Przejdź do treści
Blog.

Mój Prąd 4.0 – kolejna edycja programu!

Resort klimatu i środowiska ogłosił w miniony piątek, czwartą odsłonę programu Mój Prąd! Według optymistycznych zapowiedzi rządu, kolejna edycja Mój prąd miałaby ruszyć wyjątkowo wcześnie, bo już od początku przyszłego roku. Planowany budżet nowej edycji miałby wynosić ok. 1 mld zł.

To nie koniec dofinansowań

W ramach dwóch poprzednich edycji, wypłacono już ponad 220 tysięcy dofinansowań, na łączną kwotę ok. 1,1 mln zł. Program przyczynił się do redukcji emisji CO2 o 1,03 mln ton. Na początku października wyczerpał się budżet programu Mój Prąd 3.0. Już w pierwszych dniach trzeciej edycji programu, do NFOŚiGW wpłynęło tysiące wniosków. W rezultacie można było przewidzieć że budżet trzeciej edycji programu, wyczerpie się dużo szybciej. Edycja mimo tego, że różniła się wysokością dopłat do paneli fotowoltaicznych i tak cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Dofinansowanie miało bezpośrednie przełożenie na dynamiczny rozwój sektora fotowoltaicznego i transformację energetyczną. 

Mój prąd 4.0 

Program nadal będzie dedykowany dla osób fizycznych, które mają umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Zostanie zachowana prosta, a o dofinansowania do ładowarek, magazynów i systemów zarządzania energią będą mogli się ubiegać także beneficjenci dotychczasowych edycji programu Mój Prąd i Czyste Powietrze. 

Nowa odsłona programu zakłada dofinansowania do:

– fotowoltaiki
– banków energii
– magazynów chłodu lub ciepła
– systemów do zarządzania energią w gospodarstwie domowym
– ładowarek do samochodów elektrycznych
 

Program Mój Prąd z pewnością spowoduje zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikrostacji fotowoltaicznych na terenie Polski, a dzięki temu wzrośnie udziału OZE w miksie energetycznym.

Polacy wiedzą, że fotowoltaika się opłaca

Koszty energii stale idą w górę, a rok 2022 ma przynieść kolejne podwyżki, szacowane nawet na 40%.  Ekoenergetyczne rozwiązania, szczególnie fotowoltaika staje się odpowiedzią na wzrost rachunków.  

Polacy coraz częściej wybierają OZE ponieważ wiedzą, że to się opłaca. Dzięki inwestycji w fotowoltaikę stają się niezależni energetycznie i mogą cieszyć się darmowym źródłem energii prosto ze słońca. 

Kolejną ważnym aspektem są kwestie ekologiczne. W Polsce aż 70% energii pochodzi z węgla, co wiąże się ze sporą produkcją dwutlenku węgla. Pozyskiwanie energii w konwencjonalny sposób staje się coraz mniej opłacalne, nie wspominając już o konsekwencjach dla naszej planety.

Inwestycja w fotowoltaikę jest kosztowna w momencie zakupu, jednak pozwala nam uniezależnić się od miejskiej sieci elektrycznej i obniżyć rachunki za prąd do kilkunastu złotych. Korzystając z dostępnych dofinansowań takich jak Mój Prąd, możemy obniżyć koszty instalacji. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ekoenergetycznych rozwiązań dla Twojego domu? Nasi Doradcy Energetyczni odpowiedzą na każde pytanie i wątpliwości i zaproponują najlepsze rozwiązanie, które pozwoli Ci obniżyć rachunki za prąd do minimum. Zaufało nam już ponad 18 000 klientów! 

Chcesz być na bieżąco z newsami? Zapraszamy na naszego Facebooka