Przejdź do treści
Blog.

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Dofinansowanie na fotowoltaikę może przybrać formy dopłaty lub pożyczki na preferencyjnych warunkach.  W ostatnim czasie możemy liczyć na wiele programów wsparcia przeznaczonych dla konkretnych grup – od gospodarstw domowych po właścicieli gospodarstw rolnych. Oto krótki przegląd najpopularniejszych dofinansowań do fotowoltaiki.

“Mój Prąd” – dofinansowanie dla gospodarstw domowych

Program „Mój Prąd”, który wystartował na w połowie 2019 roku, to bezzwrotna pomoc w formie dotacji. Mogą z której skorzystać mogą osoby fizyczne, które przeznaczą pieniądze na zakup instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie do fotowoltaiki wynosi 50% kosztów instalacji fotowoltaicznej, jednak nie więcej niż 5000 zł.

Ulga termomodernizacyjna

Dzięki uldze termomodernizacyjnej podatnik może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione na termomodernizację budynku mieszkalnego w tym montaż instalacji odnawialnych źródeł energii. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do całego przedsięwzięcia. 

Dofinansowanie “Czyste Powietrze” 

W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać wsparcie na fotowoltaikę w formie pożyczki. Koszt kwalifikowany instalacji za 1 kWp wynosi maksymalnie 6000 zł, maksymalny koszt kwalifikowany do 30 000 zł.

Premia termomodernizacyjna

Premia przeznaczona jest dla osób fizycznych, osób prawnych – spółdzielni mieszkaniowych i spółek prawa handlowego, wspólnot mieszkaniowych, samorządów terytorialnych. Wysokość premii z mikroinstalacją OZE (do mocy 50kW) wynosi 21%. Instalacja powinna mieć moc minimum 1 kW – w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub minimum 6 kW – w przypadku pozostałych budynków.

Ulga inwestycyjna

Przeznaczona dla podatników podatku rolnego. Dofinansowanie polega na odliczeniu 1/4 kwoty poniesionej na inwestycję od należnego podatku rolnego. Ulga wynosi 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.