepło i przekazuje je do zasobnika. Jednak które rozwiązanie będzie dobre dla naszego domu?

Kolektory słoneczne czy fotowoltaika? Co wybrać?

Podstawowe różnice między kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi definiują ich wykorzystanie. Warto się zastanowić, które rozwiązanie będzie dobre dla Twojego domu.

Kolektory słoneczne służą wyłącznie do podgrzania wody. Dzięki panelom fotowoltaicznym natomiast powstaje energia elektryczna. Prąd wygenerowany przez instalację fotowoltaiczną możemy wykorzystać do zasilenia wszystkich sprzętów elektrycznych, w tym np. elektrycznych podgrzewaczy do wody. Dobrze dobrana przez eksperta instalacja fotowoltaiczna pokrywa całoroczne zapotrzebowanie energetyczne. Panele słoneczne to długa żywotność i wysoka efektywność produkcji nawet po 30 latach. Porównując obydwie technologie widać, że ogniwa fotowoltaiczne są bardziej uniwersalne i tym samym bardziej opłacalne.