Przejdź do treści
Blog.
sunport mwt

Panele fotowoltaiczne Sunport MWT

Większość kojarzy panele fotowoltaiczne z charakterystycznymi pionowymi pasami biegnącymi wzdłuż ogniw. Cienkie szyny, zwane są bus barami i to właśnie przez nie przepływa prąd. Najnowsza technologia MWT od Sunport zastępuje bus bary, elektrodami zbiorczymi. W jakim celu?

Panele fotowoltaiczne  od Sunport

Bus bary czyli pionowe srebrne pasma są odpowiedzialne za przewodzenie prądu stałego. Ich minusem jest to, że zacieniają przednią część panelu, która odpowiada za pochłanianie promieniowania słonecznego. Mniejsza powierzchnia absorpcji = mniejsza wydajność.

W technologii MWT czyli (Metal Wrap Through) opracowanej i opatentowanej przez Sunport ogniwa zamiast charakterystycznych pasm posiadają elektrody z tyłu. Dzięki czemu nie powstają straty wynikające z zacienienia przedniej warstwy.

Zalety technologii Metal Wrap Through

Powierzchnia zacienienia modułu jest mniejsza niż w tradycyjnych panelach dzięki czemu lepiej wykorzystują one promieniowanie słoneczne. Z analiz wynika, że wydajność modułu jest o 5% wyższa. Dzięki temu, można zachować tą samą moc, przy mniejszym rozmiarze.

Ogniwa w technologii MWT cechują się wysoką wydajnością nawet w upalne dni, większą odpornością na mikropęknięcia i długą żywotnością. 

Technologia MWT może być stosowana zarówno z klasycznymi, niebieskimi panelami polikrystalicznymi jak i jeszcze bardziej wydajnymi monokryształami. Do tego, nic nie stoi na przeszkodzie, by MWT łączyć z innymi technologiami podnoszącymi sprawność modułu jak np. PERC.

MWT na wyłączność dla Columbus Elite

W listopadzie 2019 roku, Columbus Energy spółka kapitałowa, której częścią jest Columbus Elite, zawarło kontrakt z Sunport Power, który zagwarantował firmie, wyłączność na zakup i dystrybucję wszystkich produktów w technologii MWT w Polsce.

W tej chwili w ofercie dostępne są panele Sunport MWT Back-Contact PERC 325 Wp Full Black. Największe zalety tych modułów to:

  • wysoka sprawność – 20,3%,
  • 3% mniejsza powierzchnia zacienienia modułu,
  • wysoka wydajność nawet w upalne dni, 
  • niska degradacja modułów w czasie,
  • 30-letnia gwarancja na sprawność na poziomie 80% potwierdzona umową z  zakładem ubezpieczeń Lloyd’s of London.

Jeśli chcesz zainstalować panele fotowoltaiczne – skontaktuj się z Doradcami Energetycznymi Columbus Elite!