Przejdź do treści
Blog.

Jak ograniczyć ślad węglowy?

Czym jest ślad węglowy? To suma emisji CO2, jaką ktoś lub coś wywołuje, w sposób bezpośredni lub pośredni. W przypadku każdego z nas, ślad węglowy, który po sobie zostawiamy to koszt, jaki środowisko ponosi w związku z naszym życiem i wyborami konsumenckimi. Jak zmniejszać swój ślad węglowy i zadbać o środowisko? Jak chronić środowisko przed negatywnym wpływem, jaki na nie mamy?

Średnio, na jednego Polaka suma wszystkich gazów cieplarnianych to 8,5 tony na rok. Według Global Carbon Atlas jesteśmy dosyć wysoko w skali świata, bo na 40 miejscu. Dla porównania ślad węglowy mieszkańca Francji, Hiszpanii, Grecji, Portugalii czy Chin wynosi od 5 do 7 ton na osobę, Afryki subsaharyjskiej zaledwie 1-2 tony, natomiast statystyczny mieszkaniec USA, Kanady czy Australii emituje znacznie więcej, nawet 18 ton na osobę. Istnieje wiele możliwości zmniejszenia swojego śladu węglowego. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

Ślad węglowy – podróże

Warto zastanowić się nad tym ile i czym podróżujemy. Aby nasz wybór był ekologiczny warto postawić na niskoemisyjne środki transportu. W przypadku krótkich odcinków, takich jak droga do pracy czy na zakupy warto wybrać komunikację publiczną lub rower. W przypadku dalekich podróży wybierz pociąg. Podróż samolotem lub statkiem można zrównoważyć doliczając do biletu kwotę wyrównawczą za emisję CO2.

Ślad węglowy – jedzenie

W przypadku diety nie chodzi tylko o zmniejszenie ilości spożywanego mięsa czy przejście na dietę roślinną. Należy zwracać uwagę na to skąd pochodzi produkt, warto kupować lokalnie. Coraz więcej osób odchodzi od kupowania w wielkich supermarketach i chętniej odwiedza małe targowiska, gdzie kupuje od lokalnych sprzedawców. W ten sposób wspieramy rozwój lokalnych małych przedsiębiorstw i minimalizujemy ślad węglowy! Kupując lokalnie kupujemy zdrowiej, mamy pewność, że produkty pochodzą ze sprawdzonego miejsca i są zdrowsze niż te, które przyjechały setki kilometrów, żeby znaleźć się na sklepowych półkach.

Eko zakupy

Jak kupować odpowiedzialnie? Zakupy w dużym hipermarkecie są wygodne, ale mało ekologiczne. Każdy z produktów na półkach dużych sklepów przejechał daleką drogę i wyemitował znaczne ilości co2, zanim trafił do twojego koszyka. Czy eko zakupy są możliwe? Owszem! Warto wybrać się do osiedlowego sklepiku, na targ czy miejscowy ryneczek handlowy. Dzięki temu Twoje zakupy nie tylko będą eko, wesprzesz dzięki temu lokalny handel i małych przedsiębiorców!

Ślad węglowy – energetyka

Wymiana żarówek na energooszczędne, oszczędzanie energii – wydaje się, że w przypadku jednostki to nieznaczna zmiana, ale w perspektywie globalnej ma realny wpływ! Dobrym pomysłem na oszczędzanie energii jest również termomodernizacja budynku, dzięki temu ciepło nie będzie uciekało i budynku nie będzie trzeba nadmiernie dogrzewać. Inwestycja w fotowoltaikę czy pompę ciepła zwiększy efektywność energetyczną budynku, zminimalizuje rachunki i jest to ekologiczne rozwiązanie. Odnawialne źródła energii to znakomity i coraz bardziej popularny wybór.

 

Śledź nas Facebook’u!