Przejdź do treści
Blog.
sposoby które powinien znać przedstawiciel handlowy columbus elite

Jak poradzić sobie z wymagającym Klientem?

Pozyskiwanie nowych klientów jest ciągłym procesem, od którego zależy sprawne funkcjonowanie firmy. Brak nowych klientów oznacza brak nowych sprzedaży, a co za tym idzie brak rozwoju przedsiębiorstwa. W Columbus Elite, każdy przedstawiciel handlowy wie, jak ważne jest odpowiednie nastawienie i przygotowanie.

Dotarcie do klienta niejednokrotnie bywa trudne, z powodu jego dużej niedostępności. Codziennie tysiące firm i handlowców, walczą o jego uwagę, przez co często czuję się on osaczony, ma już dość nachalnych reklam. Reaguje agresywnie, arogancko, gdy ktoś znowu próbuje mu coś sprzedać.

Jak zatem dotrzeć do niedostępnych klientów? Mamy dla Was 5 sposobów:

1. Skupienie się na kliencie, a nie pieniądzach

Powodem, dla którego chcemy coś sprzedać innym jest chęć zarobienia pieniędzy, to jasne. Nie możemy przy tym zapominać, o osobie, która kupuje od nas produkt. To ona jest najważniejsza, to ona jest „szefem”. Ludzie kupują od ludzi, dlatego jeśli będziemy tylko nastawieni na zysk, a nie na drugiego człowieka, to potencjalni klienci szybko to wyczują i nic od nas nie kupią. 

Jak możemy bardziej skupić się na kliencie?

Najprostszym sposobem jest zaoferowanie na początek czegoś darmowego, co wniesie wartość w życie klienta. Dzięki temu ma on okazję przetestować nasze usługi, produkty i wyrobić sobie własne zdanie. Nie postrzega firmy, jako kogoś, kto chce wyciągnąć od niego pieniądze, tylko kogoś kto go rozumie i chce mu pomóc. Jako przedstawiciel handlowy, wiesz jak ważna jest prezentacja nie tylko produktu, ale i samego siebie. 

2. Personalizacja

Każdy z nas lubi czuć się ważny. Ojciec psychoanalizy Zygmunt Freud powiedział: „Wszystko co robimy wynika albo z pobudek seksualnych, albo chęci bycia wielkim”

John Dewey stwierdził: „Motorem napędowym ludzkiego działania jest żądza bycia ważnym.”

Jeśli chcemy, by klient coś od nas kupił – sprawmy by poczuł się doceniony, ważny. Możemy to zrobić podchodząc do niego „nieszablonowo”, proponując mu indywidualną ofertę, skrojoną pod niego. Zawodowi Doradcy Energetyczni Columbus Elite, dzięki szkoleniom, wiedzą jakie możliwości i najlepsze opcje mogą zaproponować swoim klientom. 

3. Jako przedstawiciel handlowy, musisz umieć rozwiązywać problemy klientów

Według statystyk przez 99% czasu ludzie myślą o sobie, a tylko przez 1% o innych. Co z tego wynika? Jako przedstawiciel handlowy, mówiąc klientom o nich samych i pomagając im rozwiązać ich problemy sprawimy, że będą chcieli Cię słuchać cały czas, a co za tym idzie dużo chętniej coś od Ciebie kupią.

4. Naturalność i entuzjazm 

Bycie sobą, nie udawanie kogoś kim nie jesteśmy połączone z odrobiną entuzjazmu może zdziałać wiele w kontakcie z klientami. Dlaczego? Ponieważ bardzo dużo osób ma już dość sztuczności. Praca dla lidera branży OZE, ułatwia zadanie doradców handlowych – prestiżowa firma i satysfakcja, nie dają powodów do sztucznych zachowań. 

Możemy to osiągnąć, dzięki prowadzeniu rozmów z klientami w naturalny sposób, patrząc na rozmowę sprzedażową zarówno z perspektywy klienta jak i własnej. Unikając używania „wyuczonych formułek”, a starając się zrozumieć klienta i jego potrzeby.

5. Przedstawiciel handlowy powinien wzbudzać zaufanie 

Kiedyś popularne było stwierdzenie „czas to pieniądz”, dzisiaj w erze szybkiego przepływu informacji i dynamicznie rozwijającego się świata „uwaga i zaufanie to pieniądze.” Każdy przedstawiciel handlowy może dzisiaj oferować dowolny produkt/usługę, przez co klient ma dylemat kogo wybrać, który produkt jest dobry, a który nie.

W jaki sposób można budować zaufanie do firmy? 

Pokazując opinię innych klientów, którzy już coś kupili, oraz zdjęcia jak używają produktów, korzystając z usług w rzeczywistości, w domowych warunkach.

Każdy przedstawiciel handlowy chciałby znać receptę na sprzedaż. Sposób, który sprawdzi się zawsze i przekona nawet najbardziej niedostępnego klienta. Niestety nie ma reguły, która pozwoli nam zawsze osiągnąć sukces. Handlowiec, może zwiększyć swoje szanse dzięki kilku warunkom o których wspomnieliśmy powyżej. Ponadto, odpowiednie przygotowanie, otwartość, umiejętność słuchania i zadawania pytań może dodatkowo, pozytywnie wpłynąć na decyzję klienta. 

Wybierz Columbus Elite i wykorzystaj swoje umiejętności 

Chcesz spróbować swoich szans jako przedstawiciel handlowy? Columbus Elite to doskonałe miejsce jeśli chcesz zacząć swoją przygodę jako handlowiec jak i dla weteranów sprzedaży. 

Zapewnimy Ci odpowiednie szkolenia, dzięki którym zdobędziesz wiedzę i motywację do działania! Wierzymy w każdego, dlatego Twoje wynagrodzenie wyniesie nawet 6000 zł od pierwszego miesiąca. 

Masz doświadczenie w handlu i chcesz dołączyć do największej sieci sprzedażowej w branży OZE? Jesteśmy liderem, tak jak Ty. Nasz system premiowy szybko udowodni Ci, że jesteś w odpowiednim miejscu!

Nie czekaj – wypełnij formularz i przekonaj się sam, co możemy Ci zaoferować!

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do nas na facebooku