Blog

Blog

Dowiedz się jak być Eko Ekspertem Sprzedaży!

Samozatrudnienie — co musisz wiedzieć?

Samozatrudnienie — co musisz wiedzieć?

Bycie swoim szefem może wydawać się atrakcyjną opcją, ale nie jest odpowiednia dla wszystkich. Samozatrudnienie cieszy się coraz większą popularnością - w końcu współpraca na zasadach B2B pozwala na wyższe zarobki. Niezależnie od tego, czy rozważasz zatrudnienie jako freelancer, doradca, czy też chcesz rozpocząć zupełnie nowy biznes, przed decyzją o samozatrudnieniu na własną rękę należy wziąć pod uwagę wiele czynników. 

Aby mieć pewność, że podejmiesz świadomą decyzję o tym, co jest dla Ciebie najlepsze, oto wszystko, co musisz wiedzieć o samozatrudnieniu.

Co to jest samozatrudnienie?

Samozatrudnienie - co to jest? To pojęcie oznacza prowadzenie własnej działalności gospodarczej, która została wpisana do ewidencji. Osoba samozatrudniona świadczy pracę na podstawie umów o współpracy. Samozatrudnienie to sytuacja, w której osoba pracuje dla siebie zamiast dla pracodawcy, mając większą swobodę i możliwości.  Może to obejmować wszystko, od prowadzenia i zarządzania firmą, po regularną sprzedaż towarów lub usług jako przedsiębiorca.

Czy własna działalność gospodarcza się opłaca?

Jako przedsiębiorca możesz samodzielnie dobierać kontrahentów, miejsce i czas pracy. Taka forma ma mniej ograniczeń niż praca na etacie, co daje więcej możliwości i może zwiększyć dochody.

Osoba samozatrudniona musi jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, np. opłatami za usługi księgowej czy wynajęciem lokalu. 

Jaki rodzaj działalności mogę prowadzić na własny rachunek?

Istnieje wiele możliwości dla osób, które chcą pracować na własny rachunek – ale Twoje obowiązki prawne będą się różnić w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Oto kilka opcji do rozważenia:

 • Indywidualna działalność gospodarcza  (tj. samozatrudnienie, jednoosobowa działalność gospodarcza) – Twoja firma byłaby własnością i byłaby zarządzana wyłącznie przez Ciebie. Oznacza to, że wszystkie długi i zyski trafią bezpośrednio do Ciebie.
 • Spółka – ten rodzaj działalności miałby ten sam format, ale wymagałby zaangażowania dwóch lub więcej osób łączących swoją wiedzę ekspercką.
 • Franczyza – system sprzedaży, oparty na współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami. Franczyzodawca może sprzedać franczyzobiorcy prawo do korzystania z ich modelu biznesowego, co oznacza, że ​​są w stanie korzystać ze sprawdzonych modeli biznesowych, przy ograniczonych kosztach rozpoczęcia działalności.

Jakich cech i umiejętności potrzebujesz?

Chociaż Twój poziom sukcesu będzie oparty na sile Twojego produktu lub usługi, wiedza, jak poprowadzić biznes we właściwym kierunku, jest równie kluczowa.

Podstawowe umiejętności osób samozatrudnionych obejmują:

 • Zarządzanie czasem,
 • Determinacja,
 • Realizm i obiektywizm,
 • Dobre przywództwo,
 • Kreatywność,
 • Wiara w sukces.

umowa b2b i samozatrudnienie

Jakie są zalety bycia samozatrudnionym?

Jak każda kariera, samozatrudnienie ma swoje zalety – i chociaż różnią się one w zależności od branży. Wiele stanowisk samozatrudnienia oferuje szereg korzyści, które nie są dostępne w przypadku innych rodzajów kariery.

Oto niektóre z kluczowych zalet, jakie niesie za sobą własna działalność gospodarcza:

 • Większa elastyczność,
 • Tworzysz własny sukces,
 • Większą kontrola,
 • Jesteś z swoim własnym szefem,
 • Będziesz mieć większą satysfakcję z pracy (bez dojeżdżania do pracy, polityki biurowej),
 • Możesz wybrać własny zespół lub pracować samodzielnie.

Jakie są wady samozatrudnienia?

Jeśli rozważasz zakładanie własnej firmy, ważne jest, aby być świadomym zarówno wad, jak i zalet. To nie tylko zapewni, że dokonasz właściwego wyboru, ale także sprawi, że Twoje priorytety będą miały odpowiednią perspektywę. Większe perspektywy niosą jednak ze sobą większą odpowiedzialność.

Oto potencjalne wady samozatrudnienia:

 • Nieprzewidywalny dochód,
 • Potencjalnie długie godziny pracy,
 • Zwiększona odpowiedzialność i presja.

Rzeczy do rozważenia, zanim zaczniesz pracować dla siebie

Jeśli korzystasz z samozatrudnienia jako drogi wyjścia z pracy, której nie lubisz, lub sposobu na uniknięcie bezrobocia – możesz to robić z niewłaściwych powodów. Aby upewnić się, że Twój wybór jest trafny, oto kilka pytań, które należy sobie zadać przed podjęciem decyzji:

 • Czy wiesz, co chcesz robić – i czy masz kwalifikacje?
 • Czy dysponujesz odpowiednimi środkami?
 • Jakie są dostępne opcje finansowe (np. dotacje, kredyty bankowe, inwestorzy, dofinansowania)?
 • Masz biznesplan?
 • Jak wpłynie to na twoje życie osobiste lub zobowiązania?

Osoby, które nie spełniają się na etacie, czują się ograniczone, ale przede wszystkim nie boją się ryzyka i są przedsiębiorcze, powinny pomyśleć o samozatrudnieniu. To z pewnością opcja, która może dawać więcej satysfakcji i możliwości rozwoju. 

wlasna dzialalnosc gospodarcza daje wieksze mozliwosci

Współpraca na zasadzie B2B - czy warto?

Obecnie forma współpracy na zasadzie B2B staje się coraz popularniejszą alternatywą. Umowa B2B jak sama nazwa wskazuje, zmienia relację pracodawca-pracownik, na przedsiębiorca-przedsiębiorca. Samozatrudnienie wymaga rejestracji własnej firmy. Jak założyć firmę i ją zarejestrować? Jest to bardzo proste! Można to zrobić online wykorzystując np. profil zaufany i zajmuje to kilka minut. Współpraca B2B pozwala na wyższe zarobki i daje wiele możliwości.

Zalety pracy na zasadach B2B:

 • wyższa pensja
 • większa elastyczność 
 • możliwość korzystanie z leasingu
 • oszczędności podatkowe

Buduj z nami swój sukces!

Chciałbyś podjąć współpracę na B2B z firmą działająca w branży odnawialnych źródeł energii? Dołącz do naszego zespołu! Prowadzimy rekrutacje na stanowiska doradców handlowych na terenie całej Polski. Pracuj z liderem branży OZE i buduj swój własny sukces w oparciu o sprawdzony model biznesowy. Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w Columbus Elite? Sprawdź nasz kanał na YouTube - posłuchaj historii naszych Doradców i przekonaj się, że jesteśmy odpowiednim miejscem dla Ciebie!


Śledź nas na Facebooku oraz Twitterze!

Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Zobacz więcej
Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Dołącz do nas

Dołącz do nas

Pracuj u lidera w branży odnawialnych źródeł energii!

Szukasz nowych wyzwań zawodowych?

Chcesz spróbować swoich sił w prężnie rozwijającej się spółce, która stawia na profesjonalizm i rozwój?

Prześlij swoje CV i sprawdź czy sprawdzisz się w nowej roli!

Szukamy pracowników z całej Polski!

Prowadzimy cykliczne szkolenia, dzięki którym każdy zdobędzie potrzebną wiedzę do pracy jako Doradca Energetyczny. Wszystkiego Cię nauczymy! Czekamy na Twoje CV!

Zobacz co działo się w Columbus Elite: